عزیزی: خیال روسیه از بابت ایران راحت شد

کارشناس مسائل روسیه در گفتگویی اظهار داشت:به نظر می رسد روسیه خیال آسوده تری نسبت به آینده ایران دارد و در تلاش است تا نقش فعالتری را نسبت به ایران پس از دوران آقای روحانی ایفا کند. فعالتر شدن روسیه همزمان با احیای طرح هایی است که این کشور در راستای امنیت خلیج فارس و خاورمیانه دارد.

به گزارش خبرآنلاین، حمیدرضا عزیزی کارشناس مسائل روسیه در گفتگویی در کلاب هاوس خبرآنلاین گفت: برای بررسی این موضوع باید دو بحث را از هم مجزا کنیم که سطح اول بحث رویکرد کلی روسیه نسبت به احیای برجام به ویژه از سال ۲۰۱۸ و از زمان خروج دولت ترامپ که مسکو آن را دنبال کرده است. این رویکرد در زمانی که آقای روحانی رئیس جمهور بود وجود داشت و در ادامه نیز تداوم یافت. سطح دوم دوم مربوط به تغییرات دیگری است که زمان آمدن آقای رئیسی در سیاست های روسیه دیده می شود.

وی افزود: در سطح اول این سوال مطرح می شود که آیا اساسا روسیه به دنبال اجرای برجام هست یا نه. به طور کلی می توان گفت که رویکرد روسیه مبتنی بر حفظ برجام است. سه عامل اصلی در این بین وجود دارد: یکی بحث حقوق بین الملل، موازنه قوای منطقه ای در خاورمیانه و آخری منافع عینی است. در موضوع اول یعنی حقوق بین الملل روسیه همواره از زمان خروج ترامپ از برجام به عدم تعهد آمریکا و بی توجهی به معاهدات بین المللی انتقاد کرده است. روسیه در واقع از نظمی که آمریکا پس از جنگ سرد ایجاد کرده است انتقاد می کند و در چارچوب رعایت و احترام قوانین بین المللی حرکت می کند. از همین رو روسیه از این رویکرد برای احیای برجام نیز استفاده کرده است. همانطور که می دانیم روسیه به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل محسوب و یکی از ستون های نظام بین الملل در نظم بین المللی ایجاد شده در پساجنگ سرد به شمار می رود. اقداماتی که می تواند سلسله وار این نظم را تهدید کند در راستای منافع خود نمی بیند.

عزیزی ادامه داد: در موضوع موازنه قوای منطقه ای نیز تغییر آن برای روسیه تهدیدزا است بدین معنا که رقبای منطقه ای ایران دست بالا را داشته باشند. از یک طرف قرار گرفتن ایران در فشار حداکثری را مفید نمی داند به این دلیل که این وضعیت می تواند پتانسیل تقویت رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای را به همراه داشته باشد و نظم منطقه ای را دچار تغییر کند. از یک طرف هسته ای شدن ایران نیز به نفع روسیه نیز چرا که نظم منطقه را دچار تغییر خواهد کرد. روسیه به همین دلیل همواره تلاش کرده توازن را در بین بازیگران در منطقه حفظ کند.  

وی خاطرنشان کرد: موضوع سوم نیز در نهایت به منافع عینی روسیه بر می گردد که برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی ایران نیز در راستای تجارت تسلیحاتی روسیه بررسی می شود. اینکه ایران بودجه ای برای خرید این تسلیحات دارد بحث جدایی دارد. همچنین عضویت ایران در نهادهای روسی محور مانند اتحادیه اقتصادی اوراسیا، شانگهای و غیره از منظر کمک به نقش دیپلماتیک روسیه در سطح بین المللی مهم به شمار می رود و در راستای منافع روسیه قرار دارد. با توجه به این سه موضوع روسیه به دنبال احیای برجام خواهد بود.

این کارشناس تصریح کرد: روسیه سعی کرده است در بحث مذاکرات وین نقش میانجی اصلی را نشان دهد و در این راستا میخائیل اولیانوف نماینده این کشور به طور مداوم از فضای مثبت این مذاکرات و پیشرفت های حاصل شده صبحت می کند. معتقدم که این رویکرد ناشی از دو عامل است: اینکه در دوره بایدن مواضع کشورهای اروپایی با ایالات متحده آمریکا نزدیک شده و بر این اساس یک بدبینی فزاینده را در طرف ایرانی ایجاد کرده و طبق آن روسیه فرصت را مناسب دیده تا خود را به عنوان میانجی اصلی مطرح کند. ضمن اینکه روسیه این توانایی را دارد که از بحران های بین المللی به منظور بازتعریف نقش خود به عنوان یک قدرت بزرگ و پذیرفتن آن به آمریکا استفاده کند. یکی از محورهای سیاست خارجی روسیه پس از جنگ سرد این بوده که جایگاه این کشور به عنوان یک قدرت بزرگ و برابر توسط آمریکا به رسمیت شناخته شود.

وی در پایان گفت: مورد دیگر به انتخاب آقای رئیسی بر می گردد که تغییرات ایجاد شده؛ از این نظر که روسیه خیال آسوده تری نسبت به آینده ایران دارد. این رو به نظر می رسد روسیه درصدد آن است تا نقش فعالتری را نسبت به ایران پس از دوران آقای روحانی ایفا کند. فعالتر شدن روسیه همزمان با احیای طرح هایی است که این کشور در راستای امنیت خلیج فارس و خاورمیانه دارد. حتی مطرح شد که مسکو در تلاش است تا رویکردهای ایران و عربستان را به هم نزدیک کند.

بیشتر بخوانید:
حسینی: روس‌ها با زیرکی نقش میانجی را در مذاکرات وین گرفتند
طباطبایی: صبر اروپایی‌ها در قبال برجام کمتر شده/ به سیگنالی مهم در دور هشتم نیازمندیم

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1588589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  41 2
  پس سهمشو گرفت
 • صادق IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  42 3
  یکی از اشتباهات دستگاه دیپلماسی ایران در کل مراحل برجام اینست که ایران فقط بدنبال حمایت چین و روسیه در قبال ایران است و این بیشترین ضربه را به منافع ایران زده چون آنها برای این حمایت بفکر باج خواهی و امتیاز دهی از ایران بودند و متاسفانه با این روند باعث طولانی تر شدن این مذاکرات شده و بقولی حکایت استخوان لای زخم شده و همین کشورها راهی را می‌روند که ایران جرات خوردن لیوان آب را بدون اذنشان نخواهد داشت
 • هم وطن GB ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  48 3
  روسیه وامریکا هردو متعهد به امنیت اسراییل هستند .طبق اعتراف خودشان . ایران باید دنبال منافع ملت خود باشد
 • ناشناس IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  56 6
  بله دیگه مثل موم در دست روسیه شده بدون اجازه ارباب آب هم نمی خورد !
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  42 1
  قیم ما
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  59 3
  روسيه خائن و کشوري که اگه بهش اعتماد کني نابودت ميکنه، راستي شعار نه شرقي نه غربي کجا رفت همش دروغ بود؟؟؟
 • فلاح IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  49 6
  به ظاهر از شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی داریم فاصله می گیریم و همه دنیا و همه باسوادها و بی سوادها می دانند اگه قرار باشه بین شرق و غرب یکی رو انتخاب کنی غرب بهتر هستش ببین مسولین بچه هاشون رو غرب می فرستند نه شرق خوب میفهمند و فهمیدن و می دونن که غرب بهتر هستش
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  3 15
  چرا که نه
 • US ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  43 2
  الان در قمیومیت روسیه هستیم یا چین یا هر دو؟
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  44 1
  روسیه شده همه کاره ما ؟؟ مگر ما خودمان بوق بودیم .که او‌از طرف ما با امریکا صحبت می کند .
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  46 3
  به دلایل مختلف از جمله منابع گازی سرشار ایران و جلوگیری از صادرات گاز ایران به اروپا و دیگر نقاط و همچنین دیگر مسائلی که منافع روسیه را به خطر می اندازد، روسیه همواره به دنبال مهار ایران است، شک نکنید.
 • بچه ننر IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  20 1
  یعنی چه؟روسیه خیالش راحت شد؟
 • ایرانی IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  23 2
  صحبت روسیه شد .ایا اینهمه دانشمند .نخبه .سرمایه دار .اهل تفکر وتعقل .از ابتدای انقلاب یا حتی قبل از انقلاب .یکنفر به روسیه مهاجرت کرده؟ نه .همگی به کشورهای غربی وامریکا هجرت کردند .چرا چون.علم .تکنولوژی. اسایش .ارامش .شغل .رفاه .در انجاست .چینیها تازه از سوسک خوری دست کشیدن
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  32 2
  دیگر همه میدانند که دعوا باامریکا چه علتی داره وگرنه خیانتهای روسیه به ایران ۱۰۰برابرامریکاست ببینین چقدر ازخاک ایران توسط روسیه اازایران جداشد خباثت روسیه درطی جنگهای جهانی درقبال ایران سرکارگذاشتن ایران درقبال نیروگاه بوشهر سنگ اندازیهای مکرر در برجام و....امامدیران دودستی چسبیده اند به روسیه وچین وبجای ارتباط با غرب همه چیزشون رودراختیار این دوکشور قرارداده اند ونظرمردم هم براشون مهم نیست
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  9 0
  دقیقا الان سیاست روسیه چین اینکه اب گل الود کن ماهی بگیر تفرقه بنداز سهم خواهی کن این سیاست چین روسیه در مقابل ایران یکی به نعل یکی به میخ اگر می دانید که هیچ اگر نمی دانید بدانید
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  7 0
  ...این کشور در راستای امنیت خلیج فارس و خاورمیانه دارد. کارشناسای ما رو. منتظر باش روسیه بیاد برات خلیج فارسو امن کنه