بازگشت برج‌سازان به تهران و احتمال نابودی زیباترین باغ گیاه‌شناسی خاورمیانه

فارس نوشت: آغاز عملیات ساخت چند برج در شمال باغ گیاه‌شناسی که مجوز ساخت آن در دهه ۸۰ صادر شده است، اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است، و یک حقوقدان خواستار ورود شورای عالی شهرسازی به این موضوع شده است.

محمد درویش فعال محیط زیست چندی پیش با انتشار توییتی از ادامه ساخت و سازها در منطقه ۲۲ آن‌هم در منتها الیه شمالی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران خبر داد و با اشاره به اینکه این منطقه پهنه D شهرسازی محسوب می شود، گفت: بهترین کاربری برای آن فضای سبز است تا چشم‌انداز و حیات بوم‌شناختی باغ آسیب نبیند، اما اینک می‌خواهند ۲۲برج ۲۷طبقه در آن احداث کنند، چگونه شهرداری تهران چنین مجوزی را صادر کرده است.

طبق نقشه‌های منتشر شده از این پروژه پهنه D از چهار برج تشکیل شده است و در حال حاضر در مرحله خاک برداری و تجهیز کارگاه است.

 طرح تفصیلی این پهنه مربوط به بلوک ارتش است و توافقات آن در دهه ۸۰ انجام شده و هیچ‌گاه این پهنه G نبوده و کمیسیون ماده ۵ هم با ساخت و ساز در آن موافقت کرده است و دارای پروانه بلند مرتبه‌سازی است.

ساخت و ساز تاثیر زیادی بر روی باغ گیاه شناسی نمی گذارد

کارشناسان شهرسازی معقتدند این ساخت و ساز تاثیر زیادی بر روی باغ گیاه‌شناسی نمی‌گذارد. مهدی عباسی، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی هم گفته است که ساخت و ساز در اطراف باغ گیاه‌شناسی اشکالی ندارد. 

اما عادل جلیلی، رئیس مرکز باغ گیاه‌شناسی تهران معتقد است: ساختمان‌های زیاد و جمعیت بالا در این محدوده و ایجاد آلودگی‌های صوتی و هوایی و کاهش سطح آب، گونه‌های خاصی را که در باغ گیاه‌شناسی قرار دارند، از بین می‌برد.

هیچ وقت در کنار موسسه‌های پژوهشی ملی ساختمان‌های بلند نمی‌سازند

وی با اشاره به اینکه باغ‌های گیاه‌شناسی در دنیا حریم ساخت دارد وهیچ وقت در کنار موسسه‌های پژوهشی ملی ساختمان‌های بلند نمی‌سازند. گفت: باغ گیاه‌شناسی ملی ایران یک نمونه بی‌نظیر در خاورمیانه و یکی از زیباترین و ارزشمندترین باغ‌های گیاه شناسی دنیا است.

جلیلی این تصمیمات را ناشی از ناآگاهی و بی اطلاعی دانست و اظهار امیدواری کرد که با این اطلاع‌رسانی‌ها، شهرداری تهران تصمیم منطقی بگیرد.

سازمان جنگل‌ها پیشنهاد داده است: بخشی از زمین‌های تحقیقات جنگل ها و مراتع در همان محدوده برای جایگزینی این بلند مرتبه سازی به شهرداری انتقال یابد.

بازگشت برج‌سازان به تهران و احتمال نابودی زیباترین باغ گیاه‌شناسی خاورمیانه

مجوزهای بلندمرتبه سازی در منطقه ۲۲ بازنگری شده است

رئیس شورای شهر تهران هم درباره مجوز بلندمرتبه‌سازی در کنار باغ گیاه‌شناسی در منطقه ۲۲ گفته است: آن قسمت ظرفیت جمعیت‌پذیری را دارد و البته  طرح جامع و تفصیلی مشخصی هم دارد که در دوره گذشته بازنگری شد و اگر این طرح بازنگری شده است، یعنی کار علمی روی آن انجام شده و فراتر از آن نباید نظر داد.

برج سازی سهم آب باغ را به یغما می‌برد

وی تاکید کرد: جذب جمعیت در آ منطقه نیز نباید بیش از حد باشد چرا که مسأله فاضلاب، آب و کمبود فضای آموزشی را داریم و خدمات شهری نیز در منطقه ۲۲ جدی است و البته تا دلتان بخواهد فروشگاه ساختند.

گسترش روز افزون منطقه ۲۲ و ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه باعث پایین آمدن سطح آب چاه باغ گیاه شناسی هم  شده و میزان آب برداشتی را از ۲۰۰ لیتر در ثانیه به زیر ۹۰ لیتر در ثانیه رسانده است، و  کم‌آبی به‌شدت باغ گیاه‌شناسی را تهدید می‌کند. به حدی که رئیس مرکز باغ گیاه‌شناسی معتقد است: اگر این مجموعه برج در محدوده باغ گیاه‌شناسی ساخته شوند باید فاتحه ۹۰ لیتر آب باقی مانده سهم این باغ را هم بخوانیم.

از دیگر  مسائل و موارد قابل تأمل در خصوص ساخت و ساز در حریم باغ ملی گیاه شناسی این است که بر حسب طرح تفصیلی مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران کاربری اراضی مجاور آموزشی و پژوهشی بوده است.

بیشتر  بخوانید:

در مقاطعی که انتخابات ریاست جمهوری داشتیم بیشترین بی‌نظمی‌ها را دیدیم/ صدا و سیما هم گاهی از ما خوشش نمی‌آمد

عضو شورای شهر: بحث ساخت و ساز در شهرک شهید دقایقی امنیتی است/ تخلف شده باشد، برخورد می‌کنیم

۴۷۲۳۱

کد خبر 1593084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =