۰ نفر
۲ تیر ۱۳۹۰ - ۰۶:۰۴

مهر نوشت:

هر چند در سالهای اخیر بحث حذف کنکور مطرح است، با این حال کنکور در مقاطع مختلف همچنان مهمترین بحث تحصیلی موجود در میان خانواده هاست اما چه بسا توقعات نابجایی که داوطلبان را از هدف خود دور می کند.

در روزهای اخیر بعد از مسائل اقتصادی شاید کنکور را بتوان همچنان داغترین بحث خانواده هایی دانست که دانش آموز و پشت کنکوری دارند.

اما این بحثهای داغ و دغدغه های خانواده چه میزان بر سرنوشت کنکوریها موفق است و اصولا مفید است یا نه؟ چند سال قبل خبرهایی از توقعات خانواده ها و حتی خودکشی کنکوریها شنیده شد اما بررسیها نشان می دهد برخی خانواده ها همچنان از فرزندان خود توقع بالا دارند.

با بحثهایی که می شود و نیز خبرهایی که هر چند روز یکبار راجع به کنکور و کارت و کلاس و ... به طور طبیعی از رسانه ها منعکس می شود پشت کنکوریها خودبخود دچار نوعی استرس می شوند و وقتی اینها به نگرانیهای خانواده ها افزوده شوند گاهی کار به جاهای باریک می کشد.

سال گذشته در یکی از حوزه های برگزاری کنکور در یکی از کلانشهرها اورژانس به سه نفر ارائه خدمات کرد که هر سه آنها در اثر استرس نیازمند خدمات درمانی شده بودند.

یکی از آنها که به دانشگاه هم راه یافت، به مهر گفت: قبل از کنکور حالت تهوع داشتم . دائم فکر می کردم اگر در کنکور و رشته دلخواهم قبول نشوم با خانواده ام چه کنم.

وی تاکید کرد: پدرم شرط کرده بود که باید در شهر خودمان قبول شوم وگرنه اجازه نخواهد داد به دانشگاه بروم از طرفی ظرفیت رشته من در شهر خودمان محدود و رقابت سخت بود.

این دانشجوی رشته مامایی یادآور شد: آنقدر تحت استرس بودم که فضای کنکور برایم جهنم بود و هر آن فکر می کردم در حال انفجارم که درنهایت نزدیک به دقایق پایان حالم بد شد  و تعدادی از سئوالات را جواب ندادم.

استرسهایی که خانواده ام به من وارد کردند مرا از هدفم دور کرد

وی گفت: البته رشته مطلوب من دندانپزشکی یا داروسازی بود اما از مامایی هم بدم نمی آمد و الان مشغول تحصیلم.

این دانشجو تاکید کرد: اگر فشارهای خانواده ام نبود من حتما رشته بهتری قبول می شدم اما استرسهایی که آنها به جان من انداخته بودند باعث شد از هدفم دور شوم.

یک پشت کنکوری هم اظهار داشت: آنقدر خانواده ام روی درس خواندن و آمد و رفت من به کلاس کنکور حساس هستند که من دائم دچار استرس هستم.

حسین - ر گفت: مادرم برای کنکور روز شمار گذاشته و هر از چند گاهی می پرسد چند روز دیگر تا کنکور مانده است و همه اینها باعث می شود که من مدام نگران کنکور و بدتر از آن نتیجه اش باشم.

وی که معدل خوبی هم دارد تاکید کرد: اگر خانواده ام به من کاری نداشتند من حتما در رشته دلخواهم قبول می شدم اما الان واقعا نمی دانم چگونه کنکور خواهم داد.

حسین یادآور شد: سال گذشته با وجود آمادگی برای کنکور سر جلسه امتحان ذهنم هنگ کرد و با رتبه ای که آوردم انتخاب رشته نکردم، اما امسال هم خانواده ام همانگونه اند که سال گذشته بودند.

دست از سر کنکوریها بردارید

وی تصریح کرد: به خانواده ها بگویید دست از سر ما کنکوریها بردارند به خدا گم نمی شویم!

کار‌شناس ارشد روان‌شناسی از خانواده‌های داوطلبان کنکور خواست توقع زیادی از داوطلبان نداشته باشند چرا که این امر باعث ایجاد استرس و عدم تمرکز آن‌ها خواهد شد.

مهدی باقری ، در آستانه برگزاری آزمون کنکور سراسری داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها اظهار داشت: خانواده‌ها باید استعداد و ظرفیت فعلی داوطلبان خود را پذیرا و در این خصوص نباید توقع بیش از حد داشته باشند چرا که این امر افزایش استرس و عدم تمرکز داوطلبان را به دنبال خواهد داشت.

موفقیت و قبولی در کنکور امری نسبی است

وی با بیان اینکه خانواده‌ها باید قبولی و موفقیت دانش آموزان در کنکور را امری نسبی طلقی کنند افزود: نسبت موفقیت برای افراد مختلف متفاوت و یکسان نیست و خانواده‌ها نیز نباید دیگران را در این زمینه به رخ فرزند خود بکشند.

هفته پایانی تنها اختصاص به مرور داشته باشد

مشاور دبیرستان‌های قم با تاکید بر حفظ آرامش داوطلبان در روزهای پایانی مانده به آزمون کنکور بیان کرد: داوطلبان باید توجه داشته باشند که در هفته آخر، نباید همانند روز‌ها و هفته‌های ابتدایی سال تحصیلی، مطالعات سنگینی داشته باشند بلکه باید مطالعات آن‌ها به صورت دوره کردن و بدون فشار سنگین باشد.

اهمیت تغذیه در شب و روز کنکور

کار‌شناس ارشد روان‌شناسی با بیان اینکه خانواده باید در شب کنکور شرایط مناسب و راحتی را برای داوطلب ایجاد کند افزود: موضوع تغذیه و غذا در شب و روز کنکور اهمیت فراوانی دارد که توصیه می‌شود داوطلبان در شب کنکور از غذای پر چرب و در روز کنکور نیز از مواد قندی استفاده کنند.

وی اظهار داشت: داوطلبان نیز نباید توقع بیش از حد انتظار از خود داشته باشند که این امر باعث ایجاد استرس و اضطراب خواهد شد. داوطلبان قمی از فضای معنوی شهر استفاده کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت برقراری ارتباط معنوی داوطلبان در روزهای پایانی مانده به آزمون اشاره کرد و ابراز داشت: اگر انسان‌ها در همه زمینه‌ها بخصوص در این زمینه ارتباط معنوی چندانی با پروردگار نداشته باشند دچار مشکل خواهند شد.

باقری اضافه کرد: داوطلبان استان قم با توجه به وجود بارگاه کریمه اهل بیت (س) و فضای معنوی که در استان وجود دارد می‌توانند از این شرایط استفاده کنند و با توسل به ائمه اطهار (ع) موفقیت خود را از خداوند بخواهند.

 23247

 

کد خبر 158970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =