واکنش پنج عضو کمیسیون عمران به وعده تازه رئیس جمهور

 آذین بکتاش:رئیس جمهور وعده داده 1000  متر زمین به هر ایرانی داده میشود تا در آن باغ ویلا بسازد؛ صورت مسئله ساده است: با توجه به تعداد 20 میلیون خانوار در ایران، و مساحت قابل سکونت کشور با فاکتور گرفتن کوه و دریا و کویر، با یک حساب سر انگشتی  میتوان به بعید بودن این وعده رسید. وعده جدید رئیس جمهور بیش از اینکه مثل وعده اشتغال سوال "چگونه" را در ذهن ایجادکند بیشتر این سوال را ایجاد میکند که "چرا"؟ چنین وعده ای مطرح شده؟!

اعضای کمیسیون عمران در گفت و گو با  خبر آنلاین در تحلیل وعده  رئیس جمهور آنرا با کلماتی از قبیل"خنده دار"، "تاسف بر انگیز" ،"بی پایه و اساس"،" غیر کارشناسانه" و" غیر عملی" توصیف کردند.

لاهوتی:هدر دادن بیت المال با چه توجیهی؟

نمایندگان مجلس نیز در مقابل این وعده موضع گرفته و آنرا غیر ممکن خواندند و رسانه ای کردن چنین بحثی را دور از صلاحدید قلمداد کردند.

مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون عمران با غیر کارشناسانه خواندن وعده رئیس جمهور گفت:" این که بخواهیم از محل منابع طبیعی کشور به افراد زمین بدهیم که ویلا بسازند غیر عملی است."

وی خاطر نشان کرد:" این موضوع اولا قابل اجرایی شدن نیست، ثانیا اگر هم قرار باشد اجرایی شود به معنی هدر دادن بیت المال و اموال دولت است."

این عضو کمیسیون عمران تصریح کرد:" از طرفی اینکه ما در کشور در حال اجرای پروژه های مسکن مهر هستیم به دلیل نیاز ما به مسکن است نه باغ ویلا!".وی تاکید کرد:" اصلا فرهنگ ساخت خانه ویلایی دیگر رواج ندارد که بخواهیم با چنین طرح هایی زمین هدر بدهیم."

لاهوتی گفت:" وقتی میتوانیم در 2 کیلومتر 2000 خانواده را جا دهیم چرا باید این میزان زمین را به 200 خانواده اختصاص دهیم؟ "

رحمانی:استقرار در 2 میلیون هکتار زمین با کدام تاسیسات؟

  ابوالقاسم رحمانی مخبر کمیسیون عمران با اشره به جمعیت ایران گفت:" ما در ایران 20 میلیون خانوار داریم که اگر این تعداد را بخواهیم در 1000 ضرب کنیم ، وعده رئیس جمهور به این معناست که ما 2 میلیون هکتار زمین احتیاج داریم."

وی گفت:" منابع آب، جاده قابل دسترسی، و سایر تاسیسات مورد نیاز و امنیت این این ویلاها از کجا قرار است تامین شود؟!"

این عضو کمیسیون عمران خاطر نشان کرد:" از طرفی به دلیل عدم امنیت خانه های ویلایی گرایش مردم به سمت آپارتمان است.سوال دیگر این است:" امنیت این حجم ویلا باغ! چطور قرار است تامین شود؟"

اولیا: از شنیدن این خبر متاثر شدم

اولیا عضو دیگر کمیسیون عمران در خصوص این خبر گفت:" من از شنیدن چنین وعده ای متاثر و متعجب شدم.وی ادامه داد:" نمیدانم رئیس جمهور با چه منطق کارشناسی ای چنین بحثی را مطرح کرده است."

وی تصریح کرد:"همین الان هم شهرها و روستا های ما از لحاظ گسترش از درون با مشکل مواجه هستند و باغ شهر های موجود با مشکل بی آبی مواجه اند به طوریکه در معرض خشکی ونابودی هستند."

اولیا تصریح کرد:" در اولین فرصت از وزیر مسکن و شهر سازی سوال خواهیم کرد چون اگر قرار باشد این وعده تعهدی برای دولت ایجاد کند مجلس مخالفت خواهد کرد."

این عضو کمیسیون عمران افزود:" همین الان هم پروژه مسکن مهر بار مالی زیادی را بر کشور تحمیل کرده است و با حداقل سرعت پیش میرود و همین پروژه نیز از توان دولت خارج است چه برسد به این که طرح جدیدی تعریف شود."

بختیاری: رئیس جمهور اگر طرحی دارد با مجلس در میان بگذارد نه با رسانه ها

بختیاری عضو دیگر کمیسیون عمران نیز اظهار کرد:" به نظر من ارائه 1000 متر زمین به هر ایرانی به هیچ وجه شدنی نیست، باید دید تعریف رئیس جمهور از باغ شهر چیست."

وی خاطر نشان کرد:"ایجاد باغ شهر مشکلات خودش را دارد و اجرای چنین پروژه هایی به صورت موردی جواب نداده است."

این عضو کمیسیون عمران افزود:" همین الان هم شهرداری ها برای ارائه خدمات شهری به شهرهایی که از لحاظ طولی و عرضی در حال گسترش هستند مشکل دارند، و ارائه خدمات شهرداری به شهر هایی با چنین وسعت تقریبا غیر ممکن است."

وی گفت:" بهتر بود رئیس جمهور اگر طرحی دارد به به مجلس ارائه دهد که بررسی شود آیا شدنی هست یا خیر بعد رسانه ای شود."

بختیاری تصریح کرد:" باید معلوم شود منابع این طرح کجاست؟ نقش شهرداری در آن چیست؟

وی تاکید کرد:"باید این طرح اول با مجلس مطرح میشد که اصلا شدنی هست یا خیر. این وعده غیر کارشناسی و ضعیف است  و اجرایی شدن آن دور از منطق."

حجازی: این حرف در حد مانور خبری است

برخی دیگر از اعضای کمیسیون عمران این وعده را در حد یک مانور رسانه ای دانستند که هیچ جزییات قابل بحثی ندارد.حجازی عضو کمیسیون عمران گفت:" ما از جوانب این طرح هیچ اطلاعی نداریم و این وعده در حد یک خبر است."

وی با اشاره به مبهم و غیر جدی بودن این وعده گفت:" وقتی جوانب این حرف معلوم شد آن وقت میشود در مورد آن اظهار نظر کرد."

/3131

کد خبر 161699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  1 0
  من زمینمو میخوام به این حرف ها هم کاری ندارم! مرد میخوام نذاره دکتر زمینمو بده!!!!
 • بدون نام IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  0 0
  همین است شک نیست که این یک مانور تبلیغاتی است شاید برای کسب آرا کرسی های مجلس. شاید هم برای از بین بردن طعم تلخ هدفنمدی ها که از این پس بیشتر نمود می کند یا شاید هم برای مشغول داشتن حریف چون چنین مانور های خبری از قاعده ی برد برد بهره مند است هم به لحاظ سطح دربرگیرندگی هم ارزش خبری با این همه من هنوز در ماندم این شخص خط بده به آقای رییس جمهور چه کسی است که سر بزنگاه یک خبر خوش را در دهان ایشان و دامن ملت می نهددنبال یک لیدر غیر بومی باشید یکی مثل مثل جناب حمید مولانا.
 • بدون نام US ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  0 4
  با عرض سلام اینجانب شک ندارم که تعاونی مسکن جعفریه شهرجدید ... از رانت مربوط به گروه ... استفاده می کند برای رضای خدا یک روز سری به این شهرک و مکانهایی که خودشان نامش را باغ ویلا گذاشته اند بزنید تا ببینید هیچ استانداردی را خریدار در قبال پولش دریافت نمی کند جزیی ترین مثال زمین حدود 200 متر را به عنوان 770 متر می فروشد و هیچکس جلوی این زمین خواری بزرگ را نمیگیرد. خواهش میکنم در این زمینه جلوی فساد را بگیرید.
 • بدون نام CA ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  0 0
  آقایان شما چقدر بخیلید. من مطمئنم همه شما باغ ویلا دارید نوبت ما که شد با رئیس جمهور عزیز مخالفت میکنید
 • بدون نام US ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  0 0
  چرا حرف دل مردم منعکس نمیشود؟؟؟
 • مهران IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  0 0
  حالا هم می خواهیم الکی الکی زمین ذار بشیم شما ندارین. حداقل بذارین شبها با خیال اینکه 1000 متر زمین داریم خوش بخوابیم
 • بدون نام IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  0 0
  رئیس جمهور محترم مشکل بیکاری را حل کند 1000متر زمین به هر خانوار ایرانی پیشکش؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
  0 0
  خیلی ساده هستین. میان میگن اینقد فعلا واریز کنین واسه ثبت نام بعد پولتونو استفاده میکنن و طرح رو لغو میکنن و طلب شما میفته گردن دولت بعدی. مثل این ایمیل هایی که میاد میگه یه ملیارد برنده شدین ایقد وارز کنین که پولو بهتون بدیم
 • كامياب IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  دكتر محمود رييس جمهور محبوب خيلي باحاله
 • بدون نام IR ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  اینجامب جعفر علی به دلیل مشکات مالی قصد پیش فروش زمینم را دارم با قیمت مناسب . از خریداران محترم خواهشمندم توی صف بایستند
 • بدون نام IR ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  البته كه جنبه تبليغاتي داره وباز احتياج به راي دارن ولي خوب بيت المال مگه نه اينكه مال مردم است ومردم وارثان واقعي هستند .
 • بدون نام IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  آقايان مي ترسند جايشان تنگ شود.
 • بدون نام IR ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  يه نفر وزنه 300 كيلويي رو بالا مي بره. بهش ميگن چطور اينكارو كردي؟ ميگه بمن گفتن 100 كيلوست منم بلندش كردم. حالا بذارين ببينيم احمدي نژاد چكار ميكنه؟
 • اريوش IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  من يكي خيلي خيلي خوشحال شدم آخه بعدازمرگم بچه ها يه خدابيامرزي واسه هزارمترزمين برام ميفرستن
 • حمید IR ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  << لاهوتی گفت:" وقتی میتوانیم در 2 کیلومتر 2000 خانواده را جا دهیم چرا باید این میزان زمین را به 200 خانواده اختصاص دهیم؟ " >> ..... معلوم نیست خودش تو چه قصری زندگی میکنه به ما که میرسه جوری حرف میزنه که انگار ما 4 پا هستیم! ..... نفس این طرح عالیه،مشکلش اینه که عملی نیست.
 • بدون نام IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  ببينيم حاج محمود چي ميگه .اون موقع ها راجب هدفمندي يارانه ها همين طور نظر مي داديد ولي با صبر و مقاومت دكتر عملي شد.
 • بدون نام IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  چشم ندارین ببین مردم هم تو ویلا زتدگی کنن؟؟ فقط میخوایین خودتون ویلا نشین باشین؟
 • بدون نام IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  حدود 3ساله که ثبت نام کردم برای مسکن مهر یک میلیون هم پول واریز کردم اما هنوز خبری نیست فکر کنم این 1000متر زمین هم اولا که خیالات ثانیا اگر هم بر فرض محال بخواد عملی بشه از لحاظ زمان بیشتر از طرح اسکان در مریخ اروپا و آمریکا طول می کشه. وای که چه آدمهای ساده لوحی هستیم ما
 • حسيني IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  خودكرده را تدبير نيست ...
 • كامياب IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  شما حق نداريد نصف نظر مرا بگذاريد! گند زده شده به اقتصاد مملكت.من اگه ميگم باحاله،يعني خيلي باحاله
 • بدون نام IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  این حرف های رئیس جمهور جای تاسف داره،گذر زمان واقعیت های بیشتری را در مورد ایشان افشا می کنه.
 • یک ایرانی IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  طرح باغ شهر بسیار طرح عالی است . یک ابرانی احتیاجی به بلند مرتبه سازی ندارد . باید هر ایرانی صاحب باغچه سبزی – گاراژ- انباری – و محل بازی کودک باشد . چرا با برج سازی در تهران مشکلات ایجاد می کنید و با صرف هزینه های گزاف دنبال راه چاره هستید . مشکلاتی مانند ترافیک – فاضلاب – برق – استرس – بیماری قلبی – آلودگی هوا و….. به چه علت شهرداری تهران با طرح باغ شهر مخالف است . آیا ترس از ارزان شدن آپارتمان در تهران دارد و یا …… باغ شهر بهتر است یا برجها بر روی گسل های تهران ؟؟