فشار فروش حقیقی‌ها در بازار سهام شدت گرفت

مهر نوشت: امروز دوشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۰ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با رشد ۲۰ هزار و ۳۲۴ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۴۲ هزار واحد رسید.

امروز دوشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۰ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با رشد ۲۰ هزار و ۳۲۴ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۴۲ هزار واحد رسید.

شاخص کل هم وزن نیز با افزایش ۲۸۴۴ واحدی عدد ۳۴۱ هزار و ۵۱۵ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول اما با ۱۸ هزار و ۴۱۲ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۳۸ واحد دست یافت و شاخص بازار دوم نیز با ۳ هزار و ۳ واحد افزایش، عدد ۲ میلیون و ۵۳۵ هزار واحد را تجربه کرد.

در بورس تهران امروز ۹ میلیارد و ۵۱۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۵۶۷ هزار و ۳۷۷ نوبت داد و ستد شد که ارزشی بالغ بر ۶ هزار و ۶۳۹ میلیارد تومان را در برداشت.

در فرابورس نیز شاخص کل این بازار با ۳۰۶ واحد افزایش به رقم ۱۸ هزار و ۹۸ واحد دست یافت. در این بازار، طی روز جاری ۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله به ارزش بیش از ۱۷۲ هزار و ۹۸۸ میلیارد تومان معامله شده که از این رقم مبلغ ۱۶۹ هزار و ۹۱۲ میلیارد تومان مربوط به عملیات بازار باز بانک مرکزی در بازار معاملات اوراق مالی اسلامی بوده است.

اصلی ترین نمادهای تأثیر گذار بر رشد شاخص کل بورس تهران امروز معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۱۵۰ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۲۷۶ واحد و تاپیکو با ۱۱۶۱ واحد افزایش بودند در مقابل اما نمادهای معاملاتی شستا با ۴۰۹ واحد، کشتیرانی با ۲۹۱ واحد و ایرانخودرو با ۲۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی بر روی شاخص کل بورس تهران را به خود اختصاص دادند.

فشار فروش حقیقی‌ها در بازار سهام شدت گرفت

امروز بر خلاف دو روز قبل بازار سهام شاهد فشار فروش از سوی معامله گران اغلب حقیقی برای غلبه بر خرداران سهم بودند.با وجود آنکه تنها دو هفته به پایان سال جاری باقی مانده اما حقوقی‌ها همچنان از هر گونه فرصتی برای شناسایی سود کوتاه مدت استفاده تمام و کمال می‌برند.

در این میان گروه پالایشی‌ها تحت تأثیر گمانه زنی‌ها از انتفاع این گروه از رشد قیمت جهانی نفت خام و فرآورده‌های نفتی همچنان در کانون توجه قرار گرفته هرچند که حجم معاملات آرام و متعادل در این گروه چندان دلچسب و پایدار نیست.

پس از گروه پالایشگاهی، گروه‌های شیمیایی و کانه فلزی نیز در کانون توجه بودند. عمده تمرکز سرمایه گذاران بر سهام بنیادی و صادرات محور قرار داشت و بیشتر فعالان بازار به دنبال سهام شاخص ساز و بزرگ بودند.

در هر صورت این رونق می‌تواند زمینه را برای رشد مبادلات در سال آتی آماده نماید به شرطی که همچنان حمایت‌ها از بورس تهران تداوم یابد. اگر این حمایت‌ها ادامه نیابد مانند دفعات قبل مجدداً داد و ستدها دچار ضعف و رکود خواهند شد.

223227

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1610196

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =