ناگهان گودال ۱۵متری در نسیم شهر دهان باز کرد/ این حادثه فرونشست نبوده است

ایسنا نوشت: درپی انتشار ویدیویی در فضای مجازی که از آن به عنوان فرونشست زمین در یکی از محلات نسیم‌شهر یاد شده بود، مدیرکل مدیریت بحران استان تهران اعلام کرد که این حادثه فرونشست نبوده است.

روز پنجشنبه بود که ویدیویی تحت عنوان فرونشست زمین در نسیم شهر استان تهران منتشر شد. ویدیویی که خیلی زود اصل آن مورد تایید قرار گرفته و مشخص شد که مربوط به حادثه‌ای است که به گفته فرماندار نسیم شهر حوالی ساعت سه بامداد روز پنجشنبه در یکی از کوچه‌های محله‌ای در نشیم شهر رخ داده و در پی آن بخشی از سطح زمین به طول ۱۵ و عمق دو متر ریزش کرده است.

اما عنوانی که برای این حادثه انتخاب شد، عنوان درستی نبود چرا که اساسا فرونشستی در این محدوده رخ نداده و آنچه که رخ داده بود نیز شباهتی به پدیده فرونشست نداشت. منصور درجاتی، مدیرکل بحران استان تهران همین موضوع را تایید کرده و گفت:‌ حادثه‌ای که در نسیم شهر رخ داد، فرونشست نبود. منشا این حادثه انسان‌ساز بود و اصلا یک حادثه یا پدیده طبیعی نبود. 

وی با بیان اینکه در پی این حادثه و حفره ایجاد شده در بخش‌هایی از خیابان و حیاط یک منزل مسکونی، آپارتمانی چهار واحدی به طور موقت تخلیه شد،  اظهارکرد:‌ این اقدام برای بررسی بیشتر و دقیق‌تر حادثه انجام شده است. در بررسی‌های اولیه نیز این موضوع محرز شد که فرونشستی رخ نداده و مداخلات انسانی دلیل آن بوده که حالا احتمالا یا لوله‌آب دچار شکستگی شده یا مواردی دیگر که در نهایت منجر به ریزش سطح زمین شده است.

مدیرکل بحران استان تهران با اشاره به اقدامات انجام شده برای ایمن سازی در این محل نیز اظهارکرد:‌ با پیگیری شهرداری از امروز اقدامات برای تقویت پی و ستون‌های ساختمان مجاور این محل انجام شده است و ان‌شاءالله از فردا یا نهایتا پسفردا این افراد می‌توانند به خانه‌های خود بازگردند.

وی در مورد دلیل وقوع این حادثه نیز اظهارکرد:‌دلیل قطعی حادثه در حال بررسی است. آنچه مشخص است این است که فرونشستی نبوده و علل وقوع آن مداخلات انسانی بوده است، حالا اینکه ترکیدگی لوله باعث آن شده یا حفر قنات و ... باید از سوی کارشناسان بررسی شود.

درجاتی از برخی خبرها در این خصوص نیز انتقاد کرد و گفت:‌متاسفانه گاهی خبرها را طوری نقل می‌کنند که گویا یک بحران عظیم رخ داده و بعضا اسامی برای آن انتخاب می‌کنند که کارشناسان بحران و مخاطرات طبیعی نیز از آن بی‌خبرند. این اقدامات آسیب زیادی به روان شهروندان وارد کرده و آنان را تحت فشارها و انواع استرس قرار می‌دهد. از این رو نیاید چنین اقدامی انجام شود و لازم است رسانه‌ها نیز موضوع را از مقامات و مسئولان مرتبط پیگیری کنند.

تفاوت فرونشست و فروریزش زمین چیست؟

آنچه از تصاویر منتشر شده پیداست، این حادثه بیشتر شبیه به فروریزش زمین بوده است. 

علی بیت‌الهی، دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی نیز درباره اینکه فرونشست و فروریزش زمین با یکدیگر چه تفاوت‌هایی دارند گفته بود:‌ « ما در کشور با دو پدیده مخاطرات زمین شناسی روبرو هستیم که به شدت ایمنی شهری ما را تحت تاثیر قرار داده‌اند. یک پدیده فرونشست و دیگری فروریزش است که باید میان آن‌ها تفاوت قائل شویم. در تهران فروریزش زمین بیشتر مشاهده می شود که از جمله موارد فروریزش زمین می توان به فروریزش میدان شهران که با آتش سوزی لوله گاز همراه بود، فروریزش خیابان پیامبر، چند فرو ریزش در خیابان مولوی و.. اشاره کرد. طی وقوع این مخاطره چاله هایی به قطر ۱۰ تا ۲۰ متر در سطح زمین ایجاد می‌شود که از خصوصیات آن‌هم می‌توان به ناگهانی بودن آن که منجر به ریزش ساختمان‌ها، سقوط خودروها درون چاله، آسیب دیدن خط لوله ها و... می شود، اشاره کرد.»

دبیر کارگروه ملی مخاطرات با بیان اینکه این فرو ریزش به وفور در تهران مشاهده می شود، گفته بود: این پدیده در دشت‌های فامنین وکبودراهنگ همدان و دیگر مناطق کشور  به صورت فروچاله های عمیق تر هم دیده می شود؛ این مخاطره با فرونشست زمین تفاوت بسیاری دارد»

گرچه به نظر می‌رسد آنچه که بامداد پنجشنبه در نسیم شهر رخ داده، بیشتر شبیه به فروریزش بوده است، اما آنچه اهمیت بیشتری دارد، ایمنی و امنیت شهروندانی است که در معرض این پدیده‌ها قرار گرفته‌اند و لازم است که مدیران مسئول راهکاری جدی برای مقابله با آن را بیابند و صدالبته که این راهکار را اجرایی کنند.

عکس: آرشیو

بیشتر بخوانید:

چرا نباید بحران آب را تقصیر تحریم و کاهش بارش‌ها انداخت؟

تجربه دنیا درباره فرونشست زمین؛ از چین تا ایالات متحده

۲۳۵۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1587996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =