پیش‌بینی روند نزولی نرخ رشد جمعیت کشور تا ۱۵ سال آینده

براساس گزارش مرکز آمار ایران جمعیت کشور از سال ۱۴۰۰ تا ۱۵ سال آینده ۷ میلیون و ۳۹۱ هزار نفر افزایش می‌یابد و روند رشد جمعیت از ۰.۷۷ درصد در سال جاری به ۰.۳۶ درصد در سال ۱۴۱۵ خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یکی از نگرانی‌های سال‌های اخیر مقامات ارشد کشور بحران جمعیت و یا نزدیک شدن کشور به مرحله بحران جمعیت و بسته شدن پنجره جمیعیتی کشور است. یکی از علل اصلی این نگرانی، کاهش بستر و ظرفیت سرعت‌دهی به فرایند توسعه و رشد اقتصادی است.

تحلیل‌ها و گزارش‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد جمعیت کشور از حدود ۸۴ میلیون نفر در سال ۱۴۰۰ با ۷ میلیون و ۳۹۱ هزار نفر افزای به ۹۱.۵ میلیون نفر در سال ۱۴۱۵ خواهد رسید.

بنابراین پیش بینی هر سال ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود.

پیش‌بینی روند نزولی نرخ رشد جمعیت کشور تا ۱۵ سال آینده

طبق پیش بینی‌ها روند جمعیت روستایی تا سال ۱۴۱۵ رو کاهش رفته از ۲۰ میلیون و ۱۷۹ هزار نفر در سال جاری به ۱۸ میلیون ۲۰۳ هزار نفر تقلیل می‌یابد. در مقابل نیز جمعیت شهری از ۶۳ میلیون و ۸۷۰ هزار نفر در سال جاری به ۷۳ میلیون و ۲۴۳ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

طبق این گزارش مرکز آمار ایران، رشد نرخ رشد جمعیت ایران با فرض ادامه همین شرایط از ۰.۷۷ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۰.۳۶ درصد تا پایان سال ۱۴۱۵ خواهد رسید.

پیش‌بینی نرخ رشد جمعیت براساس محاسبات مرکز آمار ایران

سال نرخ رشد (درصد)
۱۴۰۰ ۰.۷۷
۱۴۰۱ ۰.۷۶
۱۴۰۲ ۰۷۴
۱۴۰۳ ۰.۷۴
۱۴۰۴ ۰.۶۹
۱۴۰۵ ۰.۶۶
۱۴۰۶ ۰.۶۲
۱۴۰۷ ۰.۵۸
۱۴۰۸ ۰.۵۵
۱۴۰۹ ۰.۵۲
۱۴۱۰ ۰.۴۹
۱۴۱۱ ۰.۴۶
۱۴۱۲ ۰.۴۴
۱۴۱۳ ۰.۴۱
۱۴۱۴ ۰.۳۸
۱۴۱۵ ۰.۳۶

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1591579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =