هنوز ساعتی از تعیین سرپرست وزارت ورزش نگذشته بود که نخستین واکنش ها در مجلس نسبت به این انتصاب، مطرح شد.

به گزارش خبرآنلاین، این واکنش​ها بیش از اینکه بوی استقبال بدهد، نشان از مخالفت دارد و این انتصاب را غیر قانونی می​خواند.

کما اینکه نادر قاضی​پورعضو فراکسیون ورزش مجلس با غیرقانونی خواندن اقدام رئیس‌جمهوری در معرفی محمد عباسی - وزیر تعاون - به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان تأکید کرد: بر اساس قانون اساسی، مهلت سه ماهه تعیین سرپرست برای وزارت ورزش سپری شده و افزون بر آن وزیر تعاون در صورت قبول این مسئولیت دو شغله به شمار می‌رود که این مغایر با نص صریح قانون است.

وی این انتصاب را در راستای تداوم قانون‌شکنی رئیس‌جمهوری در اجرای قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان خواند و افزود: او ثابت کرده است که به هر نحوی سعی دارد اجرای این قانون را به تأخیر بیندازد. عباسی هم اکنون وزیر تعاون دولت است و بر اساس قانون منع دو شغله بودن رئیس‌جمهوری حق معرفی او به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان را ندارد.

نماینده ارومیه با بیان این که رئیس‌جمهوری در صورت اصرار بر سرپرست ماندن عباسی در وزارت ورزش و جوانان مرتکب امر خلاف قانون شده است، تأکید کرد: مجلس پیش از این چند گزارش از تخلفات رئیس جمهوری بر اساس ماده ۲۳۳ آیین‌نامه داخلی مجلس، تهیه و بعد از تصویب مجلس به قوه قضاییه ارجاع کرده است. اگر احمدی نژاد همچنان بر معرفی عباسی به عنوان سرپرست وزارت ورزش تأکید داشته باشد، مجلس بار دیگر این امر را به عنوان تخلف رئیس‌جمهوری از اجرای قانون به قوه قضاییه ارجاع می‌دهد.

حسین سبحانی​نیا عضو هیات رئیسه مجلس نیز با اعتقاد بر اینکه رئیس‏جمهور بهتر است به جای تعیین سرپرست زودتر وزیر وزارت ورزش و جوانان را معرفی کند؛ به خانه ملت، گفت: در حال حاضر چون وزیر پیشنهادی رئیس‏جمهور برای وزارت ورزش و جوانان رأی نیاورد؛ دولت، "محمد عباسی" را به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی کرد، تا وزارت ورزش و جوانان از بلاتکلیفی رها شود؛ اما بهتر است که رئیس جمهور به جای تعیین سرپرست، وزیر ورزش و جوانان را به مجلس معرفی می‏کرد.

به گفته وی، از مدت تعیین شده برای سرپرستی وزارت ورزش و جوانان گذشته است؛ اما باید این را در نظر گرفت که دولت برای آنکه وزرات ورزش و جوانان را از بلاتکلیفی رها کند، این سرپرست را معرفی کرد.

در این میان محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه مجلس بر این باور است که دولت با تفسیر خاصی از قانون برای وزارت ورزش و جوانان سرپرست تعیین کرده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس رویه‌های قبلی و بر اساس قانون هیچ وزارتخانه‌ا‌ی نمی‌تواند بدون سرپرست حتی برای یک روز اداره شود، گفت: نمی‌توان وزارت ورزش وجود خارجی داشته باشد، ولی برای آن وزیر و یا سرپرست در نظر نگرفت. به دلیل خلا قانونی آنچنان نمی‌توان به این اقدام دولت ایراد گرفت و می‌توان در چارچوب تعامل و همدلی این تفسیر را پذیرفت و ایراد آنچنانی به آن نگرفت.

/2929

کد خبر 159416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایران و ایرانی IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۴
  0 0
  این لجو لجبازیهاست که ورزش ما داره نابود می شه
 • بدون نام IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۴
  0 0
  ما که می دونیم همه اینها برای انتخابات مجلس است پس بیخودی مماشات نکنید.
 • خ. د IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۵
  0 0
  آقاي سعيد لو بهترين گزينه براي وزارت ورزش و جوانان است مجلس به دنبال حاشيه نباشدو