نقدهای احمدی‌نژاد به دیپلماسی رئیسی ، ظاهرسازی است یا واقعی؟

قرن نو نوشت:دولت رئیسی ، دولتی است که به‌خاطر حضور پرتعداد وزرا و معاونان دولت‌های نهم و دهم به دولت شبه احمدی‌نژادی نیز معروف شده و برخی مدعی هستند ، احمدی‌نژاد ازطریق همین مدیران رده بالا یا میانی نفوذی در دولت سیزدهم دارد.

اعتراضات از مجلس درحال افزایش یافتن است؛ مجلسی که برای کاندیداتوری ابراهیم رئیسی و حمایت از او بیانیه‌ای بلندبالا تهیه و امضا کرده بود، این روزها که او سکاندار پاستور شده سرسختانه حامی دولت است و اگر گاهی نیز صدای نقدی از گوشه و کنار پارلمان بلند می‌شود بیشتر شعاری و نمایشی به‌نظر می‌رسد تا نقدی جدی و مطالبه‌گرایانه.

انتقادات جدید نیز حول حمایت بی‌چون‌وچرای مجلس از دولت رئیسی خاصه در بحث توافقات و قراردادهای خارجی با برخی کشورها می چرخد.

درخواست عجیب احمدی‌نژاد از مجلسی‌ها

در میانه این اعتراضات محمود احمدی‌نژاد نیز کنار ننشسته و اخیراً انتقاداتی تند و تیز روانه مجلس کرده؛ مجلسی که به عقیده او «اصلاً مطالبه‌گر» نیست. او درحالی خواستار مطالبه‌گری مجلس شده که در زمان ریاست‌جمهوری‌اش به مطالبه‌گری‌های مجلس هیچ توجهی نداشت و تا آنجا که می‌توانست تصمیمات نمایندگان را زیر پا می‌گذاشت.

او اخیراً به مجلس تاخته و گفته است؛ «یک مجلسی درست شده که اصلاً مطالبه‌گر نیست! جالب است که می‌گویند نماینده مردم هستند ولی وقتی از دولت انتقاد می‌کنیم، آنها جواب می‌دهند! اصلاً همه چیز معکوس شده است! شما باید حرف مردم را بزنید. نکند کشور را از چاله دربیاورید و در چاه بیندازید!»

قرارداد با روسیه و چین صدای احمدی‌نژاد را درآورد

اما احمدی‌نژاد این نقدها را ذیل نقدهایش به قراردادهای ایران با روسیه و چین مطرح کرده و مطالبه‌گری نمایندگان را درباره این قراردادها خواستار شده است. 

«قرارداد ایران با چین بدتر از برجام است. حالا آمده‌اند یک قرارداد با چین بسته‌اند که آن را دیگر به مجلس هم نمی‌برند تا بخواهند در مدت بیست دقیقه تصویب کنند! و فاجعه‌بار اینکه در پاسخ به علت عدم انتشار محتوای آن می‌گویند طرف چینی خواسته متن قرارداد منتشر نشود! درحالی‌که این حق ملت ایران است و به چین ربطی ندارد. مگر آنها حاکم بر سرنوشت کشور هستند؟ جسته و گریخته هم خبرهایی بیرون می‌آید که فلان جزیره را می‌خواهند بدهند، یا آنکه می‌خواهند نیروی نظامی وارد ایران کنند که همه‌اش خلاف قانون اساسی است.»

این تنها بخشی از نقدهای او به قرارداد 25 ساله ایران به چین است، او پیشتر نیز نقدهایی به این قرارداد داشت و ادعاهایش درباره فروش جزایر ایرانی و حتی وقف قله دماوند داشت که با تکذیب دولت روحانی روبه‌رو شد.


نقدهای احمدی‌نژاد به دیپلماسی رئیسی ، ظاهرسازی است یا واقعی؟

بیشتر بخوانید:

حمله به دیپلماسی دولت رئیسی بعد از سکوت نصفه و نیمه

او حالا این‌بار هم مجلسی‌ها هم دولت رئیسی را به‌خاطر چنین قراردادی زیر تیغ برده و خواستار انتشار جزئیات قرارداد با این کشور شده است؛ «می‌گویند اگر متن قرارداد را منتشر کنیم آمریکایی‌ها می‌فهمند و خرابکاری می‌کنند! ساده‌لوحانه است که فکر کنیم آمریکایی‌ها خبر ندارند!؟ عوامل اسرائیل در تهران اسناد سرّی و فوق سرّی را به سرقت می‌برند و از کشور خارج می‌کنند، آن‌وقت چگونه ممکن است از محتوای قرارداد با چین خبر نداشته باشند؟ اصلاً مگر چین بدون نظارت آمریکا با ما قرارداد می‌بندد!؟ آیا فقط ملت نباید واقعیت این قرارداد را بداند!؟»

احمدی‌نژاد البته چندان دلِ خوشی از قرارداد با روسیه هم ندارد و ابایی ندارد که سکوتش درباره دولت رئیسی را بشکند و تلاش این دولت را به خاطر بستن چنین قراردادی مورد نقد قرار داده است؛ «من به آنهایی که فکر کرده‌اند ایران در موضع ضعف قرار گرفته و می‌شود یک امتیاز تاریخی از ایرانی‌ها بگیرند، اعلام می‌کنم تا بشنوند؛ ملت ایران آن چیزی را که در جریان آن نباشد، نمی‌پذیرد. اگر نظر ملت گرفته نشود و معلوم نباشد که ملت با آن موافق است، اعتباری ندارد و نباید از اینکه ملت بعداً زیر آن بزند، گلایه کنند!»

احمدی‌نژاد حامیان دولت رئیسی و قرارداد با چین و روسیه را هم بی‌نصیب نگذاشته و با گریزی به بحث‌های این روزها درباره شعار «نه شرقی نه غربی» گفته است؛ «آن زمان که می‌گفتیم چرا برجام را بدون اطلاع ملت امضاء می‌کنید و به اذعان آمریکایی‌ها، اینقدر به آنها امتیاز می‌دهید، می‌گفتند شما گرایش به شرق یعنی چین و روسیه پیدا کرده‌اید! حالا می‌گوییم چرا با اینها دارید قرارداد پنهانی امضاء می‌کنید، می‌گویند شما به غرب تمایل دارید! این اخلاق متعلق به زمان قاجار است که می‌خواستند مملکت را بفروشند و با اتهامات بی‌اساسی از این دست، اعتراضات را خفه می‌کردند!»

وی تأکید کرده است «آنها اگر یک تومان بیاورند می‌خواهند ده تومان ببرند. به جای دادن اینگونه امتیازها از کیسه ملت، مدیریت خودتان را درست کنید، به مردم هم احترام بگذارید و آنها را به کار بگیرید. خودتان را با مدیریت ضعیف، در نقطه منفی قرار داده‌اید و بعد برای فرار از این وضعیت، می‌خواهید خطای بزرگ‌تری را مرتکب شوید! این غلط است. اینها مشکل کشاورز، دامدار، صنعتگر، تاجر و باغدار را حل نمی‌کند، باید اجازه دهید مردم مطلع شوند و 85 میلیون نیز نظر بدهند.»

احمدی‌نژاد سوار بر موج انتقادات از روسیه و چین

نقدهای صریح این روزهای احمدی‌نژاد به تصمیمات دولت رئیسی در بستن قرارداد با روسیه و پیگیری اجرای قرارداد با دولت چین درحالی مطرح می‌شود که او طی چند ماه اخیر که رئیسی پا به پاستور گذاشته است تلاشش بر دوری از نقد و حاشیه‌سازی برای دولت رئیسی بوده؛ دولتی که به‌خاطر حضور پرتعداد وزرا و معاونان دولت‌های نهم و دهم به دولت شبه احمدی‌نژادی نیز معروف شده و برخی مدعی هستند که احمدی‌نژاد ازطریق همین مدیران رده بالا یا میانی نفوذی در دولت سیزدهم دارد اما گویا این سکوت مصلحتی درحال شکسته شدن است و احمدی‌نژاد چندان سر سازگاری با این رئیس‌جمهور و این دولت هم به‌مثابه دولت روحانی ندارد.

این نقدهای احمدی‌نژاد درحالی مطرح می‌شود که سیاست خارجی دولت او نیز گرایشی افراط‌گرایانه به سمت شرق و کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی داشت و نگاه تند دستگاه دیپلماسی آن دولت به غرب برای ایران بارها و بارها دردسرساز شده بود. 

برخی تحلیلگران نیز نقدهای احمدی‌نژاد به دولت رئیسی را به نقد مجلسی‌ها به دولت فعلی شبیه‌سازی می‌کنند؛ نقدهایی که به‌نظر می‌رسد نوعی ظاهرسازی برای همراه نشان دادن خود با افکارِعمومی است تا نقدی جدی و مطالبه‌گرایانه.

برهمین‌اساس، این روزها که نقدهایی ازسوی افکارِعمومی درباره این دو قرارداد بالا گرفته، بعید به‌نظر نمی‌رسد احمدی‌نژاد تلاش دارد سوار بر این موج شده و از این مسیر نامش را دوباره بر سر زبان‌ها بیندازد. 

21217

کد خبر 1596246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جمشید IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  26 53
  خدا وکیلی اقای احمدی نژاد نه کلام وکفتار مثل رئیس جهمورها داشتید .نه شکل وشمایل. رئیس جمهورها را داشتید بلکه بحث ..... بود ولج ولج بازی به تو رای دادیم احترام رای خود را داریم وگر نه ابرو برایت نمی گذاشتیم خجالت بکش بس است
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  56 6
  بهر حال دمش گرم که سوار موج میشود مثل بعضیها یواشکی خارج از شهر رای نمیدهد چون مدعی بود حتی انتخابات را برگزا رنمیکند
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  62 31
  احمدی نژاد یادش رفته که خودش کشور را در چاه نداخت.
 • محمد IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  29 31
  احمدی نژاد از اول هم عددی نبود که اظهار نظر نماید فقط همیشه موج سواری میکن و با اظهار نظر در مورد هلوکاست و بقیه موضوعها پدر مردم در اورد اکر غلط نکند بهتر است
 • ایرانی IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  48 39
  احمدی نژاد به اندازه ی کافی به قشر محروم جامعه خدمت کرده ونیازی به مطرح شدن نداره.حرف حق همیشه تلخه. ای کاش تایید میشد.تا اینقدر امورات این مملکت راه سعی وخطا نمی‌رفت.افسوس از این عمر ما که به بطالت گذشت ورفت.خداوند از بانیان این بدبختی وفلاکت مردم نگذره.آمین
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  31 24
  احمدی نژاد اشتباهات خودش تصحیح کند نیاز به غلط گیری ایشان نیست
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  44 22
  اولین و بزرگترین وارد کننده محصولات بی کیفیت چینی در طول تاریخ ، دولت احمدی نژاد بود. قراردادهای تجاری با روسیه و دادن وام به ونزویلا و بقیه کشورهای منطقه هم به همین صورت ... بزرگترین تحریم های جامعه بین المللی نه صرفا آمریکا ، دوره همین احمدی نژاد بود . غیب شدن فروش هشتصد میلیارد دلار نفت هم در دوره همین آقا اتفاق افتاد .
 • احمد IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  27 21
  این ادم از اول هم با فریب و نیرنگ ریاست جمهور شد و اطرافیانش همه به جرم مختلف در زندان هستند و کویا ملاحظه جایکاه ریاست جمهوری را میکنند والا باید خودش هم در زندان باشد
 • حق گو IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  34 22
  اینا همشون با هم دستشون تو یه کاسه هستش
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  26 12
  این احمدی نژاد چه جوری این همه فحش میده، همه جا هم مجازه میره، هر حرفی میزنه، بعد بغل ریسی، نشسته
 • محمد IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  34 22
  دمت گرم احمدی نژاد خیلی مرد هستی هیچ کس مثل تو مرد ندیدم کارت درسته ...................
 • ناشناس IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  34 19
  جنسی از جنس مردم احمدی
 • فاطمه IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  35 24
  احمدی‌نژاد مردمی نژاد🌹 کارش درسته بین ملت بیخود محبوب نیست ❤️
 • یحیی نجمی ۰۹۱۴۴۴۳۶۱۹۸ IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  39 20
  اقای رئیس جمهور به حرفهای احمدی نژاد خوب گوش کن او تحلیل سیاسی اش از شما بهتر است
 • وحید IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  38 14
  فعلا شماها که اوضاع این مملکت را به آشفتگی کشاندید جواب بدید، بعد آقای احمدی‌نژاد را مواخذه کنید
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  30 23
  درود بر احمدی نژاد
 • م.الف IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  22 29
  احمدینژاد یک شخص بی اصالته.معلوم نیست دیدگاهش چیه ؟واقعا نظرش در مورد ارتباط با دنیا چیه .همه این انتقاداتش متوجه دولت خودش بیشتر از همه بود.دیدگاه افراطی ش در مواجهه با غرب و همسایگان باعث پناه بردن به آمریکای جنوبی و چین شد و کشور را از کالاهای با کیفیت و ارتباط پرمنفعت با غرب محروم کردو به دامان اجناس بنجل چینی و رابطه با کشورهای بی منفعت و پر هزینه انداخت .
 • سامان IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  19 12
  فعلا اکر از 80میلیون. نفر 75. میلیون هم خرف شما را هم بزنند جناب احمدی نژاد در را نظر در من اینه کسی اهمیت نمیده و نظرشون مهم. نیست خدایی اکر برفراندوم و رای بگزارند معلوم میشه مردم از روسیه چین. دل خوشی ندارند
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  26 38
  دغل بازی است این کسی است که به مردم گفت خس وخاشاک