سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:میزان افزایش ظرفیت آموزش پزشکی باید حداکثری باشد

مهر نوشت:سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: میزان افزایش ظرفیت پزشکی باید متناسب با نیازهای رو به رشد کشور و حداکثری باشد.

علی خضریان ، با اشاره به تصویب کلیات طرح افزایش ظرفیت پذیرش آموزش پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: خوشبختانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصویب کلیات افزایش ظرفیت نشان داد که اراده برای حل مشکلات مردم را دارد. البته هنوز تعداد افزایش ظرفیت مشخص نشده که لازم است در این خصوص هم زودتر تصمیم‌گیری شود.

میزان افزایش ظرفیت آموزش پزشکی باید حداکثری باشد

وی ادامه داد: کمبود پزشک و به تبع آن توزیع ناعادلانه پزشک در سطح کشور، با توجه به اینکه به طور مستقیم متوجه جان مردم است، مسئله‌ای مهم و راهبردی در حوزه سلامت کشور است و کوتاهی در جهت رفع این کمبود تبعات جبران‌ناپذیری بر سلامت جامعه خواهد داشت. کشور در سال‌های آتی درگیر امواج سالمندی خواهد شد و نیازهای درمانی به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به ضرورت‌های بیان شده لازم است تا هر چه سریع‌تر میزان افزایش ظرفیت رشته پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص شود تا دستگاه‌ها بتوانند با برنامه‌ریزی در کنکور سال آینده آن را اعمال کنند. در این میان باید توجه داشت که میزان افزایش ظرفیت باید متناسب با نیازهای رو به رشد کشور و حداکثری باشد و نباید حداقلی باشد.

خضریان درباره برخی اظهار نظرها مبنی بر نبود امکانات لازم برای افزایش پذیرش دانشجو، بیان کرد: در دهه ۶۰ در حالی که امکانات نزدیک به یک سوم وضعیت کنونی بود، وزارت بهداشت حدود ۵ هزار نفر دانشجو پذیرش می‌کرد، در حالی که اکنون این عدد تنها نزدیک به ۸ هزار نفر است. این موضوع نشان می دهد که زیرساخت جهت افزایش ظرفیت موجود است اما متاسفانه منافع عده‌ای از تصمیم‌گیرندگان در نظام سلامت کشور در افزایش ظرفیت نیست. بنابراین با طرح مباحثی چون نبود زیرساخت قصد فرافکنی و جلوگیری از تصویب طرح را دارند.

وی در پایان گفت: امیدوارم در جلسه آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی میزان افزایش ظرفیت پذیرش متناسب با نیازها تعیین شود و برخی نگرانی‌ها مبنی بر فرسایشی شدن بحث افزایش پذیرش پزشکی به علت مقاومت ذی نفعان از بین برود.

217

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1584510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =