روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

ورود نیسان تینا به جمع خودروهای سواری مورد بررسی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران‌، صدرنشینی این مونتاژی ژاپنی را در جدول رده بندی کیفیت خودروهای داخلی به همراه داشت.
در تازه ترین رده بندی اعلام شده که به خرداد ماه مربوط است‌، 22 خودرو تولید داخل مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته‌اند و بدین ترتیب‌، رده‌های برتر جدول در اختیار ژاپنی‌هاست و پراید نیز همچنان قعرنشین به حساب می‌آید.

نتایج ارزیابی جدید در شرایطی اعلام شده که شش خودرو (ماکسیما‌، آوانته‌، سمند‌، MVM‌، روآ و پژو 206 صندوقدار) در مقایسه با ارزیابی قبلی با نمرات منفی بیشتری مواجه شده‌اند.


خودروهای حاضر در این رده‌بندی مانند ماه‌های گذشته باز هم در 9 معیار «سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان»، «موتور»، ‌«ترمز»، «تجهیزات الکتریکی»، «تزئینات داخلی و خارجی»، «صداهای غیرعادی»، «بدنه»، «نفوذ آب» و «رنگ» مورد بررسی کیفی قرار گرفته و بر اساس مجموع نمرات منفی که به‌دست آورده‌اند‌، در دو رده کلی «خیلی خوب» و «خوب» دسته‌بندی شده‌اند.


بر این اساس‌، هر خودرویی که نمره منفی آن بین صفر تا 120 بوده به دسته خیلی خوب‌ها رفته و خودروهای دارای نمره منفی 120 تا 200 نیز در جمع خوب‌ها قرار گرفته‌اند. از آنجاکه 22 خودرو تحت ارزیابی‌، نمره منفی بالای 200 ندارند‌، هیچکدام به دسته محصولات «قابل قبول» و «حداقل قابل قبول» نرفته‌اند.


از نکات قابل توجه رده‌بندی خرداد ماه می‌توان به صدرنشینی تینای تازه وارد و کیفیت بهتر پژو 206 نسبت به مگان اشاره کرد. همچنین با وجود آنکه پرایدهای جدید سایپا (مدل‌های X) در ارزیابی کیفی حضور یافته‌اند‌، اما باز هم جایگاهی بهتر از انتهای جدول نصیب آنها نشده است.


ژاپنی‌ها در صدر


اگرچه ژاپنی‌ها تیراژ بسیار پایینی در صنعت خودرو ایران دارند‌، اما رده‌های اول تا سوم جدول کیفیت خرداد به سه نماینده آنها اختصاص یافته است.


در این بین‌، نیسان تینا با کسب تنها 8/3 نمره منفی در بخش رنگ‌، باکیفیت ترین خودرو تولید داخل لقب گرفته و در اولین حضور خود‌، صدرنشینی را تجربه کرده است. این محصول که در پارس خودرو به مونتاز می‌رسد‌، تیراژی بسیار پایین دارد. پس از تینا‌، با مزدا3 جدید در رده دوم جدول روبرو می‌شویم. این خودرو که مونتاژی «گروه بهمن» به شمار می‌رود‌، اگرچه در 8 معیار هیچ عیبی ندارد‌، اما کسب 15 نمره منفی در بخش رنگ‌، آن را به رده دوم جدول فرستاده است. این در شرایطی است که ماکسیما به عنوان سومین خودرو باکیفیت تولید داخل‌، در چهار معیار تزئینات‌، صداهای غیرعادی‌، بدنه و رنگ نمره منفی به خود می‌بیند.


206 از مگان و تندر جلو زد


اما رده چهارم جدول کیفی خرداد ماه در شرایطی به پژو 206‌هاچ بک اختصاص یافته که این محصول از خودروهایی مانند مگان و تندر-90 سبقت گرفته است. با این حال‌، 206 در تمام معیارها حائز نمره منفی شده و بیشترین آن نیز به تزئینات مربوط می‌شود. جایگاه چهارمی‌206‌هاچ‌بک در حالی است که مدل صندوقدار آن با 6 نمره منفی اختلاف‌، در رده نهم قرار دارد. این خودرو البته در معیار نفوذ آب هیچ نمره منفی به خود نمی‌بیند.


از 206ها که بگذریم‌، مگان‌، تندر و آوانته نیز در رده‌های پنجم تا هشتم جای گرفته‌اند. در این بین‌، مگان که در پارس خودرو مونتاژ می‌شود با کسب نمره منفی در تزئینات‌، بدنه و رنگ‌،رده پنجم را در اختیار دارد. تندر پارس خودرو نیز که تنها یک دهم امتیاز منفی از همتای ایران خودرویی اش کمتر دارد‌، در جایگاه ششم نشسته است. این خودرو در معیارهای تزئینات‌، صداهای غیرعادی‌، بدنه و رنگ نمره منفی به خود می‌بیند‌، حال آنکه تندر ایران خودرو در تجهیزات الکتریکی و ترمز نیز امتیاز منفی دارد.

این محصول در جایگاه هشتم و پس از هیوندای آوانته قرار گرفته‌، آوانته‌ای که در پنج معیار از جمله تعلیق‌، ترمز و رنگ نمره منفی به خود می‌بیند. آوانته در «راین خودرو» به مونتاژ می‌رسد‌، شرکتی که یک نماینده دیگر به نام هیوندای ورنا نیز در جمع خودروهای تحت ارزیابی خرداد ماه دارد. ورنا که رده دهم جدول را در اختیار گرفته‌، به جز موتور‌، صداهای غیرعادی و نفوذ آب در سایر معیارها حائز نمره منفی شده است. بیشترین نمره منفی این خودرو به بدنه آن مربوط می‌شود. پس از ورنا‌، یک کره‌ای دیگر به نام ریو در رده یازدهم جدول جای گرفته است. ریو که در سایپا مونتاژ می‌شود‌، همچنان در سیستم موتور دارای کیفیت پایینی بوده و به جز سیستم تعلیق‌، در باقی معیارها نمره منفی به خود می‌بیند.


کیفیت MVM‌، پارس‌، 405 و سمند


رده‌های دوازدهم تا هجدهم جدول رده بندی سطح کیفی خودروها در خرداد را MVM در مدل‌های 530 و 110‌، سمند‌، پارس و 405 به خود اختصاص داده‌اند و این در شرایطی است که MVM مدل 530 باز هم کیفیت بهتری را در این بین به خود می‌بیند.


این محصول چینی که در بخش خصوصی به مونتاژ می‌رسد‌، به جز موتور‌، ترمز و نفوذ آب‌، در باقی معیارها حائز نمره منفی شده و بیشترین آن به بدنه مربوط می‌شود. MVM 530 البته هنوز هم کمترین کیفیت را در سیستم تعلیق بین خودروهای تولید داخل دارا است. مدل 110 این خودرو نیز که از مصرف سوخت پایینی برخوردار است‌، در شرایطی جایگاه هجدهم جدول را به خود اختصاص داده که به جز تعلیق‌، صداهای غیرعادی و نفوذ آب در سایر معیارها نمره منفی به خود می‌بیند. این محصول البته در سیستم موتور دارای کمترین کیفیت بین خودروهای تولید داخل است. MVM مدل 110 همچنین کمترین کیفیت را در بخش ترمز نیز داراست. بیشترین نمره منفی MVM مدل 110 به معیار تزئینات مربوط می‌شود.


اما از چینی‌ها که بگذریم‌، سمند به عنوان محصول ملی ایران خودرو با کسب نمره منفی در تمام معیارها‌، رده سیزدهم جدول را در اختیار دارد. این در شرایطی است که نمره منفی سمند در سیستم موتور بالا به نظر می‌رسد. بیشترین نمره منفی این خودرو به معیار تزئینات آن مربوط می‌شود. پس از سمند‌، پژوپارس خراسان در رده چهاردهم قرار گرفته و این خودرو به جز تعلیق و نفوذ آب‌، در باقی معیارها نمره منفی به خود می‌بیند. این در شرایطی است که مدل تهرانی آن کیفیت پایین تری را به‌دست آورده و در تمام معیارها نیز نمره منفی دارد. بیشترین نمره منفی هر دو محصول به معیار تزئینات مربوط می‌شود. به جز پارس‌، پژو 405 نیز دارای دو مدل خراسانی و تهرانی است‌ که بازهم مدل خراسانی کیفیت بهتری را به خود می‌بیند. 405 خراسان در سه معیار تعلیق‌، صداهای غیرعادی و نفوذ آب دارای نمره منفی نیست‌، حال آنکه مدل تهرانی 405 در همه بخش‌ها امتیاز منفی به‌دست آورده است. بیشترین نمره منفی هر دو محصول به بخش تزئینات مربوط می‌شود.


پراید X در انتهای جدول

در رده بندی خرداد ماه‌، پراید 131 یا به قول سایپایی‌ها‌، سایپا131 با کسب نمره منفی در تمام معیارها رتبه نوزدهم جدول را به خود اختصاص داده است. این محصول همچنین در دو معیار تجهیزات الکتریکی و نفوذ آب‌، کمترین کیفیت را بین خودروهای داخلی به خود می‌بیند. سایپا132 (پراید 132) نیز به عنوان دیگر نماینده جدید سایپا‌، جایگاه یکی به آخر را به‌دست آورده و در همه معیارها نیز منفی شده است. بیشترین نمره منفی این خودور به بدنه آن مربوط می‌شود. سایپا132 البته رکورددار کسب نمره منفی در معیار رنگ بین تمام خودروهای داخلی نیز به حساب می‌آید. پس از این محصول‌، با سایپا 131 پارس خودرو در رده انتهایی جدول روبه‌رو می‌شویم. این محصول نیز که در تمام معیارها حائز نمره منفی شده‌، کمترین کیفیت را در بدنه بین خودروهای داخلی دارد. بیشترین نمره منفی سایپا 131 پارس خودرو نیز به همین معیار مربوط می‌شود.


اما از پرایدها که بگذریم‌، پژو روآ نیز در جمع قعرنشینان جدول به چشم می‌آید. این محصول علاوه بر اینکه در همه معیارها امتیاز منفی دارد‌، کمترین کیفیت را نیز در تزئینات و صداهای غیرعادی بین خودروهای داخلی به خود می‌بیند.

جدول خودرو

/39/39

کد خبر 161602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • esi IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  2 0
  این سیستم نمره دهی خیلی عجیبه من یه آوانته و یه 206 دارم هر طور که حساب کنی آوانته از 206 بهتره (سرعت - شتاب - بدنه - رنگ - زیبایی - سیستم فنر و جلوبندی - کم صدایی و خرابی در حد صفر - نرمی - راحتی صندلی و امکانت داخلی بیشتر و بهتر - نفوذ آب صفر ) تنها یه چیز 206 بهتره اونم مصرف بنزینشه حالا این سیستم امتیازی چطوره که 206 چهارمه و آوانته هفتم ! شاید میزان سود دهیش برای دولت باشه :(
 • سيما IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  عجيب بود
 • محمود IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  خنده داره 405 با پارس تو ردیف خیلی خوبه ببینید ما چقدر بد بختیم که اینا ماشینایه خیلی خوبمونه
 • بدون نام US ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  نگاه کن خودرو خوب و خیلی خوب گذاشتن.برین جمعش کنین بابا.
 • بدون نام IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  کلا همه خوب و خیلی خوب. بد نداریم اصلا!
 • نيما IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  دوست خوبمون اسي راست ميگه منم يه ال90 الان دارم قبلش 206 تيپ2 اصلا قابل قياس نيست مثل اينكه بخواي پرايدو با 206 تيپ 2 مقايسه كني فقط 206 تزئينات داخلش زيبا تره همين واي از سر و صدا اضافه داخل خودرو كه آدمو رواني ميكنه فقط يه راه براي از بين بردن صداي داخل اطاق 206 هست اونم اينه كه صداي و ضبط رو خيلي زياد كني تا نشنوي :-)
 • بدون نام IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  من كه به دقت و صحت اين ارزيابي اعتماد ندارم احتمالن پرداخت بموقع و به اندازه هزينه ارزيابي بي تاثير نبوده
 • پژو پارس استان فارس IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  پس تکلیف پژو پارس فارس (شیراز) چی شد؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  خدا را شكر كه ماشين بد نداريم . البته اگه ماشينهاي وارداتي را به حساب بيارن قطعا" بنز و بي ام دبليو و ... جزو ماشينهاي بد مي شن . درجه بندي ماشينهاي داخلي هم مثل بقيه آمارهاس . پس اين تصادفات به خاطر چيه ( البته راننده هاي متوفي) بايد با اين جداول خجالت كشيد واقعا"
 • ebad IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 1
  من قبلا آوانته اتوماتيک داشتم والان هم مزدا3جديددارم هم206اتوماتيک(تيپ6)ازتيبا خبرندارم ولی الحق مزدا فوق العاده است وازهمه سرتره که توی جدول بالاهم همينه اما206 نسبت به آوانته واقعا ازنظرزيبايی وتريم داخل وکيفيت رنگ وشتاب وفرمان پذيری وخيلی چيزای ديگه بهترازآوانته است ضمن اينکه صندلي 206 بهترازآوانته است.
 • يك خبرنگار IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  بابا سيستم نمره دهي فقط خوب و خيلي خوب نيست تو دلش امتيازهاي زياد داره يعني يه بازه هست كه از فلان تا فلان خوبه يا خيلي خوبه
 • حمید IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  0 0
  حتما موضوع آتش سوزی پراید گاز سوز در سلفچگان و کشته شدن وحشتناک 5 نفر را شنیده اید
 • دوست IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  به نظر من ماشینهای ایران خودرو از وقتی مدیر عاملش عوض شده بدتر شده.چون آقای نجم الدین همش به فکر کمیت هستش تا کیفیت.
 • خیلی خنده داره IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  2 0
  واقعا خنده داره که رتبه 206 از مگان و آونته و تندر ال 90 بهتره .فکر کنم اونایی که این رتبه بندی رو کردن تا حالا مگان و آونته رو ندیدن.تازه ال 90 خیلی از 206 سر تره چه برسه به مگان و آونته.بعدم اگه 206 گرون تره پس چرا مگان و آونته 2 برابر قیمت 206 رو دارن.حتما 2 روز دیگه که رو پراید کیسه ی هوا میذارن رتبه ی پراید اول میشه.
 • بدون نام IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  جالب در جدول بالا خودرو بد نداريم پرايد هم جزء خودرو هاي خوب است معلوم چطور محاسبه كرديد
 • بدون نام IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  اینجا هیچ چیز بد نیست . همه چیزا اتوماتیک حل میشن . اصلان هم مهم نیست که گیربکس و موتور یه ماشین صفر خراب باشه نیاز به تعویض پیدا کنه . خودتونو ناراحت نکنید آخه ما که ماشین های وارداتی رو ندیدیم که چه قدر کیفیتشون پایینه.
 • بدون نام IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  مجلس باید اجازه دهد خودروهای الکتریکی و با مصرف کمتر از 6 لیتر در 100 کیلومتر با تعرفه صفر وارد شود. هم خودروهای آلوده کننده با سرعت بیشتری جایگزین میشود و هم یک کمی خودروسازان به خود خواهند آمد و بعد از 30 سال پراید و 405 را جایگزین خواهند کرد.
 • بدون نام IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  خوب؟ پراید خوب؟ شوخی میکنی... بابا دست وردار... فقط باعث میشی به ریش شما بخندیم.
 • بدون نام IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  اگه اینا خوب و خیلی خوب هستند پس لابد خودروهای آلمانی و ژاپنی وارداتی "معرکه" هستند.
 • در جواب "خیلی خنده دار" IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  اینا رتبه کیفی است و ربطی به قیمت و امکانات نداره. یعنی مثلا فلان قطعه ماشین مشکل نداره. 5 امتیاز یا 10 امتیاز تفاوت زیاد فرقی نداره. مگان و تندر و لوگان (ال نود) همه ماشین های فرانسوی خوبی هستند. پراید رو هم هر کاری کنند بهتر نمیشه. عادت کرده ایم با سفسطه و اغراق صحبت کنیم. این خوب نیست.
 • بدون نام IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  خوب دیدید که تعرفه را بالا نگه داشتید و امسال هم 600 هزار پراید و 400 هزار مشتقات پژو 405 تولید کردند. انقدر گلومون را پاره کردیم که اصلا چطور خودروسازی ها میخواهند ماشین ها با تکنولوژی 30 سال پیش را ارتقا بدهند. اصلا نمیشود. نمایندگان مجلس همچنان در خواب خرگوشی. من دوستی دارم که پدرش نماینده مجلس شهرستان است. چندین خودرو وارداتی دارند
 • خیلی خنده دار IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۲
  1 0
  در جواب آن خانم یا آقایی که جواب منو دادن:اولا من سفسته گر نیستم.بعدممن فکر کنم شما متوجه نشدیت که من با طعنه گفتم که پراید با امکانات جدید اول میشه نمیدونم واقعا نفهمیدیت یا خودتون سفسته گریت.بعدم دیگه هر کس حتی از کار ماشین سر در نیاره هم میفهمه که مگان و آونته و حتی ال90 از پژو 206 خیلی بهتره.
 • املت IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
  0 0
  به به. دست گلتون درد نکنه. فقط معیار این امتیازها چیه؟ این معیار را به عنوان استاندارد جهانی هم اعلام کنید تا دنیا بی بهره نمونه!!!
 • آرش IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۹
  1 0
  بحث نداره ! از امروز هیچ کسی این ماشینارو نخره ! تا ببینید قیمتش و کیفیتش میاد بالا یا نه ! همتون ناراضی هستید ولی میرید می خریدشون ! اکثر کسائی که ناراضی هستن ، یه پیش فروش باشه همشون جلوی نمایندگی ها صف می کشن ! با جدول رده بندی كیفی اونا کاری نداشته باشید ، شما نباید بخرید ! من با پولی که داشتم می تونستم سوار پراید صفر بشم ولی دوو خریدم و ازش راضیم .