نماینده مجلس : چین هم تحت تاثیر تحریم‌ پول‌های کلان بلوکه شده ایران را آزاد نمی کند

انتخاب نوشت: عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت : وزیر خارجه چند بار آمدند کمیسیون و از جزئیات و کلیات این قرارداد صحبت کردند.کلیاتش این است که به سود دو طرف است، جزئیاتش هم به زودی به مردم اطلاع رسانی می‌شود

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره اینکه گفته می‌شود بحث اینترنت ملی هم جزو مفاد این قرارداد است، عنوان کرد: «چین یک سری قابلیت‌ها از نظر فناوری و تکنولوژی دارد که قرار است ما از آن استفاده کنیم. متقابلا چین هم به یک سری منابع ما مثل گاز، نفت و میعانات گاز نیازمند است که در کشور ما تامین می‌شود.»

شهریار حیدری در پاسخ به این سوال که چرا پول‌های بلوکه شده ایران در چین آزاد نمی‌شود، گفت: «چین هم تحت تاثیر تحریم‌هاست اما انتظار می‌رفت چین همکاری بیشتری داشته باشد. انشاالله در راستای توافق ایران و چین این مشکل حل و فصل می‌شود. یکی از موضوعاتی که دستگاه دیپلماسی باید پیگیری کند همین آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران نه فقط در چین بلکه نزد دیگر کشورها است. چراکه در چند کشور دیگر پول‌های ما بلوکه شده است. دولت گذشته یک سری اقداماتی انجام داد و این دولت هم انشاالله پیگیری می‌کند.»

او در مورد میزان بدهی چین به ایران، اظهار کرد: «عددش تعرفه خاصی پیدا می‌کند. رقمش ثابت است ولی باتوجه به قوانین بین‌المللی افزایش پیدا می‌کند. ایران از چین، کره، انگلیس، عراق و برخی کشورهای دیگر طلب‌کار است و امیدواریم دستگاه دیپلماسی در این زمینه موفق باشد.»

حیدری درباره اینکه آیا بدهی 20 میلیاردی چین به ایران صحت دارد یا خیر، گفت: «عددش مشخص نیست ولی عدد بالایی است.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص چرایی محرمانه بودن قرارداد ایران و چین، اظهار کرد: «متنش شفاف است؛ در سر فصل‌های مشخص اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، سرمایه‌گذاری همه ذکر شده است. کلیاتش استفاده از ظرفیت‌های دو طرف است. هم ما از ظرفیت‌های چین استفاده می‌کنیم و هم چین از ظرفیت‌های کشور ما. یک قرارداد کاملا برد-برد است و این نیست که به ضرر یک طرف باشد. بنابراین این قرارداد خوب و راهبردی است. از آن طرف هم کشور چین یک کشور قدرتمند است همچنین نقش جمهوری اسلامی هم برای چین کاملا مشخص است. به نفع دو کشور است که این قرارداد اجرایی و عملیاتی شود چراکه از ظرفیت‌های دو کشور به نفع ملت‌ها و دولت‌ها استفاده می‌کنند.»

نماینده مجلس : چین هم تحت تاثیر تحریم‌ها پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد نمی کند

بیشتر بخوانید:

صدای بهارستان هم بلند شد / انتقاد به بی‌خبری مجلس از مفاد قرارداد ایران و چین، گفت و گوی رییسی و پوتین و مذاکرات وین

هشدار مطهری به مسئولان درباره فرجام روابط ایران با روسیه و چین : کارت بازی نشویم

حیدری در مورد انتقاد برخی نمایندگان مجلس نسبت به بی خبری از متن این قرارداد، گفت: «در کمیسیون امنیت ملی، وزیر خارجه چند بار آمدند و از جزئیات و کلیات این قرارداد صحبت کردند.کلیاتش این است که به سود دو طرف است، جزئیاتش هم به زودی به مردم اطلاع رسانی می‌شود چرا که بناست بخش‌های دولت و خصوصی بیایند و سرمایه‌گذاری کنند.»

نماینده مردم قصر شیرین درباره اینکه گفته می‌شود بحث اینترنت ملی هم جزو مفاد این قرارداد است، عنوان کرد: «چین یک سری قابلیت‌ها از نظر فناوری و تکنولوژی دارد که قرار است ما از آن استفاده کنیم. متقابلا چین هم به یک سری منابع ما مثل گاز، نفت و میعانات گاز نیازمند است که در کشور ما تامین می‌شود.»

21219

کد خبر 1596006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  17 5
  ای وای بر ملتی که قابلیت هاش نفت و گاز و....اینهاست در حالیکه چینی ها که هوش بیشتری از ما ندارند قابلیت هاشون تکنولوژی شان هست. باید به حال خودمون خون گریه کنیم
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  27 1
  وقتی گفته میشود باید با خود امریکا بطور مستقیم مذاکره و مشکلات را حل کرد عده ای متوهم و کاسب تحریم که تمایلی به حل مشکلات مردم ندارند و کلا حل و فصل رابطه با امریکا در راستای منافعشان نیست انواع و اقسام تهمتها را برای خفه کردن مردم آغاز میکنند وقتی خودتان میفهمید که چین و روسیه هم تحت تاثیر تحریمهای امریکا علیه ایران هستند هر موجودی ،اگر مریض نباشد تنها راه را حل مشکل با امریکا میداند ولی اگر مریض و متوهم و کاسب تحریم باشد فقط باید بزور حالیش کنند
 • GB ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  7 0
  خوب این همه طلب داره ایران از کشورا حالا مگه آمریکا روانیه بیاد تحریمارو بر داره ؟
 • ناشناس IR ۰۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  25 4
  چین‌پولهای‌بلوکه‌شده‌ایران‌راازادنمیکندانوقت‌قراردادسی‌ساله‌باچین‌میبندیداصلامعقول‌ومنطقی‌نیست‌‌اگرمیخواهیدمشکل‌حل‌شودباامریکا‌مستقیماواردمذاکره‌شویدهمه‌مشکلات‌حل‌میشود‌چین‌باایران‌دوستی‌نداردهمه‌زیرنظرامریکا‌هستندکدخدای‌جهان‌امریکا‌است‌کدخداراببینید.
 • هاشم IR ۰۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  13 4
  آره تو گفتی و ما هم باورمان شد فکر کردید گوشهای ملت مخملیه دکتر احمدی نژاد در مورد این قرارداد خوب گفته که متاسفانه مجلس ما در این حکومت به جای اینکه در خدمت ملت باشد در خدمت حکومت و دولته متاسفانه چپ و راست هم نداره هر کسی که وارد مجلس میشه یا احتمالا مورد تهدید قرار میگیره یا اینکه خودش رو میفروشه به قول معروف امروز مجلس ما شده مثل زمان مجلس زمان شیخ فضل الله نوری