خبر مهم عضو شورای عالی کار درباره حقوق کارگران/ فرمول تعیین دستمزد اعلام شد

فارس نوشت: نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار با تأکید براینکه هدف ما حفاظت از کارگاه و کارگر است، گفت: حداکثر افزایشی که برای دستمزد کارگران در سال آینده باید رخ دهد، به اندازه تورم خواهد بود.

اصغر آهنی‌ها در مورد تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال آینده اظهار داشت: تاکنون حدود ۱۰ جلسه تخصصی کمیته مزد و چندین جلسه شورای عالی کار تشکیل شده، اما هنوز حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده مشخص نشده و به احتمال زیاد در جلسه شورای عالی کار طی دو هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود.

وی افزود: در بحث دستمزد چند موضوع محوری بررسی می‌شود؛ اول واقعیت این است، به خاطر تورم‌های پیاپی که در سال‌های گذشته رخ داده و پایه آن در دولت‌های قبلی بوده، قدرت خرید کارگران کاهش پیدا کرده است و بنابراین مدیریت کردن تورم و قدرت خرید اقتصاد نیاز به زمان دارد که باید بحث‌های اقتصاد کلان حل شود.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار این را هم گفت: در سال‌های گذشته نمایندگان کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار زحمات زیادی برای رشد دستمزد کارگر کشیدند، اما عمده این افزایش تورم و کاهش قدرت خرید از بین رفت. دولت کنونی قصد دارد، با همکاری مجلس و سایر قوای کشور ریشه تورم را خشک کند تا سفره مردم و از جمله کارگران کوچک‌تر نشود.  

به گفته آهنی‌ها، از طرفی کاهش قیمت دلار باعث می‌شود بسیاری از اجناس ارزانتر شوند، چون قیمت دلار در سال‌های قبل باعث افزایش هزینه تولید و مواد اولیه شده بود و ما به دلیل تحریم قدرت رقابت‌پذیری خود را با کشورهای همسایه و مشابه از دست داده بودیم و امیدواریم در دولت جدید با افزایش ارتباط تجاری با کشورهای همسایه کم کم بتوانیم قدرت رقابت و حضور در بازار را پیدا کنیم.

وی این نکته را هم گفت: نقش هزینه دستمزد در تولید کالا در صنایع بزرگ مانند پتروشیمی‌ها و کارخانه‌های فولادی و معدنی و کارخانه‌های نفت و گاز بسیار پایین است که عمده این کارخانه‌ها در دست دولت یا شبه دولت قرار دارد و در طی این سال‌ها نیز قیمت محصولات این کارخانه‌ها افزایش پیدا کرده است؛ اما در مورد کارگاه‌های کوچک و متوسط سهم دستمزد در هزینه تولید بالا است و کارفرمایان نمی‌توانند بیش از تورم موجود دستمزد کارگران را افزایش دهند.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار ادامه داد: مشکل اصلی این است که در قانون حداقل مزد کلرگر برای همه صنایع یکجور دیده می‌شوند و صنایع بزرگ و کوچک برای حداقل دستمزد کارگران به یک گونه تصمیم‌گیری می‌شود و هنوز مزد منطقه‌ای مطرح نیست.

آهنی‌ها گفت: در صنایع کوچک سهم دستمزد بالای ۳۰ تا ۴۰ درصد است، اما در صنایع بزرگ سهم بزرگ کمتر از ۱۲ درصد است. به عنوان مثال بسیاری از مغازه‌داران به خاطر هزینه‌های کارگری مجبور شدند یکی از شاگردان خود را اخراج کنند چون توان پرداخت دستمزد دو نفر را ندارند.

وی این نکته را هم گفت: بسیاری از بیکاری‌ها مربوط به افراد تحصیل کرده است که مدرک لیسانس دارند، اما مهارت انجام کار را پیدا نکرده است و به خاطر ضعف فرهنگ کار اکثر افراد می‌خواهند پشت‌میز نشین باشند. در حالی که باید با آموزش فنی و حرفه‌ای افراد تحصیل‌کرده در کارهای تخصصی به کار گرفته شوند.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار اظهار داشت: در بلندمدت باید ساختار نظام آموزشی کشور تغییر یابد و آموزش‌ها براساس تقاضامحور و نیاز بازار باشد، ما در کوتاه‌مدت با آموزش‌های مهارتی باید افراد مدرک‌دار را بتوانیم در کارهای تخصصی به کار بگیریم. در حال حاضر نرخ بیکاری در تحصیل‌کرده‌ها در برخی رشته‌ها بالای ۲۵ درصد و به طور میانگین ۱۲ درصد است.

آهنی‌ها ادامه داد: نرخ تورم یک ساله منتهی به پایان بهمن امسال ۴۱.۲ درصد بوده و سبد معیشتی که در کمیته دستمزد برای یک خانوار میانگین کارگری تعیین شده، ماهانه ۸ میلیون ۹۷۰ هزار تومان است، اما قرار نیست همه مخارج زندگی کارگر در مزد او پرداخت شود. برخی از این هزینه‌ها، هزینه اجتماعی و بیمه‌ای است که دولت باید تأمین کند و بین هزینه‌های اجتماعی و هزینه‌های فردی کارگر تفکیک قائل نشده‌اند، اما کارفرما حداکثر می‌تواند حول و حوش نرخ تورم به افزایش حداقل دستمزد کارگران رضایت دهد.

وی افزود: با توجه به دستور رئیس جمهور و تأکید وزیر کار که باید زندگی مردم تأمین شود به ویژه در برخی کارگاه‌ها که در دوران کرونا دچار مشکل شدند، باید از کارگران حمایت کنیم، اما بیش از نرخ تورم به هیچ‌وجه امکان حمایت نیست.  

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار خاطرنشان کرد: تاکنون هر هفته جلسات کمیته‌های تخصصی دستمزد برگزار شده و جلسات شورای عالی کار هم هر ماه برگزار می‌شود و بیش از ۱۰ جلسه کمیته مزد زیرمجموعه شورای عالی کار برگزار شده و امیدواریم، حداقل دستمزد تا شنبه ۲۱ اسفند مشخص شود.

آهنی‌ها در مورد اینکه حداقل دستمزد چه میزان از سبد معیشت خانوار کارگری را پوشش می‌دهد، گفت: در طی سال‌های مختلف حداقل دستمزد به علاوه سایر مزایای کارگری ۷۰ درصد سبد معیشت خانوار را پوشش می‌دهد، البته این موارد در کنار و علاوه بر اضافه‌کاری و شیفت‌های اضافه کارگران است.

وی همچنین در مورد اینکه گفته می‌شود حدود ۳۰ درصد ظرفیت کارخانه‌ها خالی است، گفت: به طور متوسط ۱۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت کارخانه‌ها خالی است، اما اینکه چگونه می‌توان آن را پر کرد بحث بازار صادراتی و مشکلات صادرات و نقل و انتقال پول، همچنین تکنولوژی خط تولید و مدیریت در واحدهای تولیدی است. در سال‌های گذشته تحریم به عنوان هزینه سر بار به خط تولید اضافه شده است. در زمینه انتقال پول هم با کشورها دچار مشکل بودیم که امیدواریم هرچه سریع‌تر این مشکلات رفع شود.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در مورد مدیریت در بنگاه‌ها گفت: نیروی کار ما متأسفانه به فرهنگ کار سبک و پشت‌میزنشینی عادت کرده است. دستگاه‌های دولتی باید طبق سیاست اصل ۴۴ کوچک شوند و فقط در امور که مردم نمی‌توانند وارد شوند. بدنه دولت باید تخصصی و کوچک شود. در حال حاضر کشور ما به اندازه چند کشور دیگر استخدام شده دارد و بهره‌وری نیروی کار به شدت پایین است.

آهنی‌ها در مورد اینکه مشکل مدیریت هم در بنگاه‌های تولید وجود دارد، عنوان کرد: یکی از شاخصه‌هایی که می‌تواند یک سازمان را حرکت دهد، ‌بحث مدیریت حرفه‌ای است. البته در بخش خصوصی این مشکل کمتر است، اما در بخش‌های دولتی و شبه‌دولتی مشکل مدیریت فراوان است.  

وی در مورد استفاده از نیروی کار اتباع افغان در مشاغلی مانند کارهای ساختمانی و حتی در مغازه‌ها گفت: هرچه کار سخت است، برخی نیروی ایرانی زیر بار نمی‌رود کارفرما مجبور از نیروی افغان استفاده کند فرهنگ کار سخت در کشور ما آسیب دیده از طرفی متأسفانه اتفاقاتی مانند بورس، سپس رمز ارز و یا خرید و فروش دلار و ماشین باعث شده برخی نیروی کار ایرانی تن به کار سخت ندهد، در نتیجه کارفرماها از نیروی افغان استفاده می‌کنند.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار خاطرنشان کرد:‌ این همه انرژی که در کشور مصرف می‌شود باید تولید ثروت شود و بتوانیم تولید صنعتی و کشاورزی را رونق دهیم در آن صورت مشکل اشتغال حل می‌شود و تهیه مواد غذایی که در آینده دچار مشکل است را باید خودمان تأمین کنیم.

آهنی‌ها در مورد برگزاری جلسات شورای عالی کار بیان داشت: تاکنون بخش کارفرمایی تمام تلاش خود را کرده، اما واقعاً بیشتر از نرخ تورم نمی‌توان به افزایش حداقل حقوق اقدام کرد، چون به ریزش کارگران می‌انجامد. از طرفی دولت باید کمک کند تا برخی از هزینه‌های اجتماعی کارگران را تأمین کند و امیدواریم با هدف حفاظت از کارگاه و کارگر بتوانیم به نقطه مشترک مناسبی برسیم.

وی این را هم گفت: ما علاقه‌مندیم هم شرایط کارگر بهتر شود و هم مشاغل موجود حفظ شوند چو. ن حداقل دستمزد کارگران نقطه تعیین‌کننده برای مستمری بازنشستگی کارگران است و باید شرایط زندگی آنها هم بهتر شود.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار اظهار داشت: عمده کارگاه‌های کشور که اشغال فراوانی دارند، کارگاه‌های کوچک و متوسط هستند که ۸۵ درصد کارگاه‌ها را تشکیل می‌دهند و بیشتر اشتغال را از آن خود کرده‌اند، اما ۱۵ درصد کارگاه‌ها از بنگاه‌های بزرگ تولیدی هستند که سهم دستمزد کارگر از تولید ناچیز است و برای آنها تفاوتی نمی‌کند.

آهنی‌ها گفت: در کنار حفظ شرایط زندگی کارگران باید به کارفرما هم کمک کنیم تا از پیچ تاریخی اقتصاد بگذرند و هم کارگاه تولیدی حفظ شود و هم از کارگر حمایت شود. واقعیت این است که یکطرفه نمی‌توان دستمزد کارگر را خیلی بالا ببریم چون باعث ریزش کارگر می‌شود که این هم به نفع کارگر نیست.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1609287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 75
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایرانی IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  الان با اینتورم حقوق کار به گفته خودتان چقدر باید باشد تا امرارمعاش کندوخجالت زن و بچه اشنکش. چرا بجای اخراج کارگر قانون های اساسی مثل عدم بکارگیری از بازنشستگان .عدم بکارگیری اتباع و.. تصویب واحراکنید
 • نیما IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  حقوق شرکت نفتی ها باید کاهش یابد
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
   72 12
   دقیقا هر کارمند نفتی حتی دفتری و غیر عملیاتی و غیر مرتبط با نفت دو تا سه برابر یک فرد دیگر در دستگاهی دیگر حقوق میگیره اگر نفتی ها متعادل حقوق بگیرند میشه به بقیه حقوق بالاتر داد یا این که افراد بیشتری را استخدام کرد
 • مظلوم کارگر US ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  چطور همیشه خدا باید بنفع کارفرما باشه
  • علی IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
   3 2
   برای همه نفتی ها، صدق نمیکنه
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  مین تورم را اجرا کنید همه چی 10 برابر شده نامردین اگه اجرا نکنین
 • امیر IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  هرسال هدفشون اینه ک حقوق افزایش زیاد نداشته باشه به جاش تورم کنترل کنند منتهی فقط قسمت اولش انجام میدن و تقریبا همیشه همین بوده. اگ میخواید پول نقد زیاد نشه ک باعث تورم بشه بیاید مفت خورهای شرکت های دولتی ک هیچ کاری نمیکنن و اندازه ۱۰ تا کارگر حقوق میگیرن سرو سامون بدید
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  70 6
  همه‌این حرف ها ونقطه نظرات قالش رابکن بگو به مبلغ مبنا دستمزد روزانه وماهیانه از ۲۶۶۰۰۰هزارتومان به۳۴۰۰۰۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می کند بقیه حرف های تان برای سرگرمی خودتان ومجلس ودولت وزارت کار و۰۰۰۰ است
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  15 13
  بی خیال
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  53 5
  این آنا اصلا حرف زدن هم بلد نیس . بچه گول میزنه قیمت دلار پائین میاد؟ وقتی قیمت دلار بالا میرفت چیکار کردین؟
 • محمد IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  14 15
  به به به این فرمول
 • بازنشسته تامین اجتماعی IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  19 3
  لطفا باتوجه به اینکه تصویب حداقل دستمزد کارگران ،،حداقل دستمز بازنشستگان تامین است طبق قانون بیمه حقوق طبق بیمه پرداختی بالا میرود حقوق سایرسطوح براساس ضریب حداقل ببالا انجام شود که قانون رعایت شود باتشکر
 • دهن بند IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  10 9
  تا الان توجه کردین که قانون کار بطور کلی چی میگه.. میگه حداقل حقوق .... ریال هست و کارفرمایان نمی‌توانند کمتر از به کارگر بدهند.. اگه متوجه شدین کامنت بزارین و اگه متوجه نشدین خدا حفظتون کنه ..
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  9 5
  عادیه
 • زز IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  33 2
  یکی نیست به این اقا زاده ها بگه بابا یه حقوق میخواید تایید کنین کوه نمیکنین ، بلد نیستین بزنین بغل ادم کار بلد زیاد هست بسپارید دست کار بلدش ،شما همون اهلش باشید واسه ما کفایت میکنه
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  24 4
  کارتو انجام بده و بحثهای روانشناسی و جامعه شناسی رو بسپار به اهلش...
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  36 3
  دلار هنوز پایین نیومده اونو مد نظر قرار میدن چرا تورم صددرصدی مد نظرتون نیست مگه سالهای قبل که دلار چهار وپنج برابر قیمت دلار در تعیین دستمزد ملاک قرار گرفت یک بام ودو هوا
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  31 2
  پس جبران سالهای قبل که کمتر از نرخ تورم حقوقها را افزایش دادید چه میشود؟!!!
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  25 3
  برای ما فرمول من درآوردی در نیاورید برخلاف تصورشما ما کاملا به حقوق خودمان واقف هستیم
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  31 4
  شما تا فردا هم جای چند صفحه چند هزار صفحه بنویسی در یک کلام بنده عرض میکنم شکم سیر از شکم گرسنه خبر ندارد اگر وجود دارید و فکرمیکنید مردم این سرزمین را دوست دارید قسم به قلمتان درد واقعی را قلم بزنید من یک رزمنده ام یادمه وقتی که به جبهه اعزام میشدیم تنها نگرانی ما دلتنگی و دوری از خانواده بود چون در هر محله و کوچه مردم وقتی میفهمیدند که مرد خانه برای دفاع از آب و خاکش رفته چیزی برای آن خانواده کم نمیذاشتند حالا حضراتی که محکم به ارکیه قدرت چسپیدند حداقل به درد جامعه برسید . وای بروزی که جامعه از خود متنفر گردد دیگر فرقی برایش نمیکند کی گداست و کی دارا
 • علی IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  37 6
  این اقا همیشه برضدکارگربوده ونگذاشته حقوق کارگرباتورم وبالارفتن دلاربالا بره وفقط به نفع کارفرما کارکرده
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  37 3
  حرفهای تکراریه هرساله ی آقایون. به جای بالا بردن میخوایم تورم کنترل کنیم. اره جون تون. هرسال همین داستان. و اصلا تورم کنترل نمیشه و دوبرابر هم میشه نسبت به روز تصویب حقوق. ای کارگران بیچاره. و جمله آخر تکراری ترین و زشت ترین حرفیست که هرسال هم تکرار میشود : و فحوای کلامش اینه: کارگرا میتونن بین حقوق درست و اخراج یکی رو انتخاب کنن. و این پیچ تاریخی که هرگز تموم نمیشه. لعنت
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  2 6
  ایشالله
 • حمید IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  24 4
  هر چی خودت میگیری ما هم باید بگیرم
 • حمید IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  25 5
  بزرگترین مشکل حقوق و دستمزد همه گروه های شغلی از پزشک جراح داروخانه میوه فروش برنج فروش گوشت لوازم خانگی کارگر کارمند دندانپزشک معلم و هزاران شغل دیگر مربوط به نظام مالیاتی است اقلیتی توسط دولت و مجلس از مالیات طی سالهای گذشته معاف شده اند پزشکان جراحان دندانپزشکان و بازار از مالیات فرار میکند و تنها قشری که مالیات میدهد و امکان فرار ندارد کارگران هستند بایستی تمامی معافیت های مالیاتی حذف شوند و جرم فرار مالیاتی برابر سرقت شود و حکم زندانی شود دیگر یک جراح و دندانپزشک موقعی که بداند در صورت فرار مالیاتی باید دو سال زندان برود جرئت نمیکند شماره حساب دخترش را برای پرداخت دستمزد به بیمار بدهد تا مشکل عدالت مالیات مانند آلمان نشود مشکل حقوق و دستمزد هیچ صنفی در ایران حل نمیشود
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  13 3
  رو را برم هی
 • حمید IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  8 10
  به گفته آهنی‌ها، از طرفی کاهش قیمت دلار باعث می‌شود بسیاری از اجناس ارزانتر شوند 👍👍👍👍👍
 • سامان IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  4 0
  چرا آدرس اشتباه می دهی؟ دولتهای قبلی کدام است؟
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  9 1
  بی خود مینویسی درصدکارگران تایین شد
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  10 4
  حقوق ها باید طبق تورم انجام شود همه چه کارمند چه کارگر ولاغیر
 • US ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  6 3
  فرمول قیمتهای بین المللی کهب رای خدمات و محصولا انحصاری حکومت تعیین میشود برای دستمزدها هم بکار رگفته شود تا کمتر از بورکینافاسو و وسودان حقوق نگیریم
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  6 2
  بزک نمیر بهار میاد
 • سید حسن IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  20 3
  چرا حرف از افزایش حقوق کارگر بیچاره میشه اونموقع بفکر مهار تورم و هزار تا چیز دیگه می افتید؟ خب افزایش اینم مثل بقیه چیزا بزنید بعدا یسال هم فکر کنید تا برا تورم راه وچاه پیدا کنید
 • فرهنگی IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  14 4
  به نظر من حقوق کارگرها ومعلمها واقعا زیاده ، لطفا ازحقوق این دوقشر زیاده خواه و مرفه اند اضافه کنید .... آخه این درست نیست که مسئولین مملکت اینقدر برای رفاه این ملت زحمت بکشند اونوقت پولش بره توی جیب کارگر ومعلم !!!!
 • علی IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  15 1
  بفکر کارگر باشین اگه حق کارگرو کم بدین مطمن باشین کارگرا دیگه با جون دل کار نمیکنن
 • گلادیاتور IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  19 1
  بازی با اعصاب قشر کارگر شروع شده.وتا اخرین روز سال که همتون سرخوش از مسافرت رفتن و دید و بازدید میشوید ...مثقال رو حقوق کارگر میاد.
 • آرش IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  13 0
  کارفرما ناراحت نشه ،دولت به خیالشم نیست،کارگر له بشه خوبه،اما کارمند هرگز... همیشه و هر سال حرفشون اینه که حقوق زیاد کنید کارگر اخراج میکنیم،بابا حقوق زیاد بشه تو که تولید کننده هستی جنست رو چندین برابر میکشید روش کیه جلو شمارو بگیره.تورم کارفرما میاره ن کارگر. داستان نخودسیاه
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  8 0
  حداقل حقوق چقدر هست که صنایع کچک و بزرگ باید تفکیک شوند
 • جواد IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  10 0
  هر وقت دلار آمد پایین بعد بگون چهل ساله موقع تعیین دستمزد قرار ریشه تورم خشک بشه
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  29 1
  خیلی خوشحالم که میتونم درد پدر زحمت کش خودمو اینجا بگم پدر من کارگر شهرداری هست ،مادرم مریضه وهر ماه نیاز به دکتر داره ،حقوق ثابت پدرم چهار میلیون و دویست هست ولی پیمان کار به کارگرها ماهی دو میلیون و ششصد میده که پانصد هزار بابت اجاره خونه می‌ره و بقیه هم کفاف دکتر و داروهای مادرم ،چرا کسی به داد امثال پدرم نمی‌رسه جوری شده که پدرم آرزوی مردن داره تا پیش مادرم شرمنده نباشه ،
 • مهدی IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  11 0
  بجای 2ماه حقوق ثابت(7-8میلیون تومان)، یک مبلغ 1/6میلیون تومان ناقابل پرداخت میکنند. یک آدم منصف در میانشان نیست بگوید، 30سال مزد و مزایای کارگری دادیم، موقع بازنشستگی فوری و خودسرانه کارمندشان میکنیم تا حقوقشان را پایمال کرده و بجای 7-8میلیون تومان، 1/6میلیون تومان واریز میکنیم. این مبلغ عیدی 2جفت کفش برای بچه نمیشه خرید چه برسد به خرج و هزینه های دیگر ایام عیدی،
 • .... IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  12 1
  هر سال کلی جسله واسه خودشون میگیرن چطور سر حقوق کارگر بمبول بازی در بیارن اخرش هم از حلقوم مردم و گارگر بیچاره درش میارن از طرق مختلف اینا تنها کاری ک بلند کنن اینه که در مورد حق حقوق کارگر تصمیم بگیرن چطور بزنن تو سر حق حقوق مردم بیجلره
 • رامین IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  9 0
  منظکرتون اینه که همینی ک هست
 • کارگر IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  9 0
  واقعاخانواده ی ماکارگرهاچه گناهی داریم که ازصبح تاشب جون میکنیم بااین حقوق کم بخدا به هیچی نمی رسیم تروخدابه فکرماقشرضعیف باشین بخداالان کمیته امدادوبهزیستی وضعشون ازمابهتره
 • پاییز IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  10 0
  کاش همیشه این جور اخبارها باشه تا اخبار اینکه دختر فلان بازیگر راه رفت ،غذا خورد ،خندید....کاش یکم درد امثال پدر من دیده بشه تا یه چاره ای باشه تا شرمنده خانواده نشن ،تا ظلم برداشته بشه ،پدرم که کارگر شهرداری هست چند بار خواستن اعتراض کنن ولی تهدید به اخراج شدن ،مادرم می‌ترسه پدرم اخراج بشه تا اون حقوق ما چیز هم از دست بره ،با شما مسئولین هستم تا به حال شرمنده زن و بچه شدین ،تا به حال شده خانوادتون چیزی بخوان ولی شما از نداری عرق شرم بریزید و آرزوی مرگ کنید ،،😔😔😔چرا خدا فقط خدای آدم پولدار‌ ها هست
 • کارگر بازنشسته IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  0 1
  کارگران صنایع بزرگ حقوق بسیار بالایی دارند شما می‌دانید حقوق صنایع مس بسیار بالاست البته صنایع کوچک هم درآمد دارند اما بحث افزایش حقوق که می‌شود می‌گویند درآمدمان پایین است
 • Darvish IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  6 0
  همون موقع که گفت هرکس ناراضی هس جمع کنه بره مشخص بود چی میخوان به سرمون بیارن بنظرم تنها حرف دلسوزانه ای که به مردم گفته شده تا به حال همینه.بخوره تو سرتون این بازی با اعداد و ارقام و منت گذاشتن سر چندرغاز حقوقی ک هیچکس به حقش نمیرسه عرضه ی مملکت اداره کردن ندارن میگن مردم به کار پشت میزی عادت کردن.خب خود مگه پشت میز نمیشنی
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  1 0
  این حرفها چی حال روبچسبید هنوز عیدی کارمندان مترو ندادن به چه دردمون میخوره آخراسفندبدن
 • ایرانی مفلوک IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  9 0
  مسخره بازیه بخدا... کارمند رسمی با حقوق بالای ٢٠ تومن و کارت رفاهی ٣ میلیونی و بیمه تکمیلی هنوز ناراضیه اما من کارگر با حقوق ۵ میلیون نباید ناراضی باشم همه دندونام در حال پوسیدن و خراب شدن هستن چون حقوق کفاف زندگی رو نمیده چه برسه به هزینه های جانبی خدا لعنت کنه کسی رو که نیرو های پیمانی و قراردادی رو قانونی کرد
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  0 0
  خدا بیامروزد فیثاغورث را با این فرمولاش
 • ميثم IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  5 0
  اگر از تورم واقعي خبرداري بسماله (حداقل 70%) ؛ اگر هم خبر نداري و اظهار نظر ميكني . واي به حال حقوق بگيران. قيمت اجناس كه چندين برابر شده سودش به حيب كي ميره؟ بخدا كه هم توليد كننده و هم دلال وضعشون توپه توپه. اين كارگران هست كه بد بخت و بيچاره ان.
 • کارگر IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  9 0
  آقای آهن که پولت از پارو بالا میره خودتم کارفرمایی که واسه خودت داری سنگی به دلت میزنی کارفرما این همه سود میکنه مگه سود رو باهامون قسمت میکنه فقط دارن پول پارو میکنن با خون کارگر
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  2 0
  با این وضعیت گرونی و تورم ماهانه ۲۰ ملیون حقوق هم جوابگو زندگی کارگر وبازنشسته نمیدهد
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  2 0
  گیرم قیمت دلار اومد پایین آنوقت جنگ داخلی بین تعزیرات و کسانیکه گران خریدن و نمی‌خوام ارزانتر بدن به مردم شروع میشه یه سوژه جدید برای اتمام سال 1401بدست میاد که همچین رو بهش ربط بدید ..حقوق کارگر باید 6500پایه و سایر مزایا هم طبق روال باشه چون افزایش پایه منفعت بیشتری برای کارگر در دوره بازنشستگیش داره
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  0 0
  حقوق بهمن ماه بازنشستگان تامیناجتماعی را کمتر از حد معمول پرداخت کردن
 • علی IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  3 1
  خسته شدیم از بیکاری گرونی نداری تاکی به خدا توسالش یک ماه کارنداریم
 • مهدی IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  5 0
  روز 29 اسفند اعلام میکنند بعد از جلسه 18 ساعته بین نماینده کارگران و کارفرمایان که منجر به درگیری و از هوش رفتن یکی از این دو شد نماینده دولت با چشمانی قرمز شده میاد میگه 30 درصد حقوق افزایش یافت مثل هرسال پس زیاد پیگیر نشید و خودتون را خسته نکنید
 • بازنشسته IR ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  7 0
  هرسال فقط حرف میزنید الان تورم بالای پنجاه درصد هست چرا جلوی گرونی رو نمی گرید فقط حقوق های خودتون رو خوب میبرید بالا به کارگر و بازنشسته که می رسه تورم زا میشه خدا ازتون نگذره فقط دنبال اختلاس و دزدی از بیت المال هستید همین شما که باعث تورم و گرونی هستید
 • محمود IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  4 1
  سلام من یک کارمند هستم با 20 سال سابقه قراردادی هستم حقوق 4.200.000تومان می گیرم اینم شد عدالت
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  3 0
  همش حرف خوبه همش میندازن گردن دولت قبل دقیقاهمین حرفهارودولت قبل زدکه درستش میکنیم سفرهاتون رنگی بشه کی میشه بگین دیگه کی قراردستمزدمن کارگرفقط خجالت کشیدن اززن وبچم باشه که بهش قول دوچرخه دادم اماچهارسال نشدنش ه ببرمشون سفرمشهدنتونستم ....توی همجاازبازنشستهاکارمیگیرن چراحتی جاهای دولتی ان بنده خدابایدتوخونه باشه
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  4 0
  کارگرا هم باید مثل معلما جلوی مجلس جمع بشن تا اعتراضشون نسبت ب حقوق کم معلوم بشه
 • Reza IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  2 0
  با این وضعیت به زودی خود کارفرما متضرر میشود و کارگر برای این مبلغ ناچیز سرکار نخواهد رفت و شغلهای کاذب در جامعه افزایش پیدا میکند.
 • AE ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  5 0
  برید جمع کنید این مسخره بازی رو. ۲*۲=۴ دیگه این بازیها چیه در میارید حقوق خودتونم این شکلی حساب میکنن مافیا تشکیل دادید؟ یا تورم را کاهش بدید گرانی را کم کنید یا حقوق را به اندازه حقوق را زیاد کنید
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  0 0
  اینکه همون خبرهای هفته پیشبود
 • چنگیز IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  0 0
  به به
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  2 0
  به این داستانها دیگه کسی اهمیت نمیده...من دیگه مدتهاست قطع امید کردم..
 • دانا IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  3 0
  سخنان نماینده کارفرما غیر اقتصادی و غیر منطقی بود چرا که کار سخت را با حقوق مناسب انجام می دهند و عدم تمایل بکار ربطی به فعالیتهای اقتصادی دیگر نظر بورس و ارز ندارد
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  0 0
  مزخرف
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  0 0
  آخرش هیچ...
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  1 0
  این دست مزد کارگرها هم مثل دم ......هست نه کوتاه میشه نه بلند کارگر نابود شد والسلام
 • رضا IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  1 0
  یعنی پس مشکل معیشت کارگر کی حل میشود؟تاکی کارفرماها به کارگر ظلم کنند؟تا کی ماباید نردبان رشد وپیشرفت کارفرماها باشیم وخودمون همیشه گشنه بمونیم؟
 • علیرضا IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  1 0
  همش سرکاریه آخرشم به نفع کارفرما درست میشه.
 • کارگر IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
  1 0
  چند ساله که حقوق آخرین روز اسفند مشخص میشه این دیگه گفتن نداره عمدا این کار رو میکنن که مشکلی پیش نیاد
 • سعادت IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۵
  0 1
  تورم فعلی 41 درصده اگر به اندازه 41 درصد یا نهایت 42 درصد اضافه بشه عالیه، ممنون ومتشکر آقای آهنی بزرگوار.
 • GE ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۵
  0 0
  در دولت گذشته نظارت بر بودجه ادارات نبود ،همه دستگاه ها یکسان از وام ،رفاه معیشت ،فرقی ندارد همه از بیت‌المال بودجه میگرن و امتیازات باید عادلانه تقسیم شود فقط نظارت سازمان برنامه باید دقیق باشد