بارندگی‌های اخیر «مین»های جنگی را در استان کرمانشاه به سطح زمین آورد

ایرنا نوشت: رییس اداره حفاظت محیط زیست سرپل‌ذهاب از کشف تعدادی مین و گلوله جنگی خنثی نشده باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی در پناهگاه حیات وحش قراویز از توابع این شهرستان توسط ماموران یگان حفاظت خبر داد.

کیانوش احسانی پور افزود: مردم از حضور در مناطق حفاظت شده خودداری کنند زیر را بعد از بارندگی‌های شدید روزهای گذشته، مهمات مدفون شده در اعماق خاک بر اثر سیلاب نمایان می‌شوند.

وی اظهار داشت: افراد در برخورد با این گونه مهمات عمل نکرده از دستکاری آن خودداری کرده و موضوع را برای خنثی سازی و جلوگیری از بروز حوادث غیرقابل جبران به نیروهای نظامی مستقر در منطقه گزارش دهند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سرپل‌ذهاب گفت: متاسفانه در برخی از موارد مشاهده می‌شود که مردم بدلیل برخورد با مین و انفجار ناشی از آن دچار حادثه می‌شوند.  

دشت قراویز در شهرستان سرپل ذهاب با مساحت سه هزار و ۸۰۰ هکتار یکی از مناطق بکر و منحصر بفردترین زیستگاه های آهوان ایرانی و برخی از گونه‌های متنوع جانوری در کشور و منطقه غرب است.

سرپل‌ذهاب با بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، واقع شده و ۴۸ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد.

از مجموع ۴۸ کیلومتر نواری مرزی سرپل ذهاب با عراق، هم اکنون ۱۵ کیلومتر از نوار مرزی در جوار روستاهای قلمه، بیشکان، هاوان و باویسی از توابع این شهرستان، آلوده به مین و مهمات عمل نکرده از دوران جنگ تحمیلی است.

با گذشت سال ها از پایان جنگ تحمیلی، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه همانند ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده هستند.

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.

اکنون شرکت های مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در مناطق آلوده قصرشیرین حضور دارند و مشغول بازنگری اراضی پاکسازی شده هستند.

با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین، تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی زمین های آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی شهید، جانباز، مجروح و معلول شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

انفجار مین جنگی ۴ دانش‌آموز عشایر را به شدت مصدوم کرد

دومین مصدوم حادثه انفجار مین بازمانده از جنگ، جان باخت

۴۷۲۳۱

کد خبر 1595540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =