اهدای نسخه قدیمی کتاب مقدس مسیحیان به رهبر ارامنه لبنان

رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت، در آستانه حلول سال نو مسیحی، با جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی در لبنان، دیدار و یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی عهد جدید «بشیطتا» را که از کتب مقدس مسیحیت است، به وی اهدا کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در لبنان،  عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان با حضور در کلیسای کاتولیک خانه بزرگ کیلیکیه پیام کتبی تبریک فرارسیدن سال نو میلادی، جناب حجت‌الاسلام و المسلمین محمدمهدی ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، را تقدیم ایشان کرد.

در این دیدار دو طرف درباره مسائل اسلامی مسیحی و امکان برگزاری نشست سالانه مشترک میان ارامنه و ایران در سال ۲۰۲۲، بحث و گفت‌وگو شد. دو طرف همچنین درخصوص روابط جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان و نقش محوری و تأثیرگذار تهران در دفاع از مسائل مختلف منطقه گفت‌وگو و بر ضرورت همکاری و همفکری برای مقابله با توطئه‌ها و تفرقه‌افکنی‌ها تأکید کردند.

اهدای نسخه قدیمی کتاب مقدس مسیحیان به رهبر ارامنه لبنان

جاثلیق آرام کشیشیان با اشاره به ریشه‌ها و پیوندهای تاریخی روابط ارامنه و ایران، گفت: ما ایران را دوست و برادر لبنانی‌ها می‌دانیم، به همین دلیل انتظار داریم جمهوری اسلامی ایران در این شرایط سخت، به حمایت‌ها و کمک‌های خود به لبنان ادامه دهد. عباس خامه‌یار ضمن تبریک فرارسیدن سال نو میلادی و تولد حضرت عیسی(ع) بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور دوست لبنان، همواره حامی و پشتیبانی این کشور بوده است.

خامه‌یار همچنین بر ضرورت توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه‌ها به ویژه در عرصه فرهنگی تأکید کرد و با اشاره به وضعیت ارمنی‌های ایران گفت: ارامنه در میان اقلیت‌های مذهبی ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

وی در ادامه با بیان اینکه لبنان نماد گفت‌وگو و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز میان گروه‌ها، طوائف و ادیان گوناگون است، تصریح کرد: ما از لبنان به عنوان کشور دوست دفاع می‌کنیم همان‌گونه که از سایر کشورهای عربی و اسلامی در برابر متجاوزان و سلطه‌جویان دفاع کردیم و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نکردیم به طوری‌که بسیاری از جوانان ما در دفاع از مسیحیان در سوریه و عراق جان خود را از دست دادند و به شهادت رسیدند.

رایزن فرهنگی کشورمان به روند عادی‌سازی میان رژیم های عربی و رژیم اشغالگر قدس نیز اشاره کرد و گفت: عادی‌سازی روابط با اشغالگران، امنیت و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد. خامه‌یار با بیان اینکه ملت‌های عرب همواره با عادی‌سازی چنین روابطی مخالفند، گفت: در جام ملت‌های عرب که اخیرا در قطر برگزار شد، تماشاگران عرب بارها با شعارهایی از فلسطین حمایت کردند، موضوعی که نشان داد مسئله فلسطین همچنان مسئله اول جهان عرب و جهان اسلام است.

خامه‌یار در پایان به رسم یادبود، یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی عهد جدید بشیطتا(به زبان سریانی) را که از کتب مقدس مسیحیت است و از سوی مؤسسه «سپیده ماندگار ایرانیان» کشورمان تهیه و هدیه شده را به جاثلیق آرام کشیشیان اهدا کرد.

رهبر ارامنه حوزه سیلیسی نیز ضمن تشکر و قدردانی از رایزنی فرهنگی ایران به خاطر این هدیه مقدس، حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ارامنه در تمام نقاط جهان را ستود و از رایزن فرهنگی ایران در لبنان خواست سلام و تحیات خود را به رهبری و مسئولان و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ابلاغ کند. جاثلیق آرام کشیشیان همچنین هدیه دریافتی از رایزنی فرهنگی را یکی از با ارزش‌ترین هدایای زندگی‌اش برشمرد و از این اقدام جمهوری اسلامی ایران بسیار خرسند شد و به وجد آمد.

پس از پایان گفت‌وگو، رایزن فرهنگی به همراه سیدمحمدرضا مرتضوی وابسته فرهنگی کشورمان در لبنان از موزه ارامنه در کیلیکیه بازدید کردند.

اهدای نسخه قدیمی کتاب مقدس مسیحیان به رهبر ارامنه لبنان

/6262

کد خبر 1587540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =