خبرگزاری ایرنا نوشت:

رییس قوه قضاییه درباره طرح جامع وکالت گفت: وکلا باید در یک چارچوب واحد قرار گیرند و نظارت بر امر وکالت باید دقیق و جامع باشد. 

آیت الله صادق آملی لاریجانی چهارشنبه شب در  سخنان خود در سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت:  طرح جامع وکالت به صورت لایحه برای دولت یا به صورت طرح به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد. 

وی  در پاسخ به سووالی مبنی بر اینکه برخی از وجود دو سیستم وکالت در کشور گله دارند، گفت: در اواخر دوره قبل آیین نامه ای به تصویب رسید که تصویب آن تمامی وکلا را زیر پوشش قرار می داد و نظارت دستگاه قضایی را بر وکلا تشدید می کرد.
رییس دستگاه قضایی تصریح کرد: تاکنون چندین بار این آیین نامه را تعلیق کرده ام زیرا مشکلاتی داشت و در بین وکلا افراد فاضلی وجود دارند و حیف است که دستگاه قضایی از وجود آنها بی بهره باشد.
لاریجانی با بیان اینکه گاهی اوقات، وکلا مشکلاتی را به وجود می آورند و موجب می شوند پرونده ها از مسیر درست خود خارج شوند، گفت: نظارت دستگاه قضایی بر امر وکالت، نظارتی قوی است و محکمه های مختلفی نیز در کانون وکلا برای رسیدگی به وضع وکلا وجود دارند.
وی با بیان اینکه وضعیت نظارت دستگاه قضایی سایر کشورها را بر کانون های وکلا به طور کامل احصا نکرده ام، افزود: در برخی کشورها نظارت دستگاه قضایی بر کانون های وکلا، بسیار جدی و از وضعیت ما روشن تر است.
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه دستگاه قضایی در کنار کانون وکلای سابق، یک مرکز مشاوره نیز ایجاد کرده است، افزود: این مرکز طبق آیین نامه قانونی که در برنامه سوم توسعه بود، ایجاد شده است.
وی تاکید کرد: برای اینکه ناهماهنگی ها بین این مرکز و کانون وکلا از بین برود، یک طرح جامع وکالت طراحی و تصمیم گرفته شد که این طرح به صورت لایحه برای دولت یا طرح برای مجلس شورای اسلامی ارسال شود.
لاریجانی اظهار امیدواری کرد: با احرایی شدن طرح جامع وکالت، نظارت ها بر امر وکالت، دقیق و جامع خواهد شد.

17302

کد خبر 158956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۲
    0 1
    کاش بر کار وکلا بیشتر نظارت می شد و مثلا هر چند سال یکبار یک ارزیابی از کارشان به عمل می آمد و پروانه شان تمدید می شد و یک وکیل فکر نمی کرد اگر یک پروانه وکالت گرفت دیگر به اصطلاح خرش از پل گذشته !