زاکانی: سال ۸۸ آنان که انقلاب کرده‌ایم بودند ، مقابل انقلاب ایستادند تا نظام دچار فروپاشی درونی شود

مهر نوشت: شهردار تهران گفت: نظام در سال ۸۸ مظلوم واقع شد اما رهبری نگذاشت تعرضی به کسانی که اعتراض داشتند شود الا کسانی که خودشان تعرض کردند.

علیرضا زاکانی شهردار تهران در آئین بزرگداشت یوم الله ۹ دی، روز بصیرت، گفت: روزها می‌گذرند اما برخی از ایام آنگونه بزرگ و عزیزند که برای همیشه در یاد و خاطره ما می‌مانند. انقلاب اسلامی مسیر جریان تاریخ را تغییر داد انقلابی که در ادامه مسیر عظیمی که امام حسن (ع) با جدا کردن جریان ناب اسلامی از حکومت جور بنی امیه و ایجاد شرایط جدید آغازش کردند و در طول بیش از ۱۳۰۰ سال خون‌های بزرگی پای این جریان ریخته شد تا اوج قله آن که عاشورا است شکل گرفت و در بهمن ۵۷ منجر به پیروزی یک حکومت و نظام اسلامی شد.

شهردار تهران افزود: بی شک جنگ بین حق و باطل از ابتدای تاریخ بوده و خواهد بود. به طوری که در نمایندگی از جبهه حق مردم ایران حکومتی را شکل دادند که عناصر باطل از جنس غربی و شرقی آن یعنی آمریکا و شوروی آن دوره، علیرغم همه مخالفت‌ها سر یک موضوع یعنی عدم موفقیت و پیروزی انقلاب توافق داشتند.

زاکانی: سال ۸۸ آنان که انقلاب کرده‌ایم بودند ، مقابل انقلاب ایستادند تا نظام دچار فروپاشی درونی شود

زاکانی با بیان اینکه در دهه اول انقلاب آسیب خوردیم اما از پا نیفتادیم، تصریح کرد: دهه دوم انقلاب با یک شیوه جدی جنگ در درون صاحب منصبان نظام آغاز شد و جنگ نرم و آهسته ای شکل گرفت تا باورها و ایمان و اعتقادات ما را از ما بگیرد گرچه باز آسیب خوردیم ولی بلوغ یافته و رشد پیدا کردیم و دشمن ناکام‌تر از گذشته راه جدیدی را آغاز کرد.

وی اضافه کرد: یک دهه تلاش که عمق فتنه را از ۱۰ سال قبل از آن پیگیری می‌کرد رویکرد جدیدی شد که در آن آنانی که انقلاب کرده بودند در مقابل انقلاب می‌ایستادند و تلاش این بود که با این مسیر جدید ظرفیت‌های نظام از درون دچار فروپاشی شود تا الگویی را که در هر خطه ای از جهان صحنه را تغییر داده بود، از بین ببرد. باز هم ما هزینه دادیم اما مردم با جوهره بصیرت، ایمان و آزادی به میدان آمدند و تبلور غیرت مردم، ۹ دی شد.

بیشتر بخوانید:

روزنامه شرق خبر داد: رد پای زاکانی و برادرش درطرح صیانت از فضای مجازی

استاندارد دوگانه شورای نگهبان درقبال فرزندان لاریجانی ، محسن رضایی و زاکانی

شهردار تهران بیان کرد: وقتی به آن روزها بر می‌گردم که شبانه روز درگیر بودیم خاطرم هست که فرضیه‌هایی را تنظیم کرده بودیم تا با تبیین ماجرا به کنج ظلمتکده هایی که تنظیم کرده بودند لااقل نوری را بتابانیم و به زیبایی می‌دیدم که یک کلاه بزرگی را تنظیم کردند و بر سر کسانی که با اعتراضات خود تنور دشمن را روشن کردند می‌گذاشتند.

زاکانی عنوان کرد: از بیش از ۴۰ میلیون نفری که در سال ۸۸ در انتخابات شرکت کردند نزدیک ۱۵ تا ۱۶ میلیون کسانی بودند که نامزد شأن رأی نیاورده بود و این عدد اندکی است. از آن اقلیت یک اکثریت قریب به اتفاقی هستند که می‌گفتند رأی ما کو؟، به آن اکثریت این اقلیت می‌گفتیم که نظام یک وظیفه دارد و آن این است که به تک تک شما ثابت کند رأی شما کجاست و این حق شماست. اما یک اقلیتی از این اقلیت بودند که کاری به رأی نداشتند و رأی برای آنها موضوعیتی نداشت.

وی با پرداختن به اینکه عده‌ای می‌گفتند رهبری زود به نامزد پیروز تبریک گفتند نیز اظهار داشت: باید گفت که رهبری راجع به آقای خاتمی هم این کار را کرد و همیشه خیلی زود تبریک می‌گفتند.

وی یادآور شد: اگر همه ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر مذکور را هم در نظر بگیریم که گفته باشند رأی ما کو باز هم عدد اندکی است اما اقلیتی از این اقلیت هستند که آتش می‌زدند و کاری به رأی نداشتند. اگر اسم اینها نماینده مجلس یا استاد دانشگاه و یا هر عنوان دیگری باشد باز هم نظام وظیفه دارد که آنها را زمین گیر کند تا اجازه ندهد به حق مردم تعرض کنند.

زاکانی افزود: نظام در آن ایام مظلوم واقع شد اما رهبری نگذاشت تعرضی به کسانی که اعتراض داشتند شود الا کسانی که خودشان تعرض کردند. دهه سوم دهه مردم علیه مردم بود که با این مدل می‌خواستند مردم را زمین بزنند اما بصیرت مردم این اجازه را به آنها نداد.

شهردار تهران اضافه کرد: دهه چهارم انقلاب دهه تحریم تشدید شده و فشار بود و در این تحریم مردمی که در مقابل سلطه زانو نزده بودند، متحمل بیشترین فشار شدند که البته پیام این روش را هم متأسفانه ای عده‌ای از داخل انقلاب به بیرون مخابره کرده بودند. در این دهه نیز آسیب خورده ایم اما زانو نزده ایم و سرو بلند قامت شده ایم.

زاکانی بیان کرد: دهه پنجم دهه ساختن، خدمت، آبادانی و پیشرفت و الگو است. امروز تلاش دشمن این است که نگذارد این الگو را بسازیم و اجازه برای ساختن الگوهای مشابه و شکل دادن تمدن نوین اسلامی را ندهد. ما را ناامید کند و ریشه امید و آرزو و بلند بینی و عینیت بخشیدن به شعارهای انقلاب را از ما بگیرد. بنابراین برای مقابله نیاز به ایستادگی و بصیرت و خاکساری در مقابل مردم داریم.

وی عنوان کرد: انقلاب ایران سه مبحث قدرت دین، رهبری دینی و مردم را نشان داد. لذا باید بکوشیم با نوکری مردم امیدی که دیگران سعی کردند بمیرانند را زنده نگه داریم. باید با کمک مردم و نخبگان و میدان دادن به آنها و استفاده کردن از فکر و ذهن و قدرت آنها ایرانی جدید و تحول یافته را بسازیم. امیدواریم خداوند در این مسیر ما را ثابت قدم نگه دارد و بر کسانی مانند شهید سردار سلیمانی که این مسیر را برای ما ایجاد کردند درود می‌فرستیم.

در پایان این مراسم از خانواده شهید همدانی، جواد قربانی از جانبازان فتنه سال ۸۸، ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما، مهدی نقویان مستند ساز، رئوف محسنی عکاس و هنرمندانی که در حوزه ۹ دی آثاری را خلق کردند تقدیر شد و از دایره المعارف ۴ جلدی روز شمار سال ۸۸ رونمایی شد.

231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1587968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =