اولیانوف با زبان انگلیسی مذاکره می‌کند،اگر روس‌ها به دنبال دفاع از منافع ایران باشند جای تبریک دارد

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی به خبرآنلاین بر اهمیت زبان بین المللی در مذاکرات وین تاکید کرد و گفت: عدم تسلط به زبان انگلیسی را می توان ضعف در دیپلماسی تلقی کرد

به گزارش خبرآنلاین، حسام واعظ زاده در خصوص بحث مذاکرات فنی وین گفت: برجام توافقی چندجانبه است که رسیدن به توافق کاری بسیار دشوار است. هر کشوری نیروهای دیپلماتیک و مواضع خود را دارد. اما این دلیل بر این نیست که ناامید شویم. در مذاکرات باید به دنبال رسیدن به منافع مشترک بود. در بحث مذاکرات میانجی گری روسیه و چین را نیز داریم که در حال حاضر روسیه در قضیه اوکراین بیشترین تنش را با آمریکا و اروپا دارد و در همین راستا روسیه می تواند در این مذاکرات آمریکا را مجاب کند تا از مواضعش عقب نشینی کند. عکسی هم که از اولیانوف و رابرت مالی در حال مذاکره منتشر شده چندان بد نیست چرا که بسیاری از اتفاقات مشابه رخ داده و شاید ما اطلاع نداشته باشیم. به هر حال اولیانوف از طرف ایران با رابرت مالی مذاکره می کند. در این بین اگر روس ها به دنبال دفاع از منافع ایران باشند جای تبریک دارد. ایران در مسائلی مانند حضور در منطقه می تواند امتیاز رد و بدل کند. در رابطه با افغانستان و کشورهای دیگر منافع مشترک بین ایران و آمریکا وجود دارد. ایران همچنین باید خواسته های منطقی از طرف مقابل داشته باشد تا مذاکرات منجر به یک توافق شود. بحث لابی های بین المللی نیز بسیار مهم است که ایران چندان در آن قوی عمل نکرده است و قطعا با ظرفیت کنونی میزان تاثیرگذاری نیز کاهش می یابد.

وی افزود: بحث زبان نیز بسیار مهم است و زبان مذاکره باید بر اساس زبان بین المللی باشد. باید توجه داشت که نماینده روسیه نیز با رابرت مالی به زبان انگلیسی مذاکره می کند. با لحن مستقیم صحبت کردن با طرف ها خیلی تفاوت دارد با مذاکره ای که با مترجم فارسی انجام می شود. همه این مسائل جز ظرایف دیپلماسی به شمار می رود که آقای ظریف قطعا از همه این ظرفیت ها بهره برد و یکی از مسائلی که باعث شد مذاکرات به نتیجه برسد تسلط آقای ظریف به زبان انگلیسی بود. در واقع عدم تسلط به زبان انگلیسی را می توان ضعف در دیپلماسی تلقی کرد.

واعظ زاده در پایان گفت: من هم موافق مذاکره مستقیم مفید هستم که به نتیجه برسد. حتی اگر به نتیجه نرسد هم بالاخره تکلیف مردم روشن شود که ایا مساله هسته ای قابل حل است با امریکا یا نه و این بلاتکلیفی که مردم و بازار دچارش هستند رفع شود. اما واقعیت ها را اگر ببینیم اینکار عملی نیست. من خیلی خوشبین نیستم که این اتفاق مذاکره مستقیم با امریکا بیفتد که اگر بیفتد خیلی هم خوب است.

>>> مشروح گفتگو را بخوانید:

ابتکار برای مذاکرات وجود داشت اما استفاده نشد/ روسیه با زیرکی نقش میانجی را گرفت

310311

کد خبر 1589203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
  30 2
  بعد از 43 سال نتونستید چند تا دیپلمات درست و حسابی تربیت کنید؟؟ روسها در طول تاریخ کی به فکر منابع بقیه کشورها بودند که الان باشند؟؟
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
  29 1
  این که یک کشور به یک کشور دیگه برو به جای من مذاکره کن و منفعت من رو هم کامل بگیر چون با اون طرف مذاکر نمیکنم رو باید توی کتابها تدریس کنن !!!!!!! عجب سیاستهای کلانی و عجب مشاوران ارشدی و عجب مدیران اجرایی با شعوری. خاطرات ظریف و صالحی و عراقچی نشون میده که از این گروه خیری به ملت نمیرسه. اگر هم تلاش میکنن نتیجه بگیرن بخاطر مردم نیست بخاطر کفگیر و ته دیگه!!!!!!
 • علی IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
  23 2
  از 200 سال پیش تا الان روسها کی به نفع ما کار کردن؟