حمله کیهان به حراج تهران و پرویز تناولی

کیهان نوشت: پرویز تناولی از چهره‌های مطلوب رژیم ستمشاهی بود که در پانزدهمین دوره حراج تهران؛ مطلوب صاحبان پول‌های مشکوک واقع شد و اثری از او به قیمت ۶.۱۴ میلیارد تومان به فروش رسید.

حراج تهران با وجود عدم شفافیت همچنان برپاست. پانزدهمیــن دوره حراج تهران با عنوان «حراج هنر مدرن ایران» عصر جمعه ۲۴ دی برگزار شــد. گران‌ترین اثــر در این حراجی، به قیمت ۶.۱۴ میلیارد تومان به خالق آثار پوچگرایانه رسید! باز هم جابه‌جایی مبالغ هنگفت و چکش‌خوردن آثار با قیمت‌های نجومی در حراج تهران موجب حیرت شــد. در دورهمی موسوم به حراج تهران، طی سال‌های اخیر، آن‌قدر مبالغ غیرمنطقی رد و بدل شده است که چهره‌ای مرموز و مشــکوک از این حراج به وجود آمده است!

در دور قبلی حراج تهران که مرداد امسال برگزار شد، بیش از ۴۲ میلیارد تومان رد و بدل شد، اما این حراجی در دوره جدیدش رکورد فروش را شکست و بیش از ۱۵۸ میلیارد تومان در آن جابه‌جا شــد. البته شاید برای مولتی میلیاردرهایی که احتمالا با اهدافی غیرفرهنگی بخشــی از ثروت خود را به این حراجی می‌آورند چنین ارقامی چندان هم چشمگیر نباشد، اما قطعا انتشار اخبار حراجی تهران، برای مردم زیر خط فقر، موجب یأس و ســرخوردگی می‌شود و چهره‌ای منفور و مشمئزکننده از هنر و هنرمند را در اذهان آن‌ها به وجود می‌آورد. به‌ویژه این که شــائبه‌هایی مبنی بر حضور صاحبان پول‌های مشکوک با هدف پولشویی در این مراســم وجود دارد. ضمن این که باز هم جهت‌گیری اصلی حراجی تهران به نفع جریان‌های آلوده و تخریب‌گر سیاســی و شــبه‌هنری بود تا باز هم ثابت شــود پول‌های مشکوک در خدمت نفوذ فرهنگی هستند.

حمله کیهان به حراج تهران و پرویز تناولی

دو دوره قبل یعنی در دوره ســیزدهم حراجی تهران، گران‌ترین اثر به هنرمندی بازمانده از دوران طاغوت که دچار رســوایی اخلاقی شده بود رسید. در دوره پانزدهم نیز بالاترین قیمت فروش برای مجســمه جدید خالق «هیچ» با عنوان «شاعر نشسته» رسید! پرویز تناولی از چهره‌های مطلوب رژیم ستمشاهی بود که در این حراجی مطلوب صاحبان پول‌های مشکوک واقع شد و اثری از او به فروش ۶.۱۴ میلیارد تومان رسید! اتفاقات حراجــی تهران، ازجمله اعلام فــروش میلیاردی چند اثر که ارزش هنری آن‌ها بعضا محل تردید اســت، چندی قبل ســوژه یک سریال تلویزیونی شــده بود. در یکی از قسمت‌های سریال «پلاک ۱۳» شبکه سه سیما، با پیدا شدن یک تابلوی نقاشی از سهراب سپهری پای کاراکتری به طعنه‌ای به یکی از گالری‌داران مشهور تهران به ماجرا باز می‌شــود و اقدام به برگزاری یک حراجی می‌کند. در بخشــی از این قســمت همچنین یکی از کاراکترها در حال ساخت اثری با نگارش کلمه «پوچ» اســت که طعنه‌ای است به برنده مبلغ ناقابل ۶.۱۴ میلیارد تومانی پانزدهمین حراجی تهران.

۵۷۲۵۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1593050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  4 3
  کیهان همه چیز دان،آن طبری که بیست سال در قوه قضاییه در حال چاپیدن ملت بود و هزاران میلیارد ثروت مردمو خورد و یه آب هم روش ، یادت رفته گیر دادی به این هنرمندان عزیز،می خوای اینها رو هم فراری بدی تا همفکرانتون همچنان به غارت این مردم ادامه بدن؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  0 0
  نزدیک 2 ساله با دقت تمام خبرهایی رو که با جملاتی مثل: حمله "شدید" فلان اصولگرا به بهمان اصولگرا- واکنش "شدید" فلان اصولگرا به بهمان اصولگرا- تذکر "شدیداللحن" فلان اصلوگرا به بهمان اصولگرا و...تیتر میزنین رو باز میکنم و با دقت میخونم که مع الاسف تو متن خبر و فیلم هیچ اثری از حمله شدید و واکنش شدید و تذکر شدیداللحن ندیدم. (شایدم چون قلب رئوفی دارم برداشت من لین هست و خشن نیست!).میشه بفرمایید کجای این خبر، حمله تند بود!؟. این تیتر زنی هاتون قطعا از چشم آقای "ما اصولگراها" مخفی نیست.این رویه تیترزنی مشمئزکننده و سخیف در تناقض اشکار با ادعای جذب حداکثری حتی معاندین از جانب شماست. جالب اینجاس که این تیترزنیهای خشن تون فقط و فقط درباره اصولگراهاست!. از طرف دیگه مدتیه سایتتون لبریز شده از کلیپ های جذابیتهای رفتاری سگ ها و...که غیرمستقیم به نوعی ترویج نگهداری سگ هست!. اگه جوابی برای این تیترزنیهای و ترویج سگ بازیهاتون نزد خداوند دارین که هیچ وگرنه اگه واقعا عامل به ادعاهاتون هستین این نظر بنده رو بدون حذف و کامل منتشر کنین.متشکرم
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  1 1
  رپرتاژ آگهی برای کیهان تمومی نداره
 • بی نام IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  4 0
  حالا مثلا به جای رژیم ستم شاهی بنویسید رژیم شاه چکارتون میکنند ؟ دارتون میزنند ؟
 • ناشناس IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  1 0
  ستم شاهی هم جالب بود هم هرس درار .
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  2 0
  می خواهید این هنر ایرانی که در دنیا جایگاه داره این هم از مردم ایران بگیرید که اثر ها بره خارج از ایران
 • نادر IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  2 0
  یعنی میشه یک روز این کیهان به چیزی حمله نکنه . فکر کنم ایشان مشکل داره . وقتی پر فروشترین روزنامه ایران را تبدیل که کم فرشترین روزنامه ایران میکند و اگه حمایت های بی دلیل دولت نبود حتی پول برقش را در نمیاورد بهتر نیست کیهان به جای حمله به همه فکر کند که مشکلش چی هست که مردم روزنامه کیهان را نمیخرند
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  2 0
  جرات داریداسامی کسانیکه این آثار رو خریدن اعلام کنید. افراد اصلی نه نوچه ها. کیا انقدر پول دارند که در این شرایط اقتصادی انقدر پول خرج کنند. چقدر از این پولها از راه حلال هست و چقدر رانت و ...
 • عبدالکریم IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  5 0
  نوش جونت استاد تناولی عزیز. نوش حونت.