رفع تصرف بیش از ۲۴۵۵ مترمربع از اراضی ملی در شهرستان سمنان

مسئول واحد حقوقی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان از خلع ید و رفع تصرف و قلع و قمع بیش از ۲۴۵۵ مترمربع از اراضی ملی در شهرستان سمنان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان امینیان با اعلام این خبر گفت : با توجه به رسالت منابع طبیعی و آبخیزداری در حفظ و حراست، احیاء و توسعه و بهره برداری معقول و منطقی از اراضی ملی و علیرغم استفاده از همه ظرفیت های موجود در امر حفاظت و مراقبت اما متاسفانه بعضا افراد سودجو با تخریب غیر مجاز به اراضی ملی آسیب می رسانند.
وی افزود: در همین راستا با حکم و اجرای دستور قضائی مساحت ۱۳۶۴ مترمربع از اراضی ملی خلع ید و در حفظ و حراست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قرار گرفت و حدود ۱۰۹۱ مترمربع نیز که ساخت و ساز غیر مجاز صورت گرفته بود با حضور نیروهای یگان حفاظت رفع تصرف و قلع و قمع و این اراضی که در  دو پلاک مختلف در شهرستان سمنان واقع شده به وضع سابق اعاده گردید.
در خاتمه امینیان خاطر نشان کرد گشت های شبانه روزی یگان حفاظت دراراضی ملی شهرستان هرگونه تخلفی را رصد نموده و با هماهنگی محاکم قضایی و نیروی انتظامی اعمال قانون می نمایند.

عملیات اجرایی پویش مردمی بذرکاری در سطح ۱۰۰هکتار مراتع شهرستان سمنان 
معصومه منظمی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان از تداوم عملیات اجرایی پویش مردمی جنگلکاری با بذر در مراتع شهرستان سمنان و در راستای احیا مراتع و توسعه گیاهان دارویی خبر داد.
وی گفت: این اقدام در راستای طرح پویش سراسری بذرکاری و بذر پاشی برای احیاء و توسعه پوشش گیاهی شهرستان همزمان با سراسر کشور از آذرماه سالجاری شروع و تا پایان اسفند ادامه دارد. که در بهمن ماه جاری این طرح در سه سامانه مرتعی صلح دره، گرماب و چاه سم شهرستان سمنان اجرا گردید.
منظمی افزود: این طرح با مشارکت مرتع داران و شورای اسلامی روستای دوزهیر و جمعی از همیاران طبیعت در سطح ۱۰۰هکتار و با بذرهای بادام کوهی، درمنه دشتی و قیچ انجام گردید.
وی اظهار کرد: امسال با تصویب اعتبارات ملی و استانی در بخش پروژه های احیا و اصلاح مراتع شهرستان و توسعه و کشت گیاهان دارویی سطح ۱۱۵۰هکتار در۲۰ سامانه مرتعی حوزه شهرستان سمنان پویش مردمی بذرکاری با گونه های دارویی بادام کوهی، وشق، باریجه، زیره کوهی، گون کتیرایی و متکا و درمنه دشتی و قیچ با مشارکت مرتعداران سامانه، همیاران طبیعت، بسیج عشایری، داوطلبان جمعیت هلال احمر و سایر اقشار تا پایان سالجاری بذر پاشی می گردد.
منظمی در ادامه افزود: این پویش بزرگ ملی با رویکرد مشارکت مردمی و تأکید بر فرهنگ سازی منابع طبیعی انجام می گردد که امیدواریم دستگاه ها و ارگان های اجرائی، تشکل های مردمی و اقشار مختلف مردم همچنان در امر احیاء و توسعه عرصه های منابع طبیعی حضور فعال و پررنگی داشته باشند و اجرای این پویش بتواند سبب توسعه فرهنگ عمومی در امر منابع طبیعی، احیا و توسعه پوشش گیاهی و تولید علوفه بیشتر مراتع، حفاظت خاک و کنترل فرسایش، توسعه گردشگری طبیعی و بهبود معیشت جوامع محلی و اشتغال زایی در شهرستان گردد.

46

کد خبر 1596159

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =