مرندی: آمریکا و اروپا انتظارات عجیبی دارند/ ایران هیاتی قوی به وین فرستاده است

فارس نوشت: تحلیلگر ارشد سیاسی که همراه تیم مذاکره‌کننده ایران در وین حضور دارد، در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت رئیس‌جمهور آمریکا منتقد فشار حداکثری ترامپ بود اما وقتی به قدرت رسید آن سیاست را ادامه داد و امروز هم به این سیاست ادامه می‌دهد.

 «محمد مرندی» تحلیلگر ارشد سیاسی و متخصص مطالعات آمریکا که به عنوان مشاور به همراه تیم مذاکره‌کننده ایران در وین حضور دارد، در مصاحبه با «کریستین امانپور» خبرنگار و مجری شبکه «سی‌ان‌ان» در واکنش به سوالی در خصوص اظهارنظر «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا که گفت دلیل زیادی برای خوشبینی وجود ندارد اما هنوز خیلی دیر نیست، تصریح کرد: اگر عدم خوشبینی وجود داشته باشد، به خاطر اقدامات ایالات متحده است. دولت فعلی در واشنگتن، رئیس‌جمهور آمریکا، منتقد کارزار فشار حداکثری ترامپ بود اما وقتی به قدرت رسید آن سیاست را ادامه داد و امروز هم به این سیاست ادامه می‌دهد. 

وی افزود: آمریکا ناقض آشکار توافق (برجام) و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است در حالی که ایرانی‌ها در حال اجرای کامل توافق هسته‌ای بودند. حتی بعد از آن که ایالات متحده توافق را ترک کرد ایرانی‌ها به تعهد به توافق به طور کامل برای مدت یک سال تمام ادامه دادند. حتی با این که اروپایی‌ها در عمل توافق را ترک کردند.

او در خصوص اقدامات ایران بعد از مواجه شدن با بدعهدی طرف‌های غربی برجام گفت: پس از یک سال ایرانی‌ها به تدریج تعهدات را کاهش دادند و سپس تعهدات خود را متوقف کردند و حتی آن هم در تطابق با توافق بود، زیرا بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، توقف اجرای توافق را زمانی که سایر طرف‌ها به تعهداتشان پایند نیستند برای ایران مجاز کرده است. 

مرندی تاکید کرد: تنها طرفی که از همان ابتدا دور میز نشست و ماند ایران بود زیرا آمریکا میز را ترک کرد و صدها میلیارد دلار به اقتصاد ایران ضرر وارد کرد. و فکر می‌کنم کمی عجیب است که آمریکا از ایران مطالبه‌گری کند. 

امانپور خبرنگار شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان در ادامه در اشاره به گزارش جدید آژانس اتمی که گفته بود «ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در فردو را آغاز کرد»، ادعا می‌کند: طبق برجام فردو نباید مورد استفاده قرار بگیرد و به رغم صحبت‌های شما درباره عدم پایبندی متقابل (اقدام ایران در کاهش تعهدات)، فردو یک گام فراتر است و همچنین آژانس اتمی به دسترسی کامل و رضایت‌بخش نیاز دارد. همانطور که مدیرکل به من گفت بدون تایید آنچه در تاسیسات و مکان‌های مختلف در ایران اتفاق می‌افتد هیچ مذاکره و توافقی ممکن نیست؛ آیا ایران از این به عنوان یک تاکتیک مذاکراتی استفاده می‌کند یا مشخصاً این تیم مذاکره‌کننده دولت (ایران) ممکن است چندان تمایلی به بازگشت به توافق نداشته باشد؟ 

کارشناس ایرانی در پاسخ در اشاره به هیأت ایرانی حاضر برای گفت‌وگوهای وین، پاسخ داد: دولت کنونی هیأت پُر وزنه‌ای را به وین فرستاده، سه معاون وزیر خارجه و یک سری از مقام‌های ارشد را پس مشخص است که ایران بسیار جدی است.

وی افزود: در خصوص تاسیسات در کرج، خرابکاری در آنجا انجام شد که باعث خسارت به آن شد و ایرانی‌ها معتقدند که آمریکا و اسرائیل در پشت این اقدام قرار داشتند و در خصوص فردو این حق ایران در چارچوب آژانس اتمی و پیمان منع اشاعه است و تنها دلیلی که ایران از آن برای غنی‌سازی  استفاده نمی‌کرد به خاطر توافق هسته‌ای بود.اگر آمریکایی‌ها نمی‌خواهند ایران از آن استفاده کند، باید پیش‌تر در این خصوص فکر می‌کردند. باید در توافق می‌ماندند. اما دولت آمریکا نمی‌تواند همه چیز را با هم داشته باشد. نمی‌توانند انتظار داشته باشند که توافق را نقض کنند و عمداً رنج بر مردم عادی روا کنند  و بعد این انتظار را هم داشته باشند که ایرانی‌ها کنار بنشینند و به تعهداتشان در چارچوب توافق پایبند بمانند. این انتظاری بسیار عجیب است که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها دارند. 

او در پاسخ به سوال امانپور در خصوص اقدامات تروریستی و خرابکارانه رژیم صهیونیستی و همچنین حمله اخیر علیه سامانه سوخت ایران و رفتن این دست اقدامات از مراکز دولتی به سمت مراکز غیرنظامی که مردم را متاثر می‌کند، اظهار داشت: مشکل اصلی این است که آمریکا فرهنگی را ایجاد کرده مبنی بر این که می‌تواند به کشورها با مصنویت حمله کند می‌تواند لیبی را ویران کند، می‌تواند بخش‌های زیادی از سوریه را ویران کند، می‌تواند به سعودی‌ها برای ویران کردن یمن کمک کند، می‌تواند به عراق حمله کند، افغانستان را اشغال کند. هر کاری که می‌خواهد می‌تواند انجام دهد و می‌تواند تحریم‌های غیرقانونی بر کشورها اعمال کند.

مرندی افزود: اسرائیلی‌ها هم همین کار را انجام می‌دهند؛ آن‌ها به طور مرتب سوریه را بمباران می‌کنند. این‌ها همه نقض قوانین بین‌المللی است. بنابراین اکنون آمریکا و اسرائیلی‌ها حملات سایبری علیه ایران انجام می‌دهند و هیچ کسی در غرب اعتراضی نمی‌کند زیرا ظاهرا این کار آن‌ها موجه است. اما اگر ایران بود که چنین حملاتی را علیه آمریکا انجام می‌داد یا روسیه و یا چین این کار را می‌کرد پاسخ در واشنگتن چه می‌بود؟

وی در پایان تصریح کرد: بنابراین مشکل اصلی این است که آمریکا سرپیچی و سرکشی می‌کند و متحدش رژیم اسرائیل که ما آن را رژیم آپارتاید می‌دانیم هم سرکش است. اگر آمریکا می‌خواهد ثبات را به این منطقه بازگرداند، در زمانی که ایالات متحده مشکلات داخلی زیادی دارد از جمله مشکلات اقتصادی و در حال مقابله با قدرت‌های در حال ظهور مانند چین و روسیه است، اگر می‌خواهد از تنش ها در منطقه بکاهد، تنها راه و بهترین راه پیش رو پایان دادن به خصومت، حملات، ترور، خرابکاری و حملات سایبری و همچنین پذیرفتن توافق هسته‌ای و پایان دادن به تحریم‌های فشار حداکثری ترامپ است.

311311

کد خبر 1579070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
    1 1
    همین پیشنهاد رو چرا فروردین ندادین؟