احتمال نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی آذربایجان شرقی

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به تغییرات جوی و تشدید برودت هوا، امکان نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی برای دستیابی به غذا و پناه در روزهای اخیر وجود دارد.

به گزارش خبرآنلاین، داود غنی پور با تاکید بر ممنوعیت هرگونه آسیب به حیات وحش و جرم انگاری آن در مراجع قضایی، از عموم شهروندان خواست از هرگونه غذارسانی بدون هماهنگی و کسب نظرات کارشناسی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست خودداری کنند.

وی ضمن هشدار نسبت به احتمال سرایت بیماری های مشترک انسان و حیوان، افزود: از تماس با حیوانات حیات وحش به دلیل آسیب احتمالی به خود فرد و تنوع زیستی و نیز مسائل اکولوژیک، رفتارشناسی و بیماریهای مشترک من جمله آنفولانزای فوق حاد پرندگان، هاری و ... خودداری کنید.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه نیروهای یگان و کارشناسان محیط طبیعی استان همزمان با برودت هوا در آماده باش کامل قرار دارند، افزود: بر اساس آموزه‌های دینی، عقیدتی و فرهنگی هرگونه رفتار خشونت آمیز با حیوانات، امری مذموم و ناپسند بوده و در عین حال دخالت در نظم اکوسیستم ها و اجزای تنوع زیستی می تواند مشکلات اکولوژیک و تهدیدات زیستی، جمعیتی و رفتاری وحوش را به دنبال داشته باشد.

غنی پور همچنین اظهار داشت: شهروندان هرگونه مشاهده جانوران وحشی در جوار و یا داخل مناطق مسکونی و هرنقطه ای غیر از زیستگاه های طبیعی و همچنین تصادفات جاده ای، تخلفات شکار و صید و موارد مشابه را با شماره تلفن های ۰۴۱۳۳۳۴۳۵۱۳ و ۱۸۱۲ و ۱۵۴۰ و یا به نزدیک ترین اداره یا پاسگاه حفاظت محیط زیست، اطلاع داده و به هیچ عنوان شخصاً نسبت به مدیریت مسئله اقدام کنند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم رعایت اصل حفاظت از امنیت زیستی و زیستگاهی حیات وحش و تشکر از مراجع محترم قضایی در برخورد قاطع با تخلفات مرتبط با حوزه تنوع زیستی و زیستگاههای استان گفت: با توجه به افزایش آگاهی های اجتماعی در خصوص مسائل زیست محیطی و تنوع زیستی در سنوات اخیر با آرزوی تعمیم و عملی شدن اصل پنجاهم قانون اساسی در بطن جامعه و آحاد مردم، امیدواریم روز به روز با ارتقای سطح دانش عمومی و افزایش مشارکت های مردمی در امر حفاظت و همکاری با کارشناسان و مامورین اجرایی سازمان، شاهد تغییرات اساسی در نگرش عمومی و به تبع آن بهبود وضعیت زیستمندان و زیستگاههای طبیعی استان باشیم.

مناطق مختلف آذربایجان شرقی در یک هفه اخیر شاهد بارش برف و سرمای ناشی از آن بوده که این امر بر طبق روال رایج می تواند به پایین آمدن حیوانات وحشی از ارتفاعات و نزدیکی آنها به مناطق مسکونی برای یافتن غذا منجر شود. 

گفته می شود ارتفاع برف در برخی از مناطق برف گیر آذربایجان شرقی به بیش از یک متر می رسد که همین امر به ویژه در مناطق شکار ممنوع و حفاظت شده، حیوانات وحشی را ناگزیر از کم کردن ارتفاع برای گریز از سرما و یافتن غذا می کند. 

46

کد خبر 1593195

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  7 2
  انشاءالله خداوند بارش رحمت خودشا نازل کنه ومردم حرمت طبیعت خدارانگه دارند
 • احسان IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
  2 2
  یا خدا اااا