درخت چنار کهنسال قنات قصبه گناباد در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: درخت چنار کهنسال قنات قصبه گناباد به شماره ۹۰۳ به تاریخ ۲۱/۷/۱۴۰۰ در فهرست میراث طبیعی ملی ایران ثبت و اکنون به استان ابلاغ شده است.

به گزارش خبرآنلاین، سید جواد موسوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: این درخت کهنسال در شهرستان گناباد، در جنوب شهر گناباد و در مسیر یکی از شاخه های اصلی جوی قنات قصبه قرار دارد.

هم‌چنین محمود طغرایی مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره سیمای ظاهری این درخت گفت: تنه این درخت کهنسال بیش از ۱۵۷ سانتی متر قطر دارد و ارتفاع آن ۱۲ متر است، هم چنین طول سایه انداز ۱۴ متر و عرض سایه انداز نیز ۱۴ متر است.

او ادامه داد: در مسیر جوی های اصلی و فرعی این قنات تاریخی، درختان بسیار قدیمی با قدمتی بیش از ۳۰۰ سال هنوز برجای مانده و نیاز مند توجه، حفاظت و نگهداری است که از آن‌جمله درختان توت جوی پیر علی و چندین چنار را می‌توان نام برد،   براساس برآوردهای انجام شده توسط کارشناسان، پیشینگی این درخت در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ سال برآورد شده است.

طغرایی اضافه کرد: با توجه به ثبت جهانی قنات قصبه وضرورت توجه همه جانبه به این قنات جهانی و عناصر وابسته به آن، سعی گردیده درختان کهن سال پیرامون جوی های این قنات نیز شناسائی و در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شده و به عنوان یک موجود زنده چند صد ساله و جاذبه ارزشمند گردشگری، در برنامه‌های حفاظتی قنات مد نظر مدیران قرار گیرد.

46

کد خبر 1597382

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =