آیا توافق هسته‌ای بر کاهش محبوبیت بایدن تأثیر گذاشته است؟

کارشناس مسائل آمریکا در گفتگویی با خبرآنلاین، به بررسی کاهش محبوبیت جو بایدن در روزهای اخیر پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین امیرعلی ابوالفتح در پاسخ به اینکه دلیل اصلی کاهش محبوبیت بایدن چیست گفت: چند دلیل را می‌شود برای این اتفاق ذکر کرد. وضعیت اقتصادی امریکا هنوز بهبود نیافته. البته در مقایسه با پارسال در همین زمان شرایط اقتصادی ناشی از بحران کرونا رو به بهبود بوده. اما نه آنطور که جامعه انتظارش را می‌کشیده. مثلا کسب و کارها هنوز به طور کامل بازگشایی نشده اند و دوباره کرونا شدت گرفته و سویه جدید آن باز محدودیت هایی ایجاد کرده. مردم این ها را از چشم دولت مستقر می بینند. بایدن این وعده را داده بود که میتواند اقتصاد را سروسامان بدهد و کسب و کارها را باز کند و با گسترش واکسیناسیون کرونا را مهار کند که این اتفاقات نیافتاده. بنابراین انتقادات نسبت به او افزایش پیدا کرده و حتی برخی از حامیان دموکرات هم از او و ناتوانی دولت ناامید شده اند. نکته بعدی این است که تورم امریکا افزایش پیدا کرده است، این تورم هفت درصدی بالاترین میزان در ۴۰ سال اخیر است. این موضوع وضعیت معیشتی مردم را تحت تاثیر قرارداد و آنهادر تنگنا قرار گرفته اند. این موضوع هم از چشم دولت مستقر دیده شد. در سیاست خارجی ماجرای خروج امریکا از افغانستان انتقادات را به سمت بایدن برده است. همه اینها دست به دست هم داده و جامعه امریکا هم خیلی دو قطبی شده و الان دیگر بحث بحث اختلاف بر سر برنامه ها نیست بلکه بحث بر سر اختلاف بر سر ایدئولوژی است.

وی در پاسخ به اینکه آیا سلامت ذهنی بایدن و عملکرد او در خصوص برجام نیز باعث کاهش محبوبیتش شده است گفت: کم حافظگی مهم نیست. عملکرد مهم است.روسای جمهور قبلی هم از این گاف ها می دادند. زمان جورج بوش هم بوده. اوباما البته سخنور و دانشگاهی بود و ازاین اتفاقات نمی افتاد. اما برای مردم امریکا این مسائل مثل کم حافظگی مهم نیست. به عملکرد اهمیت می دهند و مهم این است که چقدر پول توی جیبشان است تا خرید کنند، مشکلات کرونا حل شود یا نه. برجام هم برای مردم اهمیتی ندارد بلکه بحث نخبگانی برای کسانی است که موضوعات سیاست خارجی را دنبال می کنند. در بحث سیاست خارجی انچه برای مردم آمریکا مهم است آن تصویری ست که امریکای شکست خورده و ناتوان در افغانستان از خود نشان داد. اگر بخواهیم نکته ای را در سیاست خارجه به آن اشاره کنیم، برخی از مردم این کشور حتی معتقدند که بایدن در مقابل کشورهایی مثب روسیه، چین و ایران ناتوان است و کوتاه آمده و هیمنه و قدرت را نتوانسته به رخ دیگران بکشد.

مشروح گفتگو را در لینک زیر بخوانید:
چرا بایدن محبوب ناگهان نامحبوب شد؟

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1594625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  9 7
  تورم و مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا باعث نارضایتی مردم آمریکا شده .17
  • IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
   5 9
   مرگ بر آمریکا
 • علی IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
  1 1
  خدایش شورشودرآوردی بااین برجامتون مرغ پخته خندش میگیره مگه یه لباس چندمیلیاردبارمیشه شوست یایه کفش چندمیلیاردبارمیشه پاکردزشت به شمامیگه زکی جمع کنی بابا
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
  0 2
  مگه توافق شده ؟؟؟ چه بی سر و صدا !!!