خطرات خانه تکانی چیست؟/ 10 اصل درست در مصرف مواد شوینده را بخوانید

ایرنا نوشت: رییس مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در آستانه سال نو و همزمان با سنت خانه تکانی در کشورمان توجه به اصول ایمنی در مصرف مواد شوینده برای حفظ سلامت امری ضروری است.

جعفر جندقی افزود: بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنیم و یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده شود.

وی اظهار داشت: ضرورت دارد هنگام خانه تکانی از پاک کننده استاندارد استفاده شود. از مصرف مواد شوینده و پاک کننده ها در فضاهای بسته خودداری کنید، بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است و باید از ترکیب این دو ماده جداً پرهیز شود.

جندقی ادامه داد: هنگام شستشوی حمام و سرویس بهداشتی از ماسک های محافظ استفاده کنید، پنجره ها را باز و تهویه را روشن کنید تا جریان هوا برقرار شود. تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول های غلیظ و استفاده از ماسک مخصوص و یا بستن دستمال ضخیم مرطوب بر روی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیری از این مشکلات کمک کند. پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده از این مواد امری ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از مواد شوینده شیمیایی ممکن است باعث تشدید بیماریهای قلبی عروقی و ریوی شود. این مواد برای زنان باردار، افراد مسن و کودکان بیشتر آسیب رسان است. به این نکات به صورت ویژه باید توجه شود، مطمئن شوید که استفاده، نگهداری و دفع موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل سازنده است.

بیشتر بخوانید:

نحوه نگهداری دارو در منزل، چه داروهایی را باید نگه داشت یا امحا کرد؟

جندقی تصریح کرد: این مواد باید در مکانی دور از دسترس کودکان نگهداری شوند. درب محصولات شیمیایی و پاک کننده ها را محکم ببندید. در صورت جابجا کردن مواد، بقیه ماده را در ظرف اصلی بازگردانید. فرآورده های حاوی این مواد را در ظروف ویژه نگهداری کنید. هرگز برچسب روی ظروف مواد شیمیایی را برندارید، اگر برچسب روی ظروف از بین رفته مجدداً روی آن برچسب بزنید.

اقدام ضروری در مسمومیت های ریوی

وی با بیان اینکه اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هواست، گفت: چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می کند و باعث ایجاد آرامش می شود.  خودداری از صحبت کردن، مفید است. ارجاع هرچه سریع تر به پزشک یا تماس با اورژانس ضروری است.

جندقی افزود: انواع مواد شیمیایی می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگبر از جمله خطرناکترین مواد برای چشم به شمار می روند و در صورت تماس با چشم به سرعت به قرنیه آسیب جدی وارد می کنند. مواد شوینده همچنین می توانند موجب ایجاد زخمهای شدید در پلک شده و استفاده ازعینک حفاظتی جهت کاهش آسیب چشم ها توصیه می شود.

خطرمسمومیت کودکان با مواد شوینده

 رییس مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: کودکان به علت کنجکاوی ممکن است در تماس با این مواد قرار گیرند، بی دقتی و سهل انگاری در استفاده، نگهداری یا جابجا کردن مواد پاک کننده و سفیدکننده کودکان را در معرض خطر قرار می دهد. مصرف اتفاقی این مواد منجر به التهاب و سوختگی دستگاه گوارش می شود و عمل بلع را با مشکل مواجه می کند.

جندقی در پایان اظهار داشت: محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کرده و هیچگاه این مواد را در ظروف موادخوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود.

۴۷۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1610188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =