سنندج و جذابیت های انتخاب به عنوان پایتخت کتاب ایران

مسئول دبیرخانه پایتخت کتاب ایران گفت: با انتخاب سنندج به عنوان هفتمین پایتخت کتاب ایران، توسعه زیرساخت های کتابخوانی و مطالعه بیش از گذشته ضروری است.

محمد اصلانی در گفتگو با خبرآنلاین با تبریک انتخاب سنندج به عنوان پایتخت کتاب ایران، گفت: پایتخت کتاب جهان از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‌سو هر ساله از سوی سازمان یونسکو به شهری داده می‌شود که در جهت تقویت جایگاه کتاب و مطالعه حرکت کرده باشد.
وی با بیان اینکه هدف یونسکو این است تا از این طریق به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد، اظهار داشت:
مدیرمسئول موسسه زانیاران کتابیار سنندج طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران را با توجه به سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، فرصتی برای مدیریت شهری دربحث ارتقاء سطح فرهنگ عمومی و شهروندی دانست.
وی ترویج و تبلیغ مهارت کتابخوانی در میان عموم مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: منابع ویژه ای برای توسعه زیرساخت های حوزه کتاب به سنندج تخصیص داده خواهد شد.
مسئول دبیرخانه پایتخت کتاب ایران جذب بودجه های عمرانی ویژه برای تکمیل پروژه های ناتمام فرهنگی را از مزایای مهم این انتخاب عنوان کرد و افزود: مطرح شدن ایده های خلاقانه و نوآورانه در حوزه تاسیس و تجهیز کتابخانه های مردم نهاد و برنامه های جذاب ترویجی و تبلیغی برای توسعه مهارت مطالعه و کتابخوانی از دیگر رویکردها و مزایای این افتخار آفرینی است.
اصلانی گفت: گسترش فرهنگ مطالعه در میان عموم مردم  و در پی آن پایه ریزی بستر آگاهانه فرهنگ عمومی و ارتقا فرهنگ و روابط اجتماعی در میان شهروندان و حرکت به سمت توسعه فرهنگی پایدار و شاداب سازی عمومی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی با ایجاد مکان ها و برنامه های همسو با کتاب بیش از گذشته ضروری است.
وی حمایت های دولتی از ناشران و کتابفروشان و مولفان و مترجمان و ادیبان را نیز مهم عنوان کرد و بیان داشت: انتخاب سنندج به این عنوان گسترش و توسعه فرهنگ خرید کتاب و اهدا کتاب در میان مردم را نیز رواج می دهد.
مسئول دبیرخانه پایتخت کتاب ایران از تلاش های اعضای موسسه زانیاران کتابیار سنندج برای تکمیل پرونده انتخاب سنندج به عنوان هفتمین پایتخت کتاب ایران تقدیر کرد و گفت: طرح های متععد خلاقانه و نوآورانه مدنظر برای انتخاب پایتخت کتاب همچون راه اندازی کتابخانه در نواحی منفصل شهری، برگزاری مسابقات کتابخوانی، اجرای پویش های فرهنگی در مناسبت های مختلف و حمایت از نویسندگان جوان در این راستا توسط این موسسه انجام شد.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1587310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =