صریح و شفاف بگویید در مذاکرات چه می خواستند که ندادید؟ چه می خواستید که ندادند؟

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم عباس عبدی در باره مذاکرات وین نوشت:یکی از مهم‌ترین مسائلی که به عنوان موضوع جدید مطرح می‌شود، گرفتن ضمانت اجرایی کافی برای جلوگیری از نقض توافق از سوی طرف مقابل، به‌طور مشخص امریکا است.

در این باره بهتر است وقت را تلف نکرد. نه اینکه آنان نمی‌توانند چنین ضمانتی را بدهند، به نظرم می‌توانند. شاید نیاز چندانی به تصویب کنگره هم ندارد. نمونه‌اش توافق الجزایر است. حتی اگر کنگره هم امضا کند هر گاه لازم دانستند از آن خارج می‌شوند. از کنوانسیون‌های بین‌المللی هم به راحتی خارج می‌شوند چه رسد به این مورد.

فراموش نباید کرد که تضمین هرگونه توافقی ناشی از پایداری درونی آن است. یعنی چه؟ اگر توافق براساس موازنه قوا میان طرفین تهیه و تصویب شده باشد، تا زمانی که این موازنه وجود دارد، آن توافق نیز پایدار خواهد بود. در حقیقت طرفین توافق به این نتیجه می‌رسند که نقض توافق به نفع آنان نیست. فقط هنگامی که یک طرف ماجرا گمان کند که موازنه به نفع او شده است، آن را نقض خواهد کرد. در حقیقت نقض توافق از همان منطق تصویب توافق تبعیت می‌کند. پس اگر ایران خواهان تصویب است، باید توافق را براساس موازنه قوا تدوین و تصویب کند و در ادامه نیز توجه به آن داشته باشد.

توافق برجام را نمی‌توان مستقل از مجموعه مسائل منطقه‌ای میان ایران و غرب تحلیل کرد. نقض برجام محصول به هم خوردن موازنه آن بود. به این معنا که ایالات متحده به درستی گمان می‌کرد که سود اصلی را ایران برده است و امریکا می‌تواند که به برجام ادامه ندهد و ایران هم نمی‌توانست هزینه این پیمان‌شکنی را به طرف مقابل تحمیل کند. البته ایران با گسترش حضور منطقه‌ای خود، هزینه‌ها را پس از توافق برجام تحمیل کرد و طرف مقابل هم از برجام خارج شد تا هزینه متقابلی را تحمیل کند. پس امکان تضمین برجام بدون توجه به مسائل دیگر غیر ممکن است.

مساله برجام جزییات فنی آن نیست. گفت‌وگوهای برجامی به شرطی موفق خواهد شد که رویکرد کلی ایران به نظم جهانی به روشنی طرح شود. با رویکرد کنونی، نمی‌توان وارد هیچ گفت‌وگو یا توافق پایداری شد. هر توافقی می‌تواند به ثمر برسد، ولی موقتی خواهد بود. پس چه کار باید کرد؟

 باید مشخص کنید که در صورت تخطی طرف مقابل شما نیز چه اقدامی خواهید کرد و اگر طرف مقابل این اقدام شما را مقرون به‌صرفه برای تخطی خود نداند، طبعا به توافق پای‌بند خواهد شد، در غیر این صورت تخطی می‌کند و توافق را نادیده خواهد گرفت. 

مهم‌ترین تفاوت این دور از مذاکرات با نوبت پیش این است که اکنون سابقه خروج ایالات متحده را از برجام پیش چشم داریم حتی جمهوری‌خواهان اعلام کرده‌اند که در صورت بازگشت باز هم از برجام خارج خواهند شد، کاری که پیش‌تر ترامپ انجام داد، به یک رویه تبدیل شده است. بنابراین باید وجود ضمانت اجرا را نه در طرف مقابل که در طرف خودمان ببینیم.همچنان که غربی‌ها هم در برجام از ما ضمانت اجرا نخواستند. چون آنان می‌دانستند که اگر ایران تخطی کند، قادر به اعمال فشار گذشته و حتی شدیدتر از آن هستند.

ما هم نمی‌توانیم از آنان ضمانت اجرا طلب کنیم، چون اگر آنان تضمینی دهند، خودشان هم می‌توانند آن تضمین را نادیده بگیرند و در صورت نیاز نادیده خواهند گرفت.

در اظهارات اصولگرایان تندرو همیشه براین نکته تاکید می‌شود که مذاکرات باید عزت‌مندانه و از موضع قدرت باشد و از مذاکرات عزت‌مندانه تعریف دقیقی ندارد.بهتر است بگوییم که مذاکرات کارشناسانه و مقرون به‌صرفه و سودآور باشد. اگر یک میلیون تومان به دو نفر بدهیم که بروند بازار مواد غذایی بخرند، آن خریداری موفق‌تر است که با آن مبلغ بتواند مواد بیشتر و با کیفیت‌تری را خریداری کند. این را نمی‌گویند خرید عزت‌مندانه، بلکه خرید هوشیارانه و کارشناسی می‌گویند. اکنون نیز هیات ایرانی رفته است که مذاکره کند، چیزهایی را باید بدهد و چیزهایی را باید بگیرد. اگر آنچه می‌خواهد بگیرد فاقد ارزش مهم است یا آنچه را که می‌خواهد بدهد، خیلی ارزشمند می‌داند، بهتر است همین الان برگردد، ولی اگر می‌داند که مطالبات او ارزشمند است و به آنها نیاز دارد و مابه‌ازای آن نیز باید چیزهایی را بدهد، در این صورت عزت‌مندی بی‌معنا است، بلکه هوشیاری و کیاست و معامله‌گری حرف اول را خواهد زد تا کمترین امتیاز را در برابر بیشترین درخواست مبادله کنید. البته فراموش نشود که هرگونه معامله‌ای که یک طرف مغبون شود، موجب اختلال در تداوم آن خواهد شد.


 نکته دیگر اینکه لطفا سیاستمدار باشید. هر چه در گذشته درباره برجام گفته‌اید را به فراموشی بسپارید. بسیاری از سخنان را یا برحسب مصلحت جناحی و شخصی زده‌ شده، یا از روی ناآگاهی بوده‌. مشکلی نیست. اکنون براساس مصالح و منافع عمومی نظر دهید و تصمیم بگیرید. مردم درباره سیاستمداران داوری خاص خود را دارند. فقط براساس اشتباهات آنان را قضاوت نمی‌کنند، بلکه از آن مهم‌تر براساس اقدامات مثبت و به ویژه شجاعانه، آنان را داوری خواهند کرد.

فراموش نکنیم که این‌بار و به دلیل یک دست بودن کل ساختار، هر گونه تصمیمی که در وین یا هر جای دیگر گرفته شود، به پای کلیت ساختار نوشته خواهد شد. هر چند در نوبت پیش نیز چنین بود، زیرا پذیرفتنی نیست که موضوعی مثل برجام را محصول تصمیم جناحی و فقط بخشی از سیاست و مردم بدانیم، این عذر بدتر از گناه است. با این حال این‌بار زمینه برای ابراز شجاعت نیز فراهم‌تر است و ترسی و نگرانی از نیروهای سیاسی رقیب وجود ندارد.

 یک نکته روشن را نادیده نگیریم. ایران دو دهه است که درگیر بحران هسته‌ای است. این مهم‌ترین عامل در توقف رشد اقتصادی کشور و نزول شدید جایگاه آن شده است. اتفاقا بخش مهمی از رویگردانی جامعه از ارزش‌های رسمی همین وضع اقتصادی است. ادامه این وضع کشور را بیش از پیش زمین‌گیر کرده و فقر را توسعه خواهد داد و مردم را از انقلاب و اسلام دورتر و دورتر خواهد کرد. پس دلیلی ندارد که به این بحران تن داده شود. از اتخاذ تصمیم نباید ترسید. نیازمند یک رویکرد تعدیل شده نسبت به روابط خارجی و نگاه به جهان هستیم. این رویکرد نه ناقض استقلال ما است و نه نافی ارزش‌های رسمی، بلکه مقوم آنها نیز هست. حتی برخی از آقایان مراجع هم بر این تغییر تاکید نموده‌اند، پس بیش از این تامل جایز نیست. اگر این رویکرد تعدیل شود، بخش مهمی از هزینه‌های یک توافق خوب از میان خواهد رفت. اگر به توافق نرسید خیلی روشن و شفاف توضیح دهید که از شما چه خواستند که ندادید و چه می‌دادند که نگرفتید. همین.

23302

کد خبر 1579172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 92
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  می خواستند ثابت کنند که "برجام بد است" ، "غربی ها بدند" فقط ما و دوستانمان خوبیم. همین.
  • ج IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   اونا کاپیتولاسیون میخوان. مثل کره و ژاپن. یه سگ آمریکایی به یه انسان! ژاپنی و کره ای حمله کنه و تکه تکه اش کنه، دادگاه حق نداره سگ رو مجازات کنه. چون سگ آمریکایی هست! حتما تجاوز سربازان آمریکایی رو در پایگاههای ژاپن تو اینترنت سرچ کنین!
  • بی نام IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   86 10
   کلمه کاپیتولاسیون کلمه قدیمی است شما الان بگو تا بحال چند تا خارجی تو ایران محاکمه شدن و چقدر دوام اوردن بلافاصله ازاد شده
  • معین الرعایا US ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   36 71
   نه اقاجون اینطور نیست. خیال میکنی با یه عده بچه طرف هستید که لجبازی بکنن؟ عباس عبدی هم بهتر است دهانش را ببندد. این آقا و یه عده از رفقای بی عقلش 40 سال پیش رفتن توی سفارت و برای همه گرفتاری درست کردن. حضرت آقا در آن زمانی که این بی عقلها ریختن توی سفارت، برای حج تمتع در مکه تشریف داشتن و روحشان هم از کار این بی عقلها و طرح موسوی خویینی ها خبر نداشت و اشغال سفارت را از رادیو شنیدن. اینها امام راحل را هم در مقابل عمل انجام شده قرار دادن. تمام گرفتاری این سید اولا پیغمبر دست این جماعت بوده و هنوز هم سر پیری دست بردار نیستن. آقای عبدی، شما در دوران جوانی هم عقل درست و حسابی نداشتید، الان که پیر شدی و به طریق اولی مرخص هستی. اون روزنامه اعتماد هم بهتر است با یارانه مفت وزارت ارشاد، اراجیف این آقا را منتشر نکند وگرنه از وزارت ارشاد خواهیم خواست که یارانه کاغذ اینها را قطع کند تا با بودجه بیت المال و اموال مردم زحمت کش، دست به فتنه گری نزنن که الفتنة اکبر بل اشد من القتل. خیال نکنید تصویر موسوی را از صدا و سیما نشون دادن، خبری هست. هوا ورتون نداره.
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   58 9
   "ج" جان، عزیزم، شما که دیگران را توصیه به مطالعه تاریخ می کنی، صحبت از کاپیتولاسیون می کنی، وقتی حتی یک امریکایی در ایران نیست، کاپیتولاسیون چه معنایی دارد؟ آن مثال هایی که می زنی، مال جاهایی است که یا اشغال شده اند و یا حضور امریکا و دوستانش پر رنگ است. اگر می گوئی که ما هم اگر با آنها توافق کنیم می خواهند بیایند اینجا، خوب توافق را عاقلانه انجام می دهیم، مگر امروز امریکایی ها و دوستانشان در همه جا کاپیتولاسیون دارند؟ دشمنی و منافع ملی را فدای شعار کردن یک چیز است، روابط داشتن با حفظ فاصله چیز دیگر. شما هم اگر وقت کردی کمی تاریخ بخوان . خوب است برایت.
  • حسن IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   6 1
   بی خیال
  • TR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   25 58
   آی کیو - جلبک دریایی -... هنوز نفهمیدی که آمریکا زد زیر برجام نه ایران
  • IR ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   9 0
   برخی ازدوستان صحبت از کاپیتالسیون می کنند جهت درک بهتر این واژه شما را ارجاع می دهم به صحبتها اقای جهانپور سخنگوی وقت ستاد کرونا در خصوص عدم شفافیت در اطلاع رسانی از سوی دولتی چین و سرنوشت ایشان
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
   3 1
   غربیها خوبن که مردم ایران رو زیر فشارهای فراینده ویرانگر و دیگر کارشکنی های بیرونی کدخدا و دهکده ی سرسپرده ی جهانیش گذاشتن؟ غربیها خوبن که پیمانشکنی کردن و از برجام بیرون رفتند و با فشارهای فراینده رنج و بیچاره گی مردم ایران را بیشمار افزون؟
 • رضا IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  تازه به این نتیجه رسیدید که همه چیز باید شفاف باشه؟ تا دیروز که همه چیز محرمانه بود!!!!
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  207 7
  چقدر دل خجسته ای دارید آقای عبدی....! ذره ای اگر شفافیت وجود داشت که وضع ما این نبود امروز!!!
 • الهی IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  طبق نظر این اقا ایران باید تسلیم خواسته های قلدرها بشه شاید توافق بشه شاید هم از توافق خارج نشن خلاصه کلامش نفع ما در سکوتشه
  • مهدی IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   21 8
   اشتباه متوجه شدید چون در اصل ایشون داره میگه در دنیای سیاست کسی برندس که ادبیات سیاسیرو بشناسه و بدونه که هر قدر با ادب بیشتر بتونه نارضایتیهارو بیان کنه صداش بهتر و بیشتر شنیده میشه و درنهایت نمیشه در یک معامله بزرگ سیاسی هر چی خواستو گرفتو هیچی نداد چون این موجب بهم خوردن مذاکرات میشه اما در کل تا اینجاش خوب بوده کار تیم ایرانی و میشه بهشون امیدوار بود
  • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   44 9
   دنیا عوض شده. قرون وسطی تموم شده. از مغزتون کار بکشید چه اشکالی اره مانند همه دنیا زندگی کنیم والا ما تافته جدا باخته ای نیستیم از کشور جارج شید دنیا را نظاره کنید متوجه میشوید چقدر از زندگی عقب هستیم
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  امریکا هیچ وقت با سیستم سیاستی ایران سازش نمی کنه هیچ وقت
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  65 17
  موضوع منطقی موشکافی و تحلیل و بررسی و راهکارهای مثبتی ارائه شده بود.
 • حسن خطیبی نسب IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  41 86
  راه پایداری برجام نه قهر و جنگ بلکه باید در مقابل تحریم و خروج از برجام این حق را برسمت بشناسند که ایران حق ساخت بمب اتم را در صورت نیاز داشته باشد
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  وقتی آقای ظریف در حالی که مثل پرنده ای بود که بال و پرش را بسته باشند و ولش بکنند و به او بگویند آزادی، بپر! با مهارت و استفاده از فن و فنون و هنر ارتباط و نفوذ و واکنش و اقدام مؤثر و در لحظه انجام دهد و بده بستانها و شرایط را خوب پیش ببرد، تندروها سطحیانه و بدون تأمل چه هجمه ها که شروع نمی کردند. دیپلماسی گفتار و رفتار دگم و رباتیک نمی خواهد، هنر و فن و فنون و چشم و نگاه درست و فکر معقولانه لازم دارد.
  • سجاد IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   16 49
   ظریف که با زبان خودش آمد گفت من اشتباه کردم
  • سعید ترک IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   17 10
   تا زمانیکه ما در دام شخصیت زدگی گیر افتاده ایم و تصورمان این است دست و پای محبوب های مظلوممان !!! باصطلاح بسته شده است ره جایی نخواهیم برد ...... منطق و درایت بسیار چیز خوبی است .
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  نگران نباش. سعی نکن گذشته خودت را پنهان کنی. مردم می دانند تو کی هستی. این تیم داده های دولت شما یعنی دولت روحانی را بازپس می گیرد و چیزی هم نمی دهد.
 • شاپور IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  بازهم اصلاح طلبان ترسو که 8سال ترسیدن باج دادن حالا کارشناس شدن تزمیدن
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  آقای عباس عبدی ، این درخت تناور دشمنی رو ، تو و امثال تو و همفکران تو ، 43 سال پیش ، بذرش رو کاشتید . روز قیامت چه جوابی دارید که بدید ؟؟
  • بهترین تضمین برای همه چیز، بمب اتم است. IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   24 0
   عالی
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   5 6
   وای به احوالتان
  • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   6 1
   ۱۵:۳۷ ، وای بر احوال کی ؟؟؟
 • رضوان IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  40 4
  آخر همه دنیا بد است فقط به قول ظریفی ما خوبیم
 • علی IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  15 71
  اصلاحطلبهای خائن شش سال هرچه اونهاخواستن دادید یک تف هم کف دستتان نیانداختن حالا گه این تیم حق ملت رومیخواهد ازاربابانتان بگیرن دارید دق میکنید
 • KOOROSH IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  79 9
  متاسفانه به این تیم و تواناییهایش امیدی نیست. ایشان چند سال با وجود تمام مزایایی که از برجام حاصل شد، شعار سوزاندن برجام را سر دادند و حال همین تیم میخواهد مذاکرات آنرا ادامه بدهد. حتی اینقدر جرئت ندارند که اسم مذاکرات را بر زبان بیاورند و اسامی نامشخص و ..... بر آن می نهند! آنوقت شما میخواهید شفافیت داشته باشند و به منافع ملی بیندیشند! انشالله خداوند به کشور عزیز ما نظر لطف نماید.
 • ایرانی IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  10 61
  فرق یک باشرف و بی شرف اینه که با شرف از هویت و استقلال و ناموسش و... مراقبت می کنه و کسی که شرف نداره اینها را در ازای آب نبات چوبی میده. بند بند این مقاله پاسخ داره اما صاحب سخن ارزش پاسخگویی نداره
  • احسان IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   53 7
   فرق یک نادان و عاقل هم در اینه که نادان کشورش رو با تصمیم گیری های نابخردانه نابود میکنه و عاقل سعی میکنه جلوی ضرر رو بگیره.
  • IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   17 3
   یه آدم با شرف هیچ چیزی رو طوطی وار تکرار نمی کنه و دشمن اصلی این مملکت ، که همون روسیه ، باشه رو می شناسه
 • علیرضا IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  13 36
  آقای عبدی ۸ سال برجام بی فرجام را به خورد مردم دادید و هیچ شفافیتی ارائه نشد و شما هم بسیار شیک ساکت شدید که هیچ حمایت بی وقفه ای از آن برجام بی فرجام کردید، حالا شدید قاشق داغ تر از آش و سنگ شفافیت به سینه خود می کوبید!
 • معین الرعایا US ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  11 32
  ای عباس، تو موقع اشغال سفارت چقدر شفاف بودی؟ شما شفاف نبودید و طرح اشغال سفارت طرحی بود که با حمایت پنهان حزب توده انجام شد و شما هیچوقت هم شفاف نبودید. حالا اومدی به باقری میگویی شفاف باش؟ باقری وابسته به جایی نیست که شفاف باشه. شما فکری به حال خودت کن. راستی ملاقات ات با باری روزن را جه کسی ترتیب داده بود؟ جه کسی ازت خواسته بود که بگی معذرت میخوام؟ هان؟ یالا زودباش بگو
 • مصطفی IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  9 34
  خیلی واضح آقای عبدی الان که برای مذاکره نرفتن الان برای اجرای قراردادی که شما و هم مسلکانتان بستید رفتن شما که تو مذاکره همه چیز دادین نگفتین از برجام چی بدست اوردین لطفا واضح بگید مردم بدونن
 • ارش RO ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  17 5
  ✅ویتنام روی پرچم آمریکا راه نمی رود، روی اعصاب آمریکا راه می رود! ✍️دکتر مجتبی لشکربلوکی جنگ آمریکا-ویتنام ۱۹۵۵ آغاز شد و بیست سال بعد در ۱۹۷۵ با پایان یافت. جنگی که لقب طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم را به خود اختصاص داد. آمریکا در آن ۲۰ سال ، از هیچ جنایتی علیه مردم این کشور فروگذار نکرد. تعداد بمب هایی که آمریکا بر سر مردم ویتنام ریخت از تعداد کل بمب هایی که متحدین و متفقین در جنگ جهانی دوم علیه هم استفاده کرده بودند، بیشتر بود. سربازان آمریکایی برای این که مانع از مخفی شدن سربازان ویت کنگ در زیر شاخ و برگ درختان شوند، از مواد سمی (عامل نارنجی) استفاده کردند. فقط در سال ۱۹۶۹، ۱۰۰۰۰۰۰ هکتار از جنگل‌ها با استفاده از این عامل نابود شد [یک بار دیگر عدد را بخوانید و ضربدر در ده هزار متر کنید]. عامل آبی نیز یکی دیگر از مواد شیمیایی بود که برای از بین بردن ذخایر غذایی ویتنام شمالی بر روی محصولات کشاوری اسپری می‌شد. این عامل بر روی ۶۸۸۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی، و به خصوص شالیزارها، پاشیده شد. جدای از سه میلیون کشته؛ تا سه نسل از ویتنامی ها با مشکلاتی از قبیل جنین های نارس یا متولدین معلول
 • علی IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  11 42
  آقای عبدی به این میگن مذاکره نه مذاکره تیم روحانی .... در اولین گام طرف مقابل رو کیش کردند...حالا کشورهای اروپایی باید برگردند و از بزرگترهاشون دوباره اجازه بگیرند..
 • Z,A IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  14 34
  هرچه سرمملکت اوردن،رسانه های اصلاح طلب هاوخوداصلاح طلبان غرب گراسرمملکت اوردن،مقصرامریکاواروپانیست،مشکل نفوذی های خودیست نه مذاکره وتوافق باخرجی ها
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  12 34
  درست آن چیزی را که دشمن میخواهد بگوید عبدی گفته است ما نیاز به دشمن نداریم تا زمانی که نفودیهایی مثل عبدی و حجاریان و امثالهم در کشور داریم.
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  9 38
  عباس عبدی دیگر بهتر است تو کار بزرگترها دخالت نکند وحرف نزند
 • سعید IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  22 4
  دنبال موضوعی هستید که تو کشور ما نشدنیه و اون شفافیت و راستگویه
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  29 4
  حرف حساب باید مردم آگاه شوند
 • مسعود IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  9 19
  همونطور که نا خواسته اشاره کردید باید قدرتمند بود تا حق را گرفت و با ایران هسته ای قطعا قدرتمند تر خواهیم بود و دنیا چاره ای جز مذاکره و پذیرش حقوق ما را نخواهد داشت.
  • نقی برادر تقی IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   11 3
   بله آقا مسعود پس بشین تا بپزیرند
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  15 8
  بله تحلیل های دقیق شما و دوستانتان باعث پیروزی برجام و رفع تمامی تحریم ها شد.
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  5 23
  عباس عبدی نماینده اسرائیل است یا آمریکا به نفع آمریکا و اسرائیل مقاله می نویسد ونظر می دهد وکسی هم نیست با او برخورد کند.
 • سردار آزادی IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  46 7
  یک ایران فقیر شد تا اوارنیوم غنی شود
 • حسین IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  4 24
  خیلی ساده است آقای عبدی اگه نمیتونن ضمانت بدهن برن بمیرن اونا جز برجام نیستن هر غلطی دوست دارن بکنن ما به خاطر یه تیکه کاغذ که امضای بایدن روشه چیزی بهشون نمیدیم!!!
 • امیر IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  6 14
  از قدیم میگن اگه میخوای دنیا رو تغییر بدی از خودت شروع کن این حرف که اختلاف طبقاتی و سقوط ارزش پول ملی نتیجه تحریمه اشتباهه بله یه درصد ناچیز هست ولی مشکل اصلی ما نظام بانکیه که مردم رو بیچاره کرده پولدار پولدارتر مردم عادی و فقیر هرروز فقیرتر مذاکره خوبه ولی یا طرف مقابل قدرتمنده یا ناتوان یا در شرایط قدرت مساوی درصورت قدرتمند بودن بدونید اگه دست دوستی سمتتون دراز کرده بدون طمع نیست و حتما داره یه چیزی رو ازتون میگیره اگه کشور ما قدرت منطقه و موشک هاش رو از دست بده بدونید ما افغانستان و عراق دوم خواهیم بود اگر آمریکا با همون شرایط قبل ولی با تضمین بیاد پای میز اونوقت ارزش مذاکره داره ولی چیز جدید خیر
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  13 2
  این مثالها رو دو طرف از کجا میارند یک میلیون بری بازار برای خرید؟؟؟؟ مگه ما داریم میریم هسته ای رو بخریم اگه نداشتیم پس چطور رفتید سرش مذاکره کنید که حالا ما مردم از چرخیدن معیشت رفاه زیاد سرگیجه گرفتیم.
 • حمید توکلی IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  12 13
  امثال عبدی هاباید سکوت کنند...مردم دیگه ازاین هزارچهره هاخسته شده اند
 • مهرشاد IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  18 7
  الان یه سفارت نورد مثل عباس عبدی شده اصلاحطلب و طرفدار امریکا؟
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  32 8
  در اسلام قصاص برای صاحب خون محفوظ و مفروض است اما هیچ جای اسلام نگفته‌اند که نبخشید ..اتفاقا اگر صاحب حق بخواهد ببخشد و دیه هم بگیرد تا به دردی بزند، تحسین هم می شود .با این حکم اصلا حق کامل با کشور ما، اما چه عیبی دارد کمی ببخشیم تا مایه ازای آن بتوانیم معیشت ملت را ترمیم کنیم؟! آیا خود مردم وقتی خواهان همین باشند، حاکم حق دارد این را انجام ندهد؟ و اگر چنین کرد ظلمی بر صاحب حق نکرده است؟!
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  10 9
  نظر اقای عبدی درمورد محرمانه بودن برجام چه بود ؟ همچنین اعتراف ظریف به جابه جایی کلمه لغو و تعلیق؟
 • Am IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  29 6
  اون دوستی که میگه کاپیتولاسیون تو کره و ژاپن این روهم بگه همون آمریکا ژاپن و کره رو بعد جنگ جهانی از خاک سر دود و آتش تبدیل به یه کشور جهان اولی با اسایششششش فراوان برای مردم هاشون کرده
 • حسین IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  5 39
  ب خدا اگه غنی سازی اورانیوم رو ب صد در صد برسونیم برای مذاکره التماس میکنن فقط یه دولت قوی میخوام
 • نیلو IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  5 29
  عزت ما رو میخواستند ندادیم . ذلت ما را خواسته بودند دادیم . عاقل باش و بدان افعال این جملات مناسب کدام دولت هاست . در ضمن فقط یک کم عقل متوجه جمله آخرت نمیشه اونجا که نوشتی چه میخواستند بدهند و نگرفتیم!! کمی وجدان در نوشتار داشته باش و با اذهان مردم بازی نکن جناب عبدی ... غرب جزء ذلت عابدی مفیدی برای هیچ کشور طالب حق نداره .... کمی شعور داشته باش و همه را مثل خودت فرض نکن ....
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  14 9
  این بخش از نوشته میتونه به جوک سال تبدیل بشه: «نقض برجام محصول به هم خوردن موازنه آن بود. به این معنا که ایالات متحده به درستی گمان می‌کرد که سود اصلی را ایران برده است» اینقدر در سود غرق شدییییییم که نگو!
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  6 25
  دولت اصلاحات عامل بدبختی مردم###
 • دست خدا IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 35
  به عباس عبدی بگوید این مرتبه تیم مذاکره کننده قبول نکردند وایرانیها حق ملت ایران را خواستند وآنها ندادند درضمن حق را به التماس ندهند باید به اقتدار گرفت
 • محمدرضابابایی IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  6 7
  یعنی اشتباهی که ظریف کرده انگار کل نظام کرده ظریف گفته تو برجام تعلیق نیومده شما فکر می‌کنید حافظه ما مثل حافظه ماهیه
 • مهدی IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  18 2
  اقای ج سلام. اینا رو کی گفته و چقدر درست هست ؟!!! ایا به ان کشورها رفته و با مردمش صحبت کرده اید و یا فقط روزنامه کیهان می خوانید ؟!!!!
 • سپهر IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  6 13
  آقای عبدی در عصر حجر که زندگی نمی کنید. همون روزنامه ای که توش یادداشت نوشتی اخبار مذاکرات رو نوشته و ایران هزار بار اعلام کرده چی میخواد.اگر میخواید خودتون رو به کوچه علی چپ بزنید و چوب لای چرخ مذاکره کنندگان بزارید یه بحث دیگست. شما باید الان در مقام پاسخگویی به خاطر فریب اذهان عمومی باشید نه طلبکار!
 • حسن IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  53 1
  مرگ بر بمب اتم زنده باد آزادی رفاه آسایش پیشرفت صلح ثبات دوستی و همه چیزهای خوب
 • داریوش IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  7 11
  آقای عبدی این موارد ذکر شده توسط شما چرا توسط حسن روحانی دولت مجبوب شما را رعایت نشد
 • استاد دانشگاه IR ۱۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  7 3
  خواستیم آب نبات چوبی بدیم، در مروارید بگیریم ! که محال است.
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 7
  خدایا این عباس عبدی چه رویی دارد هنوز مینویسد. بابا ببند تحلیل های آب دوغ خیاری رو . ۸ سال رو فراموش نکردیم
  • علی IR ۰۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
   0 0
   اگر زنده بمانیم آینده را هم خواهیم دید عجله نکن
 • مرتضی IR ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 6
  معتقدم این تحلیل تنها گزینه قابل اعتماد و قابل اجرا باشد. مثلا اگر خارج شدید غنی سازی را به ۲۰ درصد می رسانیم.یا برای بازرسان این محدودیت را اعمال میکنیم و گرنه به قول ایشان آمریکایی ها به هیچ عهدی وفا نکردند
 • فرید IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  6 1
  نمیدونم چی میخواستند کاش دیگه حرف از برجام نشه چون ما قشر ضعیف مستضعف تحت فشار هستیم.و این برجام چه بشه چه نشه همینی که هست.در عرض یک روز دلار گران شد و الان کود هم گرون شد چون با ارز دولتی کود حیوانی وارد میکنیم.هوا گرون شد. نیتروژن گرون شد دی اکسید کربن گرون شد باران و برف گرون شد چون دلار گرون شد و مهمتر اینکه باد شکم گرون شد دلار گرون شد. دلال عشق کن نه مالیات میدی نه جایی داری و دولت هم که حمایتت میکند.فقط دلار را عشق است.مرگ بر آمریکا.زرشک
 • منصور IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  7 2
  هیچکدام ازمسولانمان راست نمیگویند مردم رافدای کشورهای دیگر کردند درحالیکه مردم درگرانی دست وپا میزنند انان اموال کشور راخرج مردم دیگر میکنند
 • کامران IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 7
  خبر انلاین نظر ظریف و رفقاش حتما درسته که وضع موجود این شده !
 • مهدی SY ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 9
  آره نظم جهانی، یعنی مذاکره برای چاکر نوکری..... چقدر پررو هستید که وقت ملت رو این همه سال گرفتید و همه چیز دادید و هیچ نگرفتید بعد الان برای این دولت ارشاد می کنید و جواب میخواین.... شما که سر خم کردید و خندیدی چی گیرتون اومد
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 8
  یک تحلیل کاملا غربگدایانه
 • امین IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 4
  هوشیاری و کیاست و سیاستمداری شما و آقای کلید ساز را دیدیم بس کنید هشت سال کار کردید ۵۰سال عقب انداختید
 • مهدی IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  4 7
  یکی از آقا بپرسه کی از برجام خارج شد؟ مگه برجام بخودی خود کافی نبود که حسن نیت ایران رو نشون بده؟؟ آقای عبدی حتما خواستار اینه که دوازده شرط پمپئو توسط ایران اجرا بشه که دیگه خیالش راحت شه که چیزی کم نذاشتیم
 • راضیه IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  6 0
  کشورهای جهان سوم با تصمیمات تکانشی و یک هویی ویک شبه مثل ازاد سازی خودرو برای کاهش قیمت خودرو ساز دولتی ، دمار از روزگار شرکت های خارجی یا همان کشورهای سرمایه داری در میارند، بهرحال در برجام دوگروه کشورباهم مذاکره می کنند که ابشان دریک جوب نمی رود . اگر بخواهیم جهان سومی بمانیم واقتصاد ما با تحریم ها بلرزه ، امید به برجام ، امریکا پاره کن نداریم ، زمان کشی است. برای هر دو طرف، وزیر خارجه ی امریکا حقیقت را گفت ، هر دو طرف برجام را پاره کنند بهتر وعاقلانه هست.
 • مهدی IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  3 4
  خلاصه منظورش اینه که چرا دوازده شرط پمپئو رو اجرا نمیکنید که دیگه چیزی واسه آمریکا و اروپا کم نذاشته باشیم. انگار نه انگار آمریکا از برجام خارج شده، خجالتم خوب چیزیه
 • حسین IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 0
  این حرفهای صد من یه غاز رو 8 سال گفتید نتیجه اش این شده که می بییند. شما که ادعای دانستن زبان عالم را داشتید ، این شده!!! بابا چقدر پر رو هستید؟!؟! هنوز هم دارید نظر میدهید
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  صریح وشفاف میگم هشت سال گند زدید فعلا یه مدت ساکت شید تا ببینیم چکار میکنند
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  آمریکا از توافق خارج شد چون طرف ایرانی تعهد خود را چند روزه اجرا کرد و آنها به خواسته خود رسیدند، و دلیلی نداشت که اهرم تحریم را کنار بگذارند و برای فتح سنگر بعدی ما که قدرت منطقه ای ایست برجام2و بعد از اجرای ایران دوباره خروج، بعد قدرت نظامی برجام 3و بعد ازآن فینال بازی که حمله به شیری است که دندان هایش را یکی یکی کشیده اند. کفتارها جرات حمله به شیر قوی را ندارند حتی اگر لانه شان را موشک باران کنی و بزرگترین کرکس شان را در هوا شکار کنی
 • FR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 0
  نخواهند گفت.
 • ا IR ۰۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 0
  اصلاً مذاکره بی مذاکره مگر نمی‌گفتین که هیچ اعتمادی به آمریکایی‌ها و غربی‌ها نیست ونباید باهشون مذاکره کرد حالا چی شده که قابل اعتماد شدند
 • IR ۰۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 1
  دورود بر شما .... پیشنهاد منطقی ودرست....
 • IR ۰۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 1
  روسیه بهتره یا چین حتما آمریکا آخه بابا بفهم ایران گرسنه هست باید با آمریکا به توافق برسیم تا زندگی راحتی داشته باشیم
 • فرهنگ IR ۰۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 1
  اقایان کمی به فکر مردم باشند شرق چیزی ندارد که به طرف شرق برویم مردم دیگر تحمل این همه فشار را ندارند ۴۳ سال از عمر مردم به فنا رفت فردای روز قیامت چه دارید که به مردم بگوئید به فکر ایران ۱۰ ۲۰ سال دیگر باشید که بر اثر ندانم کاریهای شما نسلها از بین رفته و نسلی پیر و فرتوت در ایران مانده است وبا این کارها حتی زخایر زیر زمینی و فرازمینی هم تمام شده و مردمی بس بدبختی به جای خواهید گذاشت
 • علی IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  خبر آنلاین جان! مگر رفقای شفیق شما، ظریف و عراقچی، چیزی میگفتن؟!
 • محمدی IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 0
  تا دیر نشده اقدامی بکنید که تأسف خوردن نزد آيندگان فایده‌ای ندارد،، اگر مردم مهم هستند،،
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  یا واقعا برای شما مشخص نیست و یا دارید خودتان را به کوچه علی چپ مزنید همه چیز شفاف هست ایران به تعهدات خود در برجام و حتی فراتر از آن عمل کرده است و حالا نوبت آمریکا و اروپای عهدشکن هست که اول باید به تمام تعهداتشان عمل بکنند. کمتر مغالطه کرده و کمتر لجن پراکنی بکنید برجامتان جز خیانت به مردم و انقلاب هیچ آورده دیگری نداشته است.
 • محمد IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  جناب آقای عبدی زمانی که دولت قبل هشت سال عمر گرانبهای هشتاد میلیون ایرانی رو گره زد به برجام ورضایت آمریکا ساکت بودی حالا برا من زبون درآوردی خزعبلات می نویسی تو اصلا میدونی تیم دور قبل مذاکرات چی تعهد دادت به غرب که در هر حالت ما بدهکار بودیم لطفا یکی دو سالی شما اصلاح طلبا ساکت شید ببینیم این سید چیکار خواهد کرد
 • سپهری IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 0
  این حساب و کتاب را از تیم مذاکره کننده قبلی هم میکردید تا به حسن نیت شما شک نمی کردیم
 • IR ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  0 0
  اول شما مدافعان برجام مدتی هم هست که از آن گذشته صریح وشفاف بفرمایید طی این هشت سال بازی با افکار عمومی وگره زدن همه مسایل کشور به برجام وبعد نامیدن آن به تعامل برد برد چه گرفتید ازداده ها همه خبر دارند اما از ستانده ها (تقریبا هیچ ) ملت چه خبر جهت اطمینان خاطر سری به زندان بزنید .از جناب صیف سوال بفرمایید