موزه آب در قزوین راه اندازی می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: به منظور آشنایی مردم با گنجینه های ارزشمند آبی استان موزه آب در استان قزوین راه اندازی می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ یداله ملکی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در این باره اظهارکرد: استان قزوین با داشتن گذشته ای غنی و ارزشمند در زمینه منابع آبی از جمله قنات، سازه های آبی، طومارهای تقسیم و توزیع آب، آب انبارهای تاریخی، اسناد آبی از یک ظرفیت و پشتوانه غنی برخوردار است که می توانیم این داشته ها را گردآوری کرده و برای استفاده گردشگران و محققان در معرض دید قرار دهیم.

وی اضافه کرد: قزوین از نظر منابع آبی یک گنجینه است و اگر بتوانیم اسناد آب منطقه ای با 60 سال سابقه را جمع آوری کنیم و در اختیار کارشناسان، محققان و دانشجویان قرار دهیم بدون تردید با استقبال جمعی روبرو خواهد شد.

ملکی یادآورشد: برای راه اندازی گنجینه آب استان با مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان جلساتی برگزار شده و برای انتخاب مکان ابتدا «آب انبار سردار» پیشنهاد شد که هرچند این مکان از نظر تاریخی و سنخیت بسیار مناسب بود اما با رویکردی که داریم و حجم اشیا و ماکت هایی که در مقدمات کار به عنوان طرح اولیه در نظر داریم این مکان بسیار محدود بود و نمی توانست خواسته های ما را تامین کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین بیان کرد: در این راستا با شهردار سابق قزوین مذاکراتی شد تا در بوستان ملی باراجین که قابلیت جذب گردشگر هم دارد این موزه راه اندازی شود.

ملکی اضافه کرد: خوشبختانه با این درخواست موافقت شده و شهردار جدید نیز با آن هماهنگ است و ما از طریق گنجینه ملی آب پیگیر هستیم تا بتوانیم اعتبارات مناسبی را از تهران و قزوین برای این اجرای کار تامین کنیم.

وی در خصوص ویژگی های موزه آب گفت: استفاده از ماکت سازه های آبی، قنوات، ابزارهای اندازه گیری آب، شبیه سازی نحوه تقسیم آب در گذشته و امروز، عکس و ماکت هایی از پروژه های آبی اجرا شده و در دست ساخت، ابزار حفر قنات و چاه، ماکت آب انبارها و بندهای انحرافی، ادوات کشاورزی، اسناد و مدارک مرتبط با فعالیتهای آبی از بخش های مختلف این موزه ارزشمند آبی خواهد بود.

ملکی اظهارکرد: با راه اندازی موزه آب در تلاش هستیم تا مردم و کارشناسان بتوانند ضمن آشنایی مردم و با تاریخچه آبی استان از مشاهدات و آموخته های خود در فعالیت های تحقیقی نیز بهره لازم را ببرند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین با اشاره به آثار تاریخی در حوزه منابع آبی استان بیان کرد: استان قزوین در گذشته حدود 800 رشته قنات داشته که در حال حاضر این تعداد به دلیل خشکسالی به  200 رشته قنات کاهش یافته و بقیه از چرخه خارج شده است.

ملکی در این خصوص ادامه داد: در گذشته یک قنات منحصر بفرد به نام« فضلعلی خان» در تاکستان احداث شده که بصورت آجرکاری می باشد و در حال حاضر نیز مدارک آن برای ثبت ملی در حال آماده شدن است.

وی افزود: این قنات تاریخی در زیر رودخانه ابهررود حفاری شده و در گذشته آب گل آلود رودخانه را تصفیه می کرده است و امروز این قنات با کارکرد منحصر بفرد خود می تواند به عنوان یک موضوع مطالعاتی مورد توجه کارشناسان حوزه منابع آبی قرار گیرد.

وی در خصوص احیاء برخی قنوات در استان گفت: در داخل دشت قزوین به نظر می رسد قناتی با قابلیت احیاء مجدد نداشته باشیم اما در دامنه ها و ارتفاعات امکان احیای قنوات وجود دارد چون آنها به منابع زیرزمینی ارتباط ندارد و حیاتشان در رابطه با بارشه است و در فصل بارندگی پرآب و در خشکسالی، کم آب و یا بی آب می شوند.

ملکی در پایان اظهار امیدواری کرد با راه اندازی موزه آب در استان قزوین ضمن ایجاد یک ظرفیت گردشگری جذاب در استان بستر آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، محققان، کارشناسان، گردشگران داخلی و خارجی و عموم مردم با گنجینه های تاریخی و ارزشمند آبی استان و کشور مهیا شود.

48

کد خبر 1579369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =