ویژه نامه خبرآنلاین در سالگرد عدم کفایت سیاسی اولین رئیس جمهور ایران / نماینده ای از حوزه انتخابیه خراسان رضوی که رفیق و هم کلاسی دوران مدرسه بنی صدر بود و رای مخالف داد.

صلاح‌الدین بیانی فرزند حبیب‌الله متولد 1317 خواف از شهر نشتیفان از خراسان و نخستین نماینده مجلس شورای اسلامی از شهرستان خواف بود که تنها رای مخالف به عدم کفایت بنی صدر در مجلس بود.

بنی صدر

تحصیلات وی در رشته حقوق و وکیل پایه یک دادگستری بود. صلاح الدین بیانی به علت نبودن مدرسه فرهنگی در خواف تحصیلات ابتدایی خود را در بیرجند و دوره دبیرستان را در مشهد و دوره دانشگاهی خود را در تهران سپری نمود.

در تهران با بنی صدر رفیق و در در یک کلاس بود و حقوق قضایی خواند. در همین زمان در یگ گفتگو ، بنی صدر می گوید من تحصیلات خود را در پاریس خواهم خواند و نخست وزیر ایران خواهم شد و بیانی هم می گوید اگر تو نخست وزیر شوی من نماینده خواف می شوم! و یکی از رفقایشان به نام شاهرودی که حاضر بوده شعری سروده که یک بیتش چنین است:

سرش را به زیر لحافش کنید * وکیل بیابان خوافش کنید

بیانی بعد از تحصیلات تهران قاضی بیرجند می شود و در همان موقع هم با علم در مورد زمین‌های تصرفی علم اختلاف پیدا می کند که به این سبب وی را از قضاوت بیرجند برکنار و رئیس دادگاه اسفراین می شود. در همین دوره سمت وکیل پایه یک دادگستری نیز به دست می آورد. بعد از پیروزی انقلاب بیانی از طرف مردم خواف و رشتخوار به نمایندگی مجلس اول برگزیده می شود.

صلاحیت بیانی برای دور دوم مجلس شورای اسلامی تایید نمی شود و از فعالیت های سیاسی کناره گیری کرده و در مشهد مشغول کار وکالت می شود، بیانی سرانجام در سن 57 سالگی و در سال 1374 درگذشت.

/6262

کد خبر 158527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =