میلی: چین باید سخت بودن تصرف تایوان را درک کند

ایسنا نوشت: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد، بهترین راهی‌ که واشنگتن می‌تواند به تایوان در دفاع از خودش در برابر حمله چین کمک کند این است که اجازه دهد پکن متوجه شود که چقدر تصرف این جزیره کار دشواری است.

به گزارش روزنامه "ساوت چاینا مورنینگ پست"، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشست کمیته خدمات مسلح سنا که پیرامون درخواست بودجه پنتاگون برای سال مالی ۲۰۲۳ برگزار شده بود، گفت: هیچ مشکلی در کمک کردن به تایوان برای جلوگیری از حملات احتمالی چین وجود ندارد و آمریکا باید این کار را انجام دهد.

براساس "قانون روابط تایوان" که پس از تغییر موضع واشنگتن در به رسمیت شناختن پکن به جای تایپه در سال ۱۹۷۹ میلادی تصویب شد، آمریکا باید به تایوان در دفاع از خود کمک کند.

مارک میلی در پاسخ به سوال ریک اسکات، سناتور جمهوری خواه از ایالت فلوریدا دال بر اینکه آیا پنتاگون می‌تواند به تایوان در باز داشتن ارتش آزادی‌بخش خلق چین کمک کند یا خیر، گفت: بهترین دفاع تایوان توسط خود تایوانی‌ها انجام می‌شود. بدون شک ما به آنها همان طور که به اوکراین کمک کردیم، کمک خواهیم کرد و درس‌های زیادی از این ماجرا حاصل می‌شود که چین آنها را جدی خواهد گرفت.

وی افزود:‌ تایوان یک جزیره قابل دفاع است. انجام حملات آبی-خاکی و فرودهای هوایی در سراسر تنگه تایوان و در زمین‌های کوهستانی امری دشوار است.

اما رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرد: بهترین بازدارندگی این است که مطمئن شویم چین پی خواهد برد که تحقق هدفش برای تصرف پکن امری دشوار خواهد بود.

چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و بارها تاکید کرده که اگر لازم شد این جزیره را حتی با زور تحت کنترل خود در می‌آورد.

مارک میلی سال گذشته به نشست امنیتی آسپن در واشنگتن گفته بود که اگر از ارتش آمریکا درخواست شود، قطعا توانایی دفاع از تایوان در برابر ارتش آزادی‌بخش خلق چین را دارد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز در این جلسه سنا به سناتور اسکات گفت: پکن از نظر چالش‌های پیش روی آمریکا به عنوان یک مشکل ابدی تلقی می‌شود.

وی افزود: بنابراین می‌خواهیم در زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری کنیم که کمک می‌کنند ما امروز آماده، قادر و مسلط باشیم اما تشخیص این چالش در طول زمان شکل خواهد گرفت. شما مشاهده کرده‌اید که ما در این بودجه در زمینه تکنولوژی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. شما مشاهده کرده‌اید که ما در توانایی‌های مبتنی بر فضا، فضای سایبری و قابلیت زیر دریا سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. تمامی چیزهایی که بر آنها تمرکز شده‌ است نه تنها به مقابله با چین بلکه به مقابله با روسیه نیز کمک خواهند کرد.

در درخواست بودجه ۷۳۳ میلیارد دلاری پنتاگون، چین به عنوان رقیب استراتژیک کلیدی مطرح شده است. این درخواست همچنین بر تهدیدات روسیه و دیگر دشمنان تمرکز دارد و قصد دارد وزارت دفاع را به‌روز رسانی کند.

311311

کد خبر 1619976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =