اگر برجام دوره روحانی بد بود، چرا رئیسی پیگیر احیای آن است؟/ سخنگوی دولت پاسخ داد

فارس نوشت:سخنگوی دولت به این سوال که برخی از افراد یا جریان خاصی به دولت خرده می‌گیرند که اگر برجام در گذشته بد بوده است چرا اکنون دولت به دنبال آن است و نمایندگانی برای توافق به مذاکرات ارسال کرده است؟ پاسخ داد.

حدود 36 سال سن دارد و جوان ترین سخنگوی دولت در میان سخنگویان دولت‌های بعد از انقلاب است. او دانش‌آموخته حقوق دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس است که پیش از این ریاست مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه را برعهده داشت. مهم ترین دغدغه او اطلاع رسانی درست و به موقع به مردم بود. می گفت باید با مردم گفت وگو کرد تا دولت و ملت به یک نگاه مشترکی برسند. 

 خلاصه گفت و گو  با علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت را بخوانید: 

-  مسئله اول این است که مردم انتظار دارند که مشکلاتشان حل شود که این انتظار بدون شک به حق است؛ زیرا مردم در هر کجا از عالم از حاکمیت خودشان انتظار دارند تا مشکلات پیشروی آنها را حل و فصل کند. در مقابل حاکمیت مسئول پاسخگویی به مردم خودش است؛ زیرا اساساً وظیفه اصلی حاکمیت این است که اقداماتی انجام دهد تا مشکلات مردم کاهش یابد یا حل شود. پس تکلیف مردم روشن است. انتظارات آنها به جا و به حق است و دولت نیز مکلف است که باید به این درخواست مردم لبیک بگوید، اما هنوز از دولت جدید چهار ماه می‌گذرد و این زمان برای سروسامان دادن به مشکلات گذشته کاملاً فرصت کمی است. پس برای حل مشکلات، دولت سیزدهم نیازمند یک فرصت مناسب است.

- بخش دوم نیز ناظر بر جریانات سیاسی یا نخبگان است. طبیعتاً از این نوع قشر انتظار متفاوتی وجود دارد؛ زیرا این افراد با توجه به سابقه و تجربه‌ای که در گذشته داشتند از امکانات و منابع موجود کشور به خوبی باخبرند و در جریان تمام مسائل هستند و به خوبی شرایط موجود و نحوه تحویل گرفتن کشور توسط دولت جدید آگاهند و می‌دانند که وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور در گذشته به چه صورت بوده است و همچنین از میزان کارهای روی زمین مانده هم باخبر هستند. پس انتظار از مطلعین شرایط بیشتر از مردم عادی است. از این رو این افراد اگر دل در گرو حل مشکلات مردم دارند می‌توانند در جهت حل مشکلات با دولت همراهی و همکاری کنند تا این مشکلات در کشور حل شود.

-  وقتی می‌خواهیم برای حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیری کنیم باید شرایط را به خوبی بسنجیم. از این رو دولت سیزدهم با یک توافق امضا شده‌ای روبه‌رو بود که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرده است؛ زیرا در آن توافق نامه طرف مقابل تعهداتی داشته است که به این تعهدات پایبند نبوده و خلاف آن عمل کرده است. این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران از زمان امضای قرارداد برجام تاکنون به تعهدات خود پایبند بوده تا به جهان اثبات کند که ایران هیچ موقع به دنبال پشت پا زدن به تعهدات خود نبوده و نیست. حتی بعد از خروج ایالات متحده نیز ایران طبق مفاد برجام کاهش سطح تعهدات خود را اجرا کرد.

- پس امروزه یک شرایطی در کشور حکم فرماست که با شرایط هشت سال گذشته کاملاً متفاوت است؛ زیرا اکنون ما با شرایطی مواجه هستیم که یک قراردادی امضا و تبدیل به قانون شده است که باید طبق آن پیش رفت. برای توضیح بیشتر مثلاً فرض کنید یک سرمایه‌ای دارید و می‌خواهید از این سرمایه خود استفاده کنید، افراد دلسوزی به شما مشورت و راهنمایی می‌دهند که این سرمایه را به سمت بازار ارز یا خودرو نبرید، اما شما بدون توجه به نظر آنها یک خودرویی را خریداری می‌کنید که دارای نقص است و دیگر جای پس و پیش ندارید. برجام هم به این مورد شبیه است. یعنی اتفاقی را دولت قبل رقم زده است و تصمیم گیری امروز باید با توجه به این واقعیت موجود روز صورت گیرد. پس عملا با توجه به امضا شدن قرارداد در گذشته، امروز دولت باید در کنار سایر تلاش‌های دیپلماتیک، در چارچوب برجام نیز حق خود را استیفا کند.

- شما از ابتدای شروع به کار دولت شاهد بودید که برای رفع نیازهای کشور همه مسیرهای ممکن و لازم دنبال شده و دولت به دنبال متنوع سازی مسیرهای حل مشکلات است. در سیاست خارجی، دیپماسی اقتصادی محور کار بوده و بر همین اساس تقویت رابطه اقتصادی و تجاری با حضور کشورهای منطقه، قفقاز، همسایگان و کشورهای دوست دنبال شده است. همین رویکرد در اجلاس شانگهای، اجلاس اکو، پیگیری اجرای قرارداد 25 ساله با چین و رابطه راهبردی با روسیه در دستور کار بوده است و همزمان مذاکرات در وین هم در مسیر خودش در جریان بوده است.

اگر برجام دوره روحانی بد بود، چرا رئیسی پیگیر احیای آن است؟/ سخنگوی دولت پاسخ داد

بیشتر بخوانید:

-  تاکید می‌کنم که این دولت مسیر اشتباهی را طی نخواهد کرد. یعنی دولت به موازات مذاکره برای لغو تمامی تحریم‌ها، اقدامات خود را در سایر حوزه‌ها نیز پیش خواهد برد. از این رو دولت سیزدهم هیچ اقدامی را به برجام و مذاکرات گره نخواهد زد  این موضوع کاملاً روشن است.

-  دولت سیزدهم از همان روز اول در مذاکرات به دنبال لغو مؤثر کلیه تحریم‌ها بوده است؛ زیرا این دولت تمام تحریم‌های وضع شده را غیر قانونی و ظالمانه می‌داند چون این تحریم‌ها بر خلاف حقوق بین الملل و حقوق بشر است و جمهوری اسلامی ایران هیچ اقدام خلافی انجام نداده است. از این رو باید تمامی این تحریم‌ها برداشته شود. دولت هیچ توافقی که منجر به لغو تحریم‌ها نباشد را نمی‌پذیرد چه موقت باشد یا چیز دیگری. لذا توافق موقت در دستور کار دولت قرار ندارد.

- کنترل تورم نیازمند اقدامات بلند مدت اقتصادی است؛ اما در خصوص مقابله با گران فروشی ستاد تنظیم بازار با جدیت به این موضوع ورود پیدا کرده و جلسات آن در دولت سیزدهم هر هفته چهارشنبه‌ها به صورت منظم به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل می‌شود. این در حالی است که در دولت قبل به ریاست وزارت صمت تشکیل می‌شد که این نشان دهنده آن است که این موضوع برای دولت سیزدهم بسیار مهم است. علاوه بر این جلسات، یک جلسه ستاد تنظیم بازار با حضور رئیس جمهور برگزار شد و در آن جلسه تمام استانداران کشور به صورت آنلاین حضور داشتند که تا جایی که بنده اطلاع دارم چنین جلسه‌ای با حضور تمامی استانداران به ریاست رئیس جمهور با موضوع تنظیم بازار تا کنون در کشور تشکیل نشده بود که این اقدام هم نشان می‌دهد دولت جدید در زمینه تنظیم بازار بسیار فعال است. پس یکی از سیاست‌ها و اولویت‌های دولت در حوزه اقتصادی تنظیم قیمت کالا در بازار است. دولت در تأمین کالاهای اساسی، تا حدی قابل قبولی موفق عمل کرده است این درحالی است که کشور و جهان در سالیان اخیر دچار خشکسالی شده بودند، اما با مدیریت دولت و شخص رئیس جمهور، ایران با مشکل تامین کالاهای اساسی رو به رو نشد و اکنون شاهد کمبود کالاهای اساسی در کشور نیستیم.

21217

کد خبر 1595770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  - تاکید می‌کنم که این دولت مسیر اشتباهی را طی نخواهد کرد. یعنی دولت به موازات مذاکره برای لغو تمامی تحریم‌ها، این خوابتان تعبیر نخواهد شد
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
   به قول فردوسی پور ،: " اجازه بدید قانع نشم"
 • حاتمی IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  208 9
  سخنگوی محترم دولت ،در رابطه با شرایط اقتصادی عملکرد دولت رامثبت ارزیابی فرمودید مبنای این فرمایشات چیست.؟من ومن نوعی ازاین عملکرد مثبتی که حضرتعالی در عرصه اقتصاد اشاره فرمودید چیزی جز افزایش قیمت چندده درصدی وتورم وله شده زیر این فشار جانکاه چیز دیگری حس نکرده و نمیکنم.
 • غلامرضا IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  143 4
  ما به خاطر اختلافات که با هم داریم روزگار مردم رو سیاه کردیم والله میشود با زبان خوش تمام مشکلات را حل کنیم
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  37 10
  مگه میشه مگه داریم.....
 • کاظم IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  127 6
  چرا هر دولتی سرکار میاد دور اول می گوید تازه سرکار آمده ایم ، دور دوم هم بهانه می آورد.مگر مردم این مشکلات را بوجود آوردند ؟
 • محسن AU ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  79 3
  جوجه رو اخر پاییز میشمارن
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  80 10
  نه تنها برجام بلکه تمام تعهد هایی که دولت روحانی داده و ایجاد کرده رو بدون هیچ اعتراض و یا اینکه بگه دولت من هیچ مسئولیتی ندارم رو داره اجرا میکنه . افتااااد 👎👎
 • اصغر IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  139 5
  جناب آقای سخنگوی دولت مگر همین تندروها نبودند که می‌گفتند در صورت امضا برجام استخر فرح در انتظارشان هست فراموش کردید مسلمان هر چیزی را به خود بپسندید برای دیگران هم بایستی بپسندند
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  دولت سیزدهم ان شاالله بحول وقوه الهی موفق خواهدشد ،تحریم ها خواهدشکست صبح صادق نزدیک است
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  32 4
  این حرفها همه توجیه است و وقتی طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکردمطابق مصوبه مجلس باید عمل کرد ولی واقعیت این است که مااگرازبرجام خارج شویم اجماع جهانی برعلیه ماوپرونده هسته ای مشابه شورای امنیت می رود!
 • هادی IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  78 6
  اره دیگه اون زمان مشکل معیشتی نبود ظریف و امثال اونم که نخبه نبودن قراردادهای الانم که شفافه
 • اسدیان IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  111 3
  اصلا حرف تان منطقی نیست این که دولت قبل برجام راقبول کرده وشما ناچاربه ادامه ان هستید دقیقا با حرف رهبری صدرصد در تضاداست اولا برجام تصمیم همه ارکان نظام از رهبری تا شورای امنیت ملی ودولت هم مجری بود ثانیا اگر قانون بود ترامپ از ان خارج نمی شد پس ما هم می توانیم از ان خارج شویم ثالثا شما تمامیت خواهان مدام برجام را شر مطلق می نامیدید پس چرا حالا اتوبوسی به استقبال ان رفته اید ؟ با توحیه و رفو نمی توانید حقیقت و واقعیت تلخ را انکار کنید مردم هم ان قدر که شما فکر می کنید ساده نیستند .
 • خواجه وند IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  روحانی اینقدر همه چیز را به هم ریخته که به این زودی اصلاح نمیشه حتی اگر دولت شبانه روزی تلاش کند
 • ع IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  94 11
  جوان عزیز که نه سختی کشیده ای و نخواهید کشید امثال شماها‌از‌داخل‌برجام‌را‌آتش زدید‌و‌آمریکا هم‌به‌همین‌علت‌از‌برجام خارج‌شد درست امتیاز‌دادیم ولی‌در‌قبل‌اگر‌تحریمها‌برداشته‌شود‌دیگر‌مردم‌بعلت‌نبود‌داروهای بیماری‌ها.....از‌بین‌نخواهند‌رفت‌و دیگر‌مسایل