دیدار وزیران خارجه ایران و مجارستان؛ دو یادداشت تفاهم به امضا رسید

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز پنچ شنبه ۲۵ آذر ماه در محل وزارت امور خارجه از « پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان استقبال کرد.

به گزارش خبرآنلاین، وزیر امور خارجه مجارستان به همراه یک هیات اقتصادی به تهران سفر کرد.

 پس از دیدار دو وزیر خارجه در تهران سه یادداشت تفاهم بین ایران و مجارستان به امضا رسید.

دیدار وزیران خارجه ایران و مجارستان؛ دو یادداشت تفاهم به امضا رسید

 این سه یادداشت تفاهم به شرح زیر هستند:

 یادداشت تفاهم  همکاری آموزشی بین مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور  خارجه  ایران و آکادمی دیپلماتیک مجارستان

*یادداشت تفاهم در چارچوب برنامه بورسیه مجارستان برای اعطای بورسیه به دانشجویان ایرانی بین وزارت علوم، تحقیقات و  فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه و تجارت مجارستان

* یادداشت تفاهم همکاری های فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت ظرفیت های انسانی مجارستان

براساس این گزارش دو یادداشت تفاهم اول  توسط وزیران امور خارجه دو کشور امضا شد و یادداشت تفاهم سوم بین حجت الاسلام والمسلمین ایمانی ریس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزیر امور خارجه مجارستان امضا شد.

گفتنی است که پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مروری بر ابعاد روابط میان دو کشور در حوزه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، ابراز امیدواری کرد این سفر و برنامه های پیش رو منشاء تحول در مسیر گسترش مناسبات فیمابین دو کشور در زمینه های مختلف باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان از روابط  تاریخی دو کشور بعنوان فرصت یاد کرد، که اگرچه در مقاطعی از ناحیه برخی موضوعات ناشی از اقدامات طرف های ثالث تحت تاثیر قرار گرفته است، اما با اتخاذ رویکرد مناسب و متوازن میتواند در مسیر پیشرفت و توسعه مناسبات قرار گیرد.

 امیر عبداللهیان در بخش همکاری های اقتصادی و با توجه به برگزاری دومین دور کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در جریان این سفر، ضرورت بازبینی همکاری های دوجانبه بر پایه ظرفیت های موجود برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری در دو طرف، و همچنین فعال سازی بخش های خصوصی اقتصادی در  دو کشور و رفع موانع انجام مراودات و تبادل هیئت ها خصوصا در زمینه روادید را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان پذیرش متقابل گواهی واکسیناسیون کووید ۱۹ بین دو کشور را گامی مهم در مسیر رفع موانع تردد و مراودات بین شهروندان دو کشور اعم از تجار ، دانشجویان ، اساتید و دیگر بخشها دانست و از آن بعنوان اقدامی خوب و شایسته یاد کرد.

 امیر عبداللهیان حضور بیش از ٢۵٠٠ دانشجو و استاد ایرانی در مجارستان را فرصتی مناسب برای کمک به گسترش همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان با استقبال از رویکرد دولت مجارستان برای توسعه همکاری ها در حوزه های فرهنگی، فعالیت و همکاری دو کشور در این حوزه را زمینه ساز همکاری های دیگر بخشها ذکر کرد.

پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در کشورمان و فراهم شدن زمینه برگزاری نشست دوم کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور، بر دیدگاه کشورش در زمینه همکاری بر اساس احترام متقابل تاکید کرد.

وزیر خارجه مجارستان مردم این کشور  را دارای علقه های فرهنگی دانست و ازاین رو علاقمندی و احترام مردم مجارستان به کشورمان به جهت قدمت تاریخی، فرهنگی و تمدنی را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد همکاری در حوزه میراث فرهنگی و موزه ها بین دوکشور شکل گیرد.

وی با اشاره به هیئت اقتصادی همراه خود برای برگزاری کمیسیون مشترک همکاری ها، تبادلات تجاری فیمابین و همکاری ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت را مورد تشریح قرار داد.

وزیر خارجه مجارستان همچنین دیدگاه کشورش در حوزه گسترش همکاری ها با شرق و آسیا بر پایه سیاست دولت این کشور  از سال ۲۰۱۰ را تشریح کرد.

آخرین تحولات در افغانستان خصوصا در حوزه آوارگان، گروه های تروریستی و افراطی در این کشور، تشریح دیدگاه اصولی کشورمان برای برقراری حکومت فراگیر و با حضور همه اقوام، شرایط سخت و مضایق موجود برای مردم افغانستان در زمینه غذا و دارو، قدر دانی از اهدای واکسن از سوی دولت مجارستان برای استفاده در واکسیناسیون مردم افغانستان، تشریح دستاورد های نشست همسایگان افغانستان در کشورمان، موضوعات مربوط به مهاجرت افغانستانی ها به دیگر کشورها در اثر شرایط حاضر، تحولات و دیدگاه های مختلف در اتحادیه اروپایی و همچنین  همکاری ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی و  گفتگو های وین  از جمله دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مجارستان در این دیدار بود.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1583278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =