بهروز افخمی چه تاثیری در انتخاب یا رد فیلم‌های جشنواره داشت؟

اسفندیار شهیدی می‌گوید، فیلم‌های چهلمین جشنواره فیلم فجر فقط از لحاظ کیفی بررسی شدند و نظر هیچ کس به طور فردی روی قبول یا رد فیلم تاثیر نگذاشته است.

مهسا بهادری: «مسیح پسر مریم» به کارگردانی علی جعفرآبادی و تهیه‌کنندگی مهدی فرجی و جلیل شعبانی، نتوانست در چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کند که همین رویداد، حواشی زیادی را برای این فیلم تولیدی سازمان اوج، پیش آورد.

در ابتدا که اسامی فیلم‌های جشنواره امسال اعلام شد، مهرداد معظمی، مدیر روابط عمومی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، در واکنش به حذف فیلم از جشنواره توییتی منتشر کرد و نوشت: «توصیه کرده بودند فیلم «مسیح، پسرمریم» با موضوع فساد در دوره پهلوی را از جشنواره فیلم فجر خارج کنید، چون امکان صدور پروانه نمایش برای این فیلم وجود ندارد!؟ در فرصتی بعد از اتمام مراحل فنی، اکرانی برای اهالی رسانه خواهیم داشت تا خودشان درباره فیلم قضاوت کنند.»

در واکنش به این صحبت، بهروز افخمی، از اعضای هیئت انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر در این‌باره توضیح داد: «این فیلم داستان یک فاحشه‌خانه پیش از انقلاب است که هر چند زنان این فیلم در سکانس‌هایی کلاه‌گیس به سر دارند، اما همه می‌دانیم فاحشه‌ها دکمه پیراهن‌شان را تا بالای گردن نمی‌بندند و پوشش دیگری دارند. در کل نمی‌توان در سینمای ایران تصویر درستی از آن‌ها نشان داد و در این فیلم زنان فاحشه با این پوشش، خنده‌دار و غیرقابل باور نشان داده شده‌اند.»

پس از این صحبت‌ها، محسین دریالعل، یکی از مدیرانِ سازمان اوج،  نشستی مطبوعاتی برگزار کرد و صحبت‌های بهروز افخمی را مورد نقد قرار داد و گفت برخی با این سازمان به طور ساختاری مشکل دارند که در برخورد با فیلم «مسیح، پسر مریم» خودش را نشان داده است.

بهروز افخمی نیز در پاسخ به صحبت‌های محسن دریالعل به خبرآنلاین گفت: «من با اوج مشکل ساختاری ندارم. حرف‌های دریالعل را برایم گفتند و شنیده‌ام. اشکالی ندارد، جوابی به آنها نمی‌دهم بالاخره جوان هستند حالا چند تا فیلم خراب می‌کنند و بعد یاد می‌گیرند و راه می‌افتند. مسئله ما خود فیلم بود.«مسیح پسر مریم»، اصلا فیلم خوبی نیست، مانند نقاشی بچه‌ها است.»

بهروز افخمی چه تاثیری در انتخاب یا رد فیلم‌های جشنواره داشت؟

چند روز پیش، امیر ابیلی، نویسنده فیلم «مسیح، پسر مریم»، مهمانِ خبرآنلاین بود و علت انتخاب نشدن این فیلم برای حضور در جشنواره را مشکلات پشت پرده دانست و گفت: «بهروز افخمی به یک نکته‌ای اشاره کرد؛ آن هم این بود که «مسیح پسر مریم» کیفیت لازم را نداشته است. موضوع اول این‌که ایشان نمی‌تواند به نمایندگی از تمام اعضای هیئت انتخاب اظهار نظر کند و موضوع دوم این‌که مسئله‌ای که سازمان سینمایی و مدیرانش به این فیلم وارد کردند، مسئله حجاب بود که گفتند اگر شما پروانه نمایش بگیرید و مشکل حجاب را هم حل کنید، فیلم موردی ندارد. اما بسیاری از روحانیون صاحب نام این اثر را دیده و گفته بودند که هیچ مشکلی ندارد. وقتی این بهانه گرفته شد، یک‌باره گفتند فیلم کیفیت ندارد.»

برای رسیدن به پاسخ این سوال که چرا این فیلم به جشنواره راه پیدا نکرد، سراغ اسفندیار شهیدی، یکی از اعضای هیئت انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر رفتیم که وقتی دلیل عدم راهیابی «مسیح پسر مریم» را از او جویا شدیم، ترجیح داد تا درباره آن صحبت نکند و تلفن را قطع کند، اما در واکنش به دیگر صحبت‌های ابیلی نکاتی را اضافه کرد که در ادامه می‌خوانید.

بهروز افخمی چه تاثیری در انتخاب یا رد فیلم‌های جشنواره داشت؟

آقای ابیلی گفتند که مسائل پشت پرده باعث شده تا فیلم «مسیح پسر مریم» به جشنواره راه پیدا نکند و بهروز افخمی هم روی تمام اعضای هیئت انتخاب تاثیر گذاشته تا این فیلم به جشنواره راه پیدا نکند. تا چه اندازه این موضوع صحت دارد؟

اصلا چنین ادعایی درست نیست و صحبتی هم که ایشان انجام دادند، درست نبوده است. من به این حواشی توجهی ندارم و نگاه نمی‌کنم ببینم که در کجا چنین صحبت‌هایی انجام شده، اما این را می‌دانم که این حرف‌ها اصلا صحت ندارد.

ایشان به این موضوع هم اشاره کردند که تمام اعضای هیئت انتخاب زیر نفوذ بهروز افخمی بودند و ایشان نمی‌توانند جای همه اظهار نظر کنند، اینکه آقای افخمی اظهار نظرهای زیادی انجام دادند، نشان می‌دهد که نظرشان بر نظر دیگر افراد برتری داشت؟

نه، چنین چیزی به هیچ‌عنوان صحت ندارد. بنده خدا افخمی چنین کاری را انجام نداد و نظر خودش را گفت. چنین حرفی اصلا درست نیست.

یکی از اصلی‌ترین انتقادهایی که به چهلمین جشنواره فیلم فجر وارد شده، انتخاب کارهایی است که سطح کیفی بسیار پایینی دارند، در واقع ایشان چهلمین جشنواره فیلم فجر را یکی از ضعیف‌ترین جشنواره‌ها دانستند. با توجه به سابقه فعالیت شما در دوره‌های پیشین، شما این موضوع را قبول دارید؟ فکر می‌کنید دوره چهلم، با سی و نه دوره قبلی قابل مقایسه است؟

نمی‌توانم مقایسه کنم. نکته اصلی این است که آثاری که ارسال کرده‌اند را ما بررسی کردیم. بررسی اصلی ما باید این باشد که این فیلم‌ها قابل مقایسه با فیلم‌های قبلی هست یا خیر؟

       بیش‌تر بخوانید: 

       ◾️افخمی: جواب‌شان را نمی دهم، این جوان ها چند فیلم خراب کنند، راه می افتند!

       ◾️مدیر «اوج»: تصور آقای افخمی از فحشاخانه چیست؟

       ◾️نویسنده «مسیح، پسر مریم»: دوره بهروز افخمی به پایان رسیده

خب شما فکر می‌کنید قابل مقایسه است؟

این موضوع باید بررسی شود، اما نظر هیچ کس بر دیگر اعضای هیئت انتخاب غالب نبود و برای انتخاب آثار جز کیفیت فیلم‌ها چیزی مورد بررسی قرار نگرفت.

درواقع مشکل «مسیح، پسر مریم» فقط کیفیت بود ؟

نمی‌دانم چرا روی این فیلم پیله کرده‌اید، به جز این فیلم ۶۰ فیلم دیگر هم به جشنواره ارسال شد.

 اما ما هنوز هم متوجه نشدیم که مشکل این فیلم برای پذیرفته نشدن چه بود؟ و بیش‌تر حواشی هم حول محور همین فیلم است.

ببخشید، خدا نگهدار.

۵۸۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1594789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =