۰ نفر
۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
 «خانه احزاب» روی لبه تیغ انحلال

مهر نوشت: سخنگوی جبهه پیروان گفت: اگر روند انفعالی ادامه پیدا کند، خانه احزاب کاملا تعطیل خواهد شد؛ باید برای تعاریف و کارکرد فعلی خانه احزاب فکری کنیم، در غیر این صورت، انفعال منجر به انحلال می‌شود.

سید کمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری در رابطه با شرایط و میزان فعالیت خانه احزاب گفت: متأسفانه خبر چندانی از وضعیت خانه احزاب در دسترس نیست. به نظر می‌رسد زمان سه ساله شورای مرکزی هم به پایان رسیده است ولی هنوز با همان شرایط قبلی کار دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه خانه احزاب در دوره‌ای فعالیت خوب و قابل توجهی داشت، بیان کرد: البته در بعضی استان‌ها خانه احزاب فعالیت‌هایی دارد، اما در مرکز و پایتخت هیچ خبری نیست. اگر چه برخی کمیته‌ها مثل کمیته بین‌الملل گاهی جلساتی برگزار کرده و دعوت به حضور هم می‌کنند؛ اما به دلیل انفعال در روند فعالیت خانه احزاب، ما هم رغبتی به مشارکت آنچنانی در این زمینه‌ها نداریم.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی جبهه پیروان با اشاره به اینکه باید تغییرات لازم در ساز و کار خانه احزاب صورت گیرد، بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که نظر و سیاست وزارت کشور نیز در مورد این مجموعه تعیین‌کننده است. از طرف دیگر کمیته ماده ۱۰ احزاب نیز بر این روند اثرگذاری دارد.

سجادی با تأکید بر اینکه احزاب در ایران بعد از انتخابات ۱۴۰۰ دچار انفعال شدند، عنوان کرد: از سویی اصلاح‌طلبان داستان و دلایل خود را برای عدم فعالیت دارند و به نظر می‌رسد اصولگرایان هم به این انفعال تن داده‌اند؛ بنابراین وقتی احزاب کشور فعالیتی نداشته نباشند، خانه احزاب نیز طبیعتاً دچار انفعال خواهد شد.

وی درباره راهکار برطرف کردن این انفعال گفت: در وهله اول، قانون احزاب باید مورد بررسی قرار گیرد و اگر اشکالاتی دارد، اصلاح شود و در وهله دوم، سیاست مشخص احزاب و وزارت کشور اعلام شود، در مجموع با توجه به شرایط فعلی، اصلاحات و ایجاد تغییر در ساز و کار کنونی ضروری به نظر می‌رسد.

سخنگوی جبهه پیروان با بیان اینکه برگزاری انتخابات و تغییر شورای مرکزی می‌تواند گام اول برطرف کردن انفعال باشد، تأکید کرد: خانه احزاب می‌تواند به باشگاه احزاب تبدیل شود، باید تشکیلاتی که شاید بتوان به آن «صنف» گفت، برای ارتقای فعالیت احزاب شکل گیرد تا این رکودی که به آن گرفتار شده‌ایم از بین برود.

سجادی با تأکید بر ضرورت بازنگری قانون احزاب عنوان کرد: اگر روند انفعالی ادامه پیدا کند منجر به تعطیل شدن کامل خانه احزاب خواهد شد. باید برای تعاریف، نقش و کارکردی که خانه احزاب دارد، فکری کنیم، در غیر این صورت این انفعال منجر به خاتمه فعالیت و انحلال خانه احزاب خواهد شد.

231

کد خبر 1585673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =