۲ نفر
۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۳
فرهاد در حد برانکو امتیاز گرفت

ورزش سه نوشت: تیم فرهاد مجیدی با عملکرد خوب آماری در همه زمینه ها توانست پس از 10 سال قهرمان نیم فصل شود. مأموریت آنها، حفظ همین روند و قهرمانی در پایان فصل است.

ضربه چیپ کوین یامگا و توپی که به تور دروازه علی محسن زاده چسبید، قهرمانی تیم مجیدی در پایان نیم فصل نخست را قطعی کرد تا آبی پوشان پس از 10 سال موفق شوند این عنوان را کسب کنند. نمایش دلپذیر آبی ها در روز پایانی نیم فصل اول، هواداران این تیم را بیش از پیش به کسب قهرمانی در پایان فصل امیدوار کرد ولی آبی ها برای رسیدن به این مقصود راه زیادی در پیش دارند ضمن اینکه دو رقیب جدی به نام های پرسپولیس و سپاهان این تیم را تعقیب می کنند.

استقلال با 3 پیروزی متوالی فصل را آغاز کرد. شاگردان مجیدی یکی از بهترین شروع های خود در تاریخ لیگ برتر را به ثبت رساندند و از همان زمان مشخص شد که این تیم، یکی از مدعیان قهرمانی لیگ بیست و یکم است. با این وجود 5 تساوی پیاپی که بعدها با حکم کمیته انضباطی یکی از آنها برابر گل گهر به پیروزی 3 بر صفر تغییر کرد، باعث شد تا انتقادها از این تیم افزایش پیدا کرده و آبی ها حتی تا رتبه های پایین تر نیز سقوط کنند اما پیروزی های متوالی از راه رسیدند و استقلال توانست خودش را به عنوان صدرنشین لیگ، به رقبا ثابت کند.

یم فرهاد مجیدی نشان داده است که از موقعیت هایش نهایت بهره را می برد. استقلال هیچ ابایی از دادن توپ و میدان به حریف ندارد و این را نیز آمار بازی های این تیم نشان می دهد. آبی پوشان تا به اینجای فصل به طور میانگین 51 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشته اند و 49 درصد دیگر در اختیار رقبا بوده است. با این وجود، استقلال 174 بار در نیم فصل به سمت دروازه رقبا شوت زده که 56 مورد آن در چارچوب بوده است. به عبارتی، تیم مجیدی به شکل میانگین در هر بازی 11.6 شوت زده که 3.73 مورد آن  درون چارچوب بوده است.

علاوه بر این، بازیکنان استقلال تاکنون و به طور میانگین در هر مسابقه 403 بار بین یکدیگر پاس رد و بدل کرده اند که 76.3 درصد آن صحیح بوده است. ضمن اینکه آبی های پایتخت در این 15 بازی، 60 بار فرصت باز کردن دروازه حریفان را داشته و به صورت میانگین در هر بازی 4 موقعیت مسلم گلزنی خلق کرده اند که اگر رأی کمیته انضباطی در دیدار گل گهر را در نظر نگیریم، تیم مجیدی در هر دیدار 2.85 فرصت را از دست می دهد و 1.15 موقعیت گلزنی را به گل تبدیل می کند. نمره کلی استقلال در این فصل نیز 7.05 بوده است.

آمار دفاعی استقلال در این فصل بسیار خوب و قابل ستایش بوده و یکی از عوامل قهرمانی این تیم در نیم فصل نخست، موفقیت در کارهای دفاعی است. با اینکه آبی ها در طول 15 دیدار گذشته و نسبت به سپاهان 13 موقعیت گل بیشتر را به رقبا داده اند، ولی این تیم تنها 5 گل دریافت کرده و بالاتر از سپاهانی که 6 گل خورده (بدون احتساب 4 گل خورده در بازی با گل گهر) بهترین خط دفاعی لیگ را در اختیار دارد.

آمارهای استقلال در نیم فصل نخست تفاوت چشمگیری با رقبا ندارد و در برخی از آیتم ها نیز حتی عملکرد پرسپولیس و سپاهان نیز بهتر بوده ولی این اتفاق، 2 مسئله را ثابت می کند: اول اینکه استقلال متکی به افراد نبوده و یک تیم به معنای کامل است و مورد دوم اینکه آبی ها از کمترین فرصت هایشان (بجز دیدار برابر صنعت نفت) نهایت استفاده را برده و دروازه رقبا را باز می کنند.

فرهاد در حد برانکو امتیاز گرفت

بیشتر بخوانید

سپاهان تیمی است که در نیم فصل نخست 71 موقعیت گلزنی خلق کرد ولی تنها 18 بار موفق به باز کردن دروازه رقبا شد (بدون احتساب رأی انضباطی بازی با گل گهر)، این در حالی است که استقلال 11 فرصت گلزنی کمتری نسبت به این تیم داشت اما 3 گل زده بیشتر نسبت به شاگردان نویدکیا دارد. مسلما این مسئله نشان دهنده تمرینات کادرفنی استقلال روی بازیکنان و تیزهوشی حمله وران این تیم در استفاده حداکثری از کمترین موقعیت هاست.

مرور 21 گلی که استقلال به ثمر رسانده (بدون احتساب رأی انضباطی بازی با گل گهر)، نشان می دهد که 10 بازیکن مختلف برای این تیم موفق شده اند دروازه رقبا را باز کنند. فراموش نکنیم که 4 مورد از 7 گل کوین یامگا از روی نقطه پنالتی به ثمر رسیدند و اگر بازیکنان متفاوتی پشت ضربات پنالتی می ایستادند، آمار بازیکنان گلزن استقلال در این فصل بیشتر می شد و این اتفاق نیز نشان دهنده این است که تمام بازیکنان آبی پوشان در امر گلزنی و باز کردن دروازه رقبا تأثیرگذار هستند.

استقلال با دراختیار داشتن بهترین خط حمله، بهترین خط دفاع، بیشترین برد، کمترین باخت و بهترین تفاضل گل نیم فصل نخست را به پایان رساند. آبی ها در انتهای نیم فصل موفق به جمع کردن 35 امتیاز شدند و در صورت تکرار همین نتایج و کسب 35 دیگر و رسیدن به عدد 70، قهرمانی آنها به نظر قطعی است مگر آنکه پرسپولیس در نیم فصل دوم 38 امتیاز (مثلا 12 برد، 2 مساوی و یک شکست) را کسب کند. تاکنون هیچ تیمی در تاریخ لیگ برتر موفق به کسب امتیاز 70 نشده و بالاترین امتیاز کسب شده عدد 67 را نشان می دهد که تیم های سپاهان (لیگ های نهم و یازدهم با 18 تیم)، استقلال (لیگ دوازدهم با 18 تیم) و پرسپولیس (لیگ های نوزدهم و بیستم با 16 تیم) به آن دست یافته اند.

نکته دیگر درباره تیم مجیدی این است که استقلال فقط در ۳ دوره از ۲۰ دوره لیگ برتر نیم فصل نخست را با میانگین امتیاز بالاتر از ۲ به اتمام رساند. یک بار دوره اول این پیکارها بود که آبی پوشان از ۱۳ بازی ۲۷ امتیاز کسب کردند اما با شکست عجیب در هفته آخر برابر ملوان قهرمانی را از این تیم گرفت و به پرسپولیس داد. دفعه دوم نیز در لیگ پنجم بود که استقلال توانست از ۱۵ بازی ۳۱ امتیاز بدست بیاورد و آن فصل رو با قهرمانی به پایان رساند. سومین و آخرین باری که این اتفاق رخ داد، در لیگ یازدهم بود جایی که استقلال از ۱۷ بازی ۳۶ امتیاز به دست آورد، اما در پایان با تنها ۱ امتیاز فاصله نسبت به صدرنشین فصل را با مقام سومی به پایان رساند.

فرهاد در حد برانکو امتیاز گرفت

نکته دیگر اینکه در 11 دوره از رقابت های لیگ برتر که با 16 تیم برگزار شده است، تنها پرسپولیس برانکو در لیگ هفدهم با کسب 36 امتیاز توانسته است امتیازات بیشتری نسبت به استقلال مجیدی به دست بیاورد و در سالهای گذشته تیم دیگری موفق نشده است در پایان نیم فصل به این رکورد دست یابد. حتی پرسپولیس فصل گذشته با 27 امتیاز توانست قهرمان نیم فصل شود که عملکرد بی نظیر تیم مجیدی در لیگ بیست و یکم نشان دهنده این مسئله است.

به هر شکل نیم فصل نخست لیگ بیست و یکم برای استقلال و فرهاد مجیدی به بهترین شکل ممکن به پایان رسیده است. به نظر می رسد که مأموریت اصلی کادرفنی، از اینجا به بعد آغاز می شود. جایی که آنها بتوانند با حفظ این روند خوب، رقابت های نیم فصل دوم را نیز پشت سر گذاشته و این عملکرد موفق خود را ادامه دهند. باید دید مجیدی و دستیارانش تا چه میزان در این امر موفق خواهند بود و آیا استقلالی که پس از 10 سال توانست قهرمان نیم فصل شود، پس از 9 سال در پایان فصل نیز جام قهرمانی را بالای سر می برد؟ (استقلال در آخرین فصلی که قهرمان لیگ شد، قهرمانی نیم فصل را به دست نیاورد).

251253

کد خبر 1592351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • Ebi IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  2 2
  در حد بابامسعود. برانکو کاره ای نبود
 • مسعود، IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  1 4
  راستی وزير مسعود شما کجاست، خبری ازش نیستا؟