گفت وگو با محمد بهزاد، معاون وزیر نیرو در امور برق

 آذرجزایری: زمستان پارسال روزهای سختی برای مسوولان گازی سپری شد.افزایش قیمت قبوض گاز موجی از نارضایتی ها به همراه داشت.نارضایتی هایی که پای خود را به مجلس باز کرد و در نهایت مسوولان گازی را مجاب به تغییر روش محاسبه و البته قسطی کردن پرداخت هزینه گازمصرفی برخی از خانوارها کرد.اگرچه مسوولان گازی هیچگاه زیربار این مساله که درمحاسبات قبوض گاز اشتباهی شده نرفتند و البته آمارهایی هم برای تثبیت آن ارائه دادند اما همچنان برخی از بهارستانی ها و اغلب مردم براین باورند که قیمت درج شده در قبوض گاز با واقعیت فاصله زیادی داشته است.گلایه ها تا امروز هم ادامه دارد. نارضایتی هایی که این روزها رنگ عوض کرده و پیشواز قبوض برق برای تابستان رفته است.اما محمد بهزاد، معاون وزیر نیرو در امور برق در جواب به این نگرانی ها به لبخندی اکتفا می کند و پس از مکثی تاکید می کند:"نباید نگران قبوض برق در تابستان بود چون موضوع گاز با برق کاملا متفاوت است و مطمئنا تجربه گازی ها برای برقی ها تکرار نخواهد شد."

وی البته برای این استدلال خود از آمار و ارقام هم استفاده می کند تا شاید بتواند بخش زیادی از نگرانی ها را برطرف کند که مشروح گفت وگوی خبرآنلاین با این مدیر برقی را در ادامه می خوانید:

آقای بهزاد نگران حاشیه های توزیع قبوض برق تابستان نیستید؟

نه به هیچ وجه؛ چون شرایط برق با گاز بسیار متفاوت است و ما هم مطمئنیم که بیش از 72 درصد مشترکین با قبوض برق کمتر از 30 هزار تومان مواجه خواهند شد.

این وعده ها از سوی مسوولان گازی هم مطرح می شد اما متاسفانه قبوض گاز ارسالی به درب منازل چیزی دیگر نشان داد.

تا پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیش از 58 درصد مشترکین زیرالگو مصرف می کردند که این رقم پس از اجرای این قانون به بیش از 72 درصد رسید.بنابراین مشخص است که شرایط ما با گازی ها بسیار متفاوت است.در حال حاضر به دلیل تفکیک اقلیم ها از هم نگرانی وجود ندارد.اگر در خوزستان مشترکی 3 هزار کیلووات در هر ماه تابستان مصرف کند 32 هزار تومان در ازای این مصرف پرداخت خواهد کرد.در شهری چون تهران هم اگر مشترکی در هرماه 300 کیلووات مصرف کند تنها 14 هزار تومان پرداخت خواهد کرد. بنابراین رقم پایین تر از حدی است که نگرانی ایجاد کند. البته باید اشاره ای هم به استفاده از کولر گازی به جای آبی کنم.مصرف کولر گازی 5برابر کولر آبی است.بنابراین در شرایطی که مشترکی در شرایط عادی با استفاده از کولر آبی با قبض 14 هزار تومانی در هر ماه مواجه می شود با استفاده از کولر گازی باید منتظر قبض برق 84 هزار تومانی باشد.بنابراین این نکته خیلی مهم است که مشترکین در نوع مصرف خود توجه کنند.به عنوان مثال در حال حاضر کولرهای آبی با کلاس" A"  به بازار آمده که تا 35 درصد مصرف را کاهش می دهد که با استفاده ازاین کولرها قطعا قبض برق مشترکین نصف می شود و به 7هزار تومان کاهش می یابد.

من بازم تاکید می کنم مطمئنید ما در تابستان شاهد قبض های میلیونی در بخش خانگی نخواهیم بود؟

براساس براوردهای صورت گرفته یک خانوار 4 نفره تهرانی در هر ماه تابستان 300 کیلووات برق مصرف می کند که اشاره به رقم قبوض برق این مشترکین داشتم. اما اگر حتی فرض کنیم یک خانواده تهرانی هزار کیلووات در هر ماه مصرف کند قبض برق این مشترک 130 هزار تومان خواهد بود و نه بیشتر.که البته چنین مصرفی در تهران بسیار بعید به نظر میرسد چرا که تا الان سابقه چندانی نداشته است.بنابراین بازهم تاکید می کنم مشترکینی که مصرف خود را مدیریت می کنند نباید به هیچ وجه نگران قبوض برق تابستان خود باشند.

شنیده می شود که برخی از پروژه های برقی به دلیل کمبود منابع مالی متوقف شده اند.نگران منابع مالی هستید؟

در حال حاضر طرحی که متوقف شده باشد نداریم و همه به کار خودشان سرگرم هستند.

اما پیمانکاران برقی نظری دیگر دارند.

بحث این مطلب فرق دارد.بحث بدهی به پیمانکاران کمی نگران کننده شده که البته با تاکید قانونی برای وزارت نیرو در سالجاری قطعا مشکلات مالی فعلی وزارت نیرو برطرف می شود.اما بالاخره دیر و زود دارد اما بالاخره پرداخت خواهد شد.

هنوز هم پای وعده پرداخت تمام معوقات پیمانکاران در سالجاری هستید؟

درست است که بدهی به پیمانکاران برقی افزایش یافته اما از 8 هزار میلیارد تومان بدهی وزارت نیرو دو هزار و 700 میلیارد تومان آن مربوط به پیمانکاران می شود که 2 هزار میلیارد تومان آن مربوط به مپنا است و مابقی مربوط به بخش پیمانکاران کوچک است که هنوز هم تاکید دارم که بدهی هاتا پایان امسال صاف خواهد شد.

اما آمار ما چیز دیگری می گوید.اگر بخواهیم مطالبات بانکی را جدا کنیم شما در حال حاضر 4 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکارید.که 2 هزار میلیارد تومان آن مال مپنا و مابقی به پیمانکاران دیگر مربوط می شود.

اینطوری نیست. اما به هر حال ما با مصوبه های موجود امید زیادی به رفع مشکلات مالی داریم.زودی دو هزار و 100 میلیارد تومان اوراق مشارکت در توسط سازمان توسعه برق عرضه خواهد شد.همچنین براساس مجوز دولت به برق های منطقه ای این شرکت ها تا مرز 600 میلیارد تومان می توانند اوراق مشارکت عرضه کنند که این امر نیز در نیمه اول امسال انجام خواهد گرفت.بنابراین ما تا پایان شش ماهه اول امسال دو هزار و 700 میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت دریافت خواهیم کرد.در عین حال دولت مصوب کرده است 6هزار و 500 میلیارد تومان از بدهی وزارت نیرو به بانک ها بدهی دولت به بانک ها محسوب شود که این هم کمک بزرگی به ما خواهد بود. چرا که در حال حاضر حدود 4 هزار میلیارد تومان بدهی ما به بانک هاست که قرار است دولت این بدهی ها را به گردن بگیرد.البته این مساله در ماده 35 قانون بودجه هم مورد تاکید قرار گرفته است.در عین حال براساس قانون بودجه ما مجوز داریم تا مرز 5 هزار میلیارد تومان سهام به پیمانکاران طلبکار واگذار کنیم. بنابراین بخشی از بدهی ها با ارائه سهام نیروگاه ها به طلبکاران منتفی خواهد شد. بنابراین نگرانی وجود ندارد فقط دیرو زود دارد.

با این اوصاف این مساله را هم تکذیب می کنید که امسال به دلیل مشکلات مالی ظرفیت تولید برق 5هزار مگاوات افزایش نخواهد یافت؟

بله دقیقا؛ ما امسال ازطریق  نیروگاه هایی چون زاگرس، سلطانیه ، سمنان، ارومیه، اردبیل و نیروگاه های جنوب کشور که اکثرا در اختیار مپنا هستند، 5 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه خواهیم کرد.

/22131

 

 

 

 

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 158192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • س ا ر ه IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  0 0
  فقط تهرانی ها آدم هستن؟ مگه تو شهرهای رطوبتی میشه از کولر آبی استفاده کرد؟ بیاین شمال زندگی کنین اگه راست میگین بعد تعرفه ی برق رو تعیین کنین!
 • یه بنده خدا که به مرگش راضیه IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  0 0
  امیدواریم بهای برق هم مثل گاز سر زا نرود
 • بدون نام IR ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  0 0
  هنوز کولرها روشن نشده برق ما 90 هزار تومان اومد که مشابه پارسالش 14 هزار بود حالا خدا به دادمون برسه که کولرها روشن بشه چه اتفاقی میفته .
 • ناشناس IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  0 0
  ببخشید ما که در اهواز 50 درجه هستیم چه اصلا ادمیم
 • بدون نام IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۷
  0 0
  مسئولین این دولت طی شش سال گذشته ثابت کردند هر چه می گویند درست عکس آن اتفاق می افتد . .