به این 5 دلیل تماس تلفنی بایدن به همتای چینی مهم است

به 5 دلیل تماس تلفنی امروز بایدن به همتای چینی خود مهم ارزیابی شده است.

به گزارش خبرآنلاین «کوین لیپتاک» از سی ان ان معتقد است تلفن امروز رئیس جمهور به «شی» فقط یک تماس تلفنی ساده در راستای هجوم مداوم دیپلماسی نخواهد بود.

به گفته وی به 5 دلیل زیر این مکالمه و تماس مهم است:

یک – این تماس در مقطع حساسی از جنگ روسیه و اوکراین رخ می‌دهد. به گفته مقامات آمریکایی چین در حال بررسی این است که آیا کمک نظامی یا مالی به روسیه ارائه کند یا نه، زیرا روسیه به دلیل متحمل شدن خسارات زیاد در اوکراین درخواست خود را مطرح کرده است. اگر چین موافقت کند، ممکن است چندین دهه از داشتن روابط خوب با غرب بی بهره شود.

دو- چین می‌تواند طیف وسیعی از حمایت‌ها را به روسیه ارائه کند. بایدن در تماس تلفنی امیدوار است جنبه‌های منفی کمک به روسیه را چه از بعد نظامی و چه مالی برای «شی» روشن کند.

سه- ایالات متحده باید روابط سرد خود را با چین حفظ کند. حتی قبل از حمله روسیه به اوکراین مقامات آمریکایی با احتیاط شاهد نزدیک شدن پوتین به «شی» بودند. بیل برنز مدیر سازمان سیا هفته گذشته تاکید کرد این همکاری ریشه در دلایل بسیار خونسردانه دارد.شراکت بدون محدودیت آزمایش شده و حالا شی باید به این جنگ پاسخ دهد.

چهار- متحدان آمریکا در آسیا از نزدیک نظاره‌گرهستند. تهاحم روسیه موجی از اضطراب را در جهان ایجاد کرده است. یکی از جاهایی که از نزدیک رصد می‌شود تایوان است،جزیره خودگردانی که چین ادعای آن را دارد. پکن اخیرا پروازهای نظامی نزدیک به جزیره را افزایش داده و نسبت به حمایت آمریکا هشدار داده است.

پنج- بایدن و «شی» جهان‌بینی‌های بسیار متفاوتی دارند.قبل از درگیری در اوکراین بایدن قصد داشت سیاست خارجی آمریکا را به سمت آسیا متمرکز کند جایی که رقابت آمریکا و چین را چالش تعیین کننده قرن نامیده بود. در حالی که جنگ اوکراین کاخ سفید را به خود مشغول کرده، مقامات اصرار دارند همچنان می‌توانند دیدگاه اصلی خود را حفظ کنند.

5656

کد خبر 1613796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
    0 0
    چین اگر از آمریکا تمکین کند،تصمیمش هوشمندانه است چون تقابل با غرب در کوتاه مدت شاید غرب را تحت تاثیر منفی قرار دهد اما در بلند مدت قطعا خسارات بسیار بیشتری را به چین با جمعیت ۱.۵ میلیارد نفر وارد خواهد کرد جایی که نقطه ضعف بزرگی برای چین است،همچنین حاکمیت دیکتاتور چین خود ضعف دیگری است،چین و جهان هرگز تیانمن دهه ۹۰ را فراموش نمی کنند،چین از لحاظ نظامی هم کپی بی کیفیتی از روسیه است،تنها اقتصاد آن قدرتمند است آنهم با خروج شرکت های آمریکایی و متحدانشان ضربه بسیار بزرگی خواهد خورد،تعرفه هایی که ترامپ وضع کرد،آسیب پذیری اقتصاد چین را به خوبی نمایان کرد. و اینکه دو قطبی خوب و بد که غرب با بحران اوکراین ایجاد کرد،تصمیم چین را بسیار سخت کرده است.بایدن می خواهد چینی که تا امروز از موضع روشن طفره می رفت را لبه تیغ انتخاب قرار دهد که می خواهد جز خوب ها باشد یا بد ها! البته پوتین به دنیا نشان داد که یک سیاست مدار تا چه حد می تواند احمق باشد.