چرا روس‌ها تصمیم به خروج از قزاقستان گرفتند؟

یک کارشناس مسائل اوراسیا به خبرآنلاین گفت:حضور روس ها توانست اوضاع را آرام کند اما نیاز به اقدامات تکمیلی برای بهبود وضعیت این کشور وجوددارد. روسیه الان در سه جبهه درگیر است. در بلاروس با غرب، در اوکراین هم باغرب و حالا در موضوع قزاقستان درگیر است و نمی تواند این وضعیت ادامه پیدا کند. به همین خاطر روس ها تصمیم به خروج از قزاقستان گرفته اند.

مهسا مژدهی:‌ قزاقستان با طوفانی از اعتراضات رو به رو شد ورییس جمهور این کشور توانست با کمک نیروهای روسی اوضاع را به سرعت ارام کند. اما این ارامش بدون اصلاحات سیاسی ممکن نبود.نظربایف معتقد است که در هفته های اخیر در قزاقستان کودتایی علیه او در حال وقوع بوده. اما حالا ارامش به شهرهای این کشور بازگشته است و نیروهای خارجی به سردستگی روسیه تا روزهای اینده این کشور را ترک میکنند. هفته گذشته اعتراض به وضعیت اقتصادی در یک شهر کوچک نفتی به سرعت به دیگر نقاط کشور کشیده شد ونظربایف تحت فشار شدید از روس ها برای حفظ قدرت خود کمک خواست. مسکو هم دست رد به خواسته او نزد و اعزام نیروهای روسیه به این کشور توانست اوضاع را به شکل سابق برگرداند. در خبرآنلاین با دکتر حسن بهشتی پور کارشناس اوراسیا به گفتگو پرداخته ایم:

چرا روس ها تصمیم به خروج از قزاقستان گرفته اند؟

در هفته ای که گذشت شاهد درگیری های بسیار شدیدی در قزاقستان بودیم. چه عواملی در این کشور باعث شد تا ناگهان جمعیت زیادی به خیابان ها بیایند و توقایف را مجبور کنند تا از نیروهای خارجی برای کنترل اوضاع کمک بگیرد؟

به طور کلی بحران هایی که در یک کشور به وجود می‌آیند چندین عامل دارند. قزاقستان هم همین طور است. بهانه ای که این وضع را به وجود اوردافزایش قیمت گاز مایع بود که در این کشور به عنوان سوخت بیشترین مصرف را دارد. نرخ این گاز دو برابر شد و باعث شد تا بخشی از مردم در شهر آق‌تپه یا آکتوپه به خیابان ها بیایند و اعتراض کنند. دولت بلافاصله واکنش نشان داد و سعی کرد که بگوید بالا رفتن قیمت دیر کالاها را کنترل می کند. اما تظاهرات به سرعت به دیگر شهرها و حتی شهرهای بسیار کوچک رسید. وقتی اوضاع به این شکل پیش رفت توقایف دولت و نخست وزیر را برکنار کرد و یک تکنوکرات نسبتا جوان به نام علی خان اسماعیلف را جایگزین کرد. او فکر کرد که با این اقدام می تواند معترضان را راضی کند و حتی گفت که قیمت گاز را به قبل برمی گرداند. اما طبقه متوسط به فساد و رشوه خواری معترض بودند. با اینکه قزاقستان رشد اقتصادی خوبی داشته و مردم درامد بالایی دارند، توذیع درامد و گردش نخبگان در این کشور درست انجام نمی شود. در دهه‌های گذشته فقط چند خانواده قدرت را به دست داشته اند و در راس انها نظربایف بود که در ۲۰۱۹ کنار کشید و قدرت به تقایوف رسید.

مردم قزاقستان از وضعیت اقتصادی و فساد و رشوه خواری در وهله اول ناراضی بودند. گروه هایی که خواهان گردش قدرت هستند و می خواهند دیگران هم بتوانند به این حلقه بسته وارد شوند، به معترضان پیوستند. در همان روزهای ابتدایی اعتراضات بسیاری از این افراد از خانواده نظربایوف برکنار شدند. مهم ترین برکناری هم مربوط به ماکسیمایوف بودکه رییس اداره امنیت ملی قزاقستان از ۱۹۹۵ تا کنون بود. توقایوف از این فرصت استفاده کرد تا قدرت خود را افزایش دهد چرا که بر اثر همین اتفاقات نظربایوف از ریاست شورای امنیت ملی این کشور هم استعفا داد.

واقعیت این است که قزاقستان از کشورهای دیگر همسایه مثل تاجیکستان و ازبکستان وضعیت خیلی بهتری دارد.

>>> بیشتربخوانید:

بازیگران پشت‌پرده قزاقستان؛پای ترکیه با پروژه دوم جنگ قراباغ در میان است؟

روسیه در قزاقستان؛صلح‌بانی یا حضور نظامی؟

صلحبانی روسیه در زمستان آلماتی؛قزاقستان با آتش بازی می کند
 


در داخل قزاقستان بعد از این اتفاقات که ظاهرا به خیر گذشته چه تحولاتی ایجاد می شود؟

پیامد این اتفاق این بود که توقایوف نتوانست کار را با کمک نیروهای امنیتی به پیش ببرد و مجبور شد تا از روسیه بخواهد به کمک بیاید.طبق پیمان امنیت دست جمعی، در صورت تهدید خارجی علیه یکی از اعضا، بقیه به او کمک کنند. هرچند اینجا خبری از تهدید خارجی نبود اما توقایوف انها را تروریست خواند چون اقدامات خرابکارانه ای در الماتی کرده بودند و به دفتر رییس جمهور حمله کردند.به همین دلیل موفق شد تا روسیه و برخی کشورهای دیگر را وارد درگیری ها کند. البته حضور بقیه کشورها نمادین است و مسکو وارد عمل شد. اثرش هم این بود که مادیدیم یک مساله داخلی با لشکرکشی یک کشور خارجی مواجه شد. حالا البته گفته می شود که نیروهای روس قرار است در روزهای اینده قزاقستان را ترک کنند و امیدواری ها این است که این اتفاق انجام بگیرد و مشکلات از طریق خود مردم حل شود.

برخی از تحلیل ها نقش امریکا و غرب را در بروز این اعتراضات پررنگ دانسته و وضعیت قزاقستان را با اوکراین مقایسه کردند. ایا چنین چیزی در بین اعتراضاتی که به دلایل اقتصادی رخ داده بود، دیده شد؟

ما کلیشه ای به نام انقلاب رنگی داریم که هر تحولی در این کشورها را به انقلاب های رنگی و امریکا ربط می دهیم. در مورد قزاقستان شرکت های امریکایی در سه دهه گذشته فعال بوده اند و چیزی بیش از ۳۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این کشور داشته اند. دولت قزاقستان با امریکایی ها و رژیم صهیونیستی رابطه نزدیکی دارد و از آن سو هم روابطش با چین و روسیه خوب است و نوعی موازنه مثبت در روابط خارجی این کشور حکم فرما بوده است. اصولا انگیزه ای نبوده که امریکایی ها بخواهند دولت را سرنگون کنند. در این کشور ادمی که بتواندقدرت را به عنوان الترناتیو به دست بگیرد وجود ندارد. یک فردی که قبلا وزیر تجارت و جزو بانک دارانی بود که بانکش را مصادره کرده بودند، دررسانه ها انتقاداتی می کند. اما قدرتی ندارد که بتواند در قزاقستان تحولاتی ایجاد کند. او الترناتیوی نیست که امریکایی ها رویش سرمایه گذاری کنند. بلکه آنها روی تیم نظربایوف و توقایوف سرمایه گذاری کرده اند. مردم انتتظار داشتند که رییس جمهور پیش از انجام اصلاحات اقتصادی فکری به حال فساد اقتصادی کند.

پیامد این حضور روسیه در قزاقستان چطور خواهد بود؟ این کشور می گوید نیروهای خود را در طی روزهای اینده خارج می کند. اما به نظر می رسد که چنین دعوتی بدون پیامد نباشد.

باید توجه کرد که حدود ۲۰ درصد جمعیت قزاقستان روس تبارند که در مراکز مهم این کشور فعالیت می کنند. از ۲۰۰۱ هم زبان روسی زبان دوم این کشور است. قزاقستان جزو کشورهایی بوده که اتحاداقتصادی اوراسیا را با روسیه به وجود اورده. دو کشور روابط نزدیک سیاسی و امنیتی واقتصادی با روس ها دارد و بعد از بلاروس دومین کشور مهم برای مسکو است. با توجه به این مسائل پوتین نمی توانست به درخواست توقایوف بی اعتنا باشد. حضور روس ها توانست اوضاع را ارام کند اما نیاز به اقدامات تکمیلی برای بهبود وضعیت این کشور وجوددارد. روسیه الان در سه جبهه درگیر است. در بلاروس با غرب، در اوکراین هم با غرب و حالا در موضوع قزاقستان درگیر است و نمی تواند این وضعیت ادامه پیدا کند. به همین خاطر روس ها تصمیم به خروج از قزاقستان گرفته اند. روس ها و چینی ها از توقایوف حمایت کردند و او هم از فرصت پیش امده برای حذف نظربایوف و خانواده اش از قدرت استفاده کرد.

۳۱۲ ۳۱۰

کد خبر 1591899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احسان NL ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
  71 16
  روسهای نامرد با توقایف وطن فروش پشت پرده بسته بودن و پلان خودشونو اجرا کردن
  • علیرضا IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
   23 48
   یعنی هر کی نوکر آمریکا و غرب نباشه وطن فروشه!؟ روسیه و کشورهای دیگر طبق معاهده برای ایجاد آرامش به قزاقستان رفتند و حالا تصمیم گرفتند خارج شوند . اگر آمریکا به جای روسیه بود به این زودی ها بیرون نمی رفت و به بهانه های واهی قزاقستان را می دوشید.
  • NO ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
   41 69
   دم روسیه گرم که افسار اردوغان رو کمی جمع کرد، ایشالا دست ابوالداعش اردوغان از قفقاز هم بریده بشه
  • ناامید IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
   61 12
   روزی پوتین هم در گور شود
 • ناشناس IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
  31 58
  آخه کسی نیست بگه شما چکاره هستی که در کار وامور دیگر کشورها هم دخالت میکنی روسیه بنابه دعوت رئیس جمهور قزاقستان به این کشور نیرو فرستاده پس چرا روسیه شده نامرد نامرد تو هستی که در همه چی دخالت میکنی نمی تونی تو لاک خودت باشی کم در امورات دیگر کشورها دخالت کنید
 • یاس IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  93 14
  دایه های عزیز تر از مادر! جالبه که این سایبری های حقوق بگیر همگی شدن سرباز روس ها و کمونیست های چینی! شما مگه آرمانتون نه شرقی نه غربی نبود؟ چی شد که حالا آمریکا نیرو می‌فرسته یه کشوری میشه اخ و زشت و ناپسند. روسیه نیرو می‌فرسته که مستقیم شلیک کنند تو چشمای مردم میشن نیروی محافظ؟؟ خجالت هم خوب چیزیه
  • NO ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
   15 67
   شما نوکر اردوغان هستی فکر نکن همه نوکرند.
  • دنبال باسیم IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
   37 7
   قابل توجه اون موجودی که پرچم سوئد رو گذاشته چون خودتون زمانی نوکری و مواجب بگیری و ستون پنجمی صدام و زمانی هم خوش رقصی امریکا رو میکردین فکر میکنین همه مثل خودتون نوکر دیگرانند
  • ایرانی IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
   7 14
   کافر همه را به کیش خود پندارد تو فلعا به خلیفه اردغانت خوش باش
 • یداله IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  27 0
  دخالت بیگانه در امور هر کشوری اشتباه راهبردی است تکیه بر مردم خود باید اصل باشد
 • محسن IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  17 28
  ایران عزیز بدانند بفهمد ک ن شرق ن غرب هیچ برای مذاکره بدرد اش نمی خوره شما ها ژن آریایی هستید اگر بخواهید دنیا ب زانو در میارید
 • عبدالله IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  12 44
  این قضیه اصلا ربطی به اعتراض داخلی نداره.بلکه به تحریک و کمک آمریکای جنایتکار و ترکیه (اردوغان منافق) گروهی از داعشیان فاضلاب از سوریه وارد قزاقستان شده تا مثلا امارت اسلامی داعشی راه بیندازن که سرکوب شدن.
 • ایرانی IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  6 30
  غرب ترکیه را پیاده نظام خودش کرده تا ازبین ببرد.
 • غفار IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  15 1
  مجبورشدبره چون دیگه قدرت نداره
 • محمدعلی IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  5 0
  لطفا دقت فرمائید شما گفتید نظربایف (رئیس جمهورقبلی)درخواست نیرو کرده ازروسیه درصورتیکه توقایف (رئیس جمهورفعلی )اینکاررو کرده و دوم اینکه اعتراضات از شهر ژاناوزن(شهرنفتی) شروع شده وبعد به آکتاو مرکز استان مانقستاو و دیگر شهرهاگسترش پیداکرده
 • محمد IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  6 0
  خارج شدن نیروهای روسیه از درایت سران نظامی روسیه است اگر می ماندن بزرگترین اشتباه را می کردن واخرش میشد مثل افغانستان تجارب گذشته باعث این تصمیم شد
 • منطقی IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  2 0
  با اغتشاش و درگیری کشور ویران می‌شود در این سال‌ها تجربه شده باید در برابر استبداد هر کس در جای خودش درستکار باشد فساد همراه با ناکارآمدی استبداد خانمان برانداز است
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  1 1
  نقشه روسیه است مطمئن باشید ناآرامی های قزاقستان کار روسیس میخواد بزاره قزاقستان حکومتش نابود شه حکومت موافق خودشو بیاره روسیه به دنبال درست کردن شورویه نوبت کشور های دیگه هم میرسه