گرانی نان در گیلان کلید خورد/ نان‌ باگت گران‌تر از ۱۰ هزار تومان می‌شود؟

قرن نو نوشت: رییس اتحادیه نان‌های حجیم‌پز رشت و شهرستان‌های حومه از افزایش شدید قیمت آرد تحویلی به این واحدهای صنفی خبر داد.

حسین مقراضی از افزایش شدید قیمت آرد تحویلی به تولیدکنندگان نان فانتزی و نان‌های حجیم در استان گیلان خبر داد و گفت: قیمت هر کیسه‌ی چهل کیلویی آرد تحویلی از ۱۹۲ هزار تومان به ۶۷۰ هزار تومان رسیده و این وضعیت بحرانی جدی را در این استان رقم می‌زند چرا که بیش از ۲۵۰ واحد صنفی فعال در این حوزه با مشکل مواجه می‌شوند.

وی در توضیح سابقه‌ی این اتفاق گفت: در برج یازدهم سال گذشته بنا به درخواست اتحادیه، در کارگروه اصلی استان مقرر و مصوب شد، اتحادیه نان حجیم با هدف کمک به دولت به جای آرد یارانه‌ای گروه دو از آرد یارانه‌ای گروه سه استفاده کند.
وی ادامه داد: هزینه آرد یارانه‌ای گروه دو برای هر چهل کیلو ۵۸ هزار تومان بود. با این تغییر قیمت آرد یارانه‌ای گروه سه برای واحدهای تولید نان حجیم به ۱۹۲ هزار تومان در هر چهل کیلو رسید. به گفته وی قیمت نان باگت با این تغییر از ۹۰۰ تومان به ۲۲۰۰ تومان افزایش یافت .

مقراضی گفت: در هجدهم فروردین ماه بدون اطلاع‌رسانی و بدون ابلاغ مصوبه‌ای جدید سامانه به روی واحدهای صنفی زیر مجموعه‌ی ما بسته شد و هیچ واحدی قادر به خرید و تهیه آرد نبود اما امروز شرایط تغییر کرد و سامانه باز شده و اعلام کردند صنف و صنعت می‌توانند با قیمت ۶۷۰ هزار تومان برای چهل کیلو آرد، نسبت به خرید اقدام کنند.
او گفت: چنین افزایش قیمتی می‌تواند بهای نان باگت را در گیلان به بیش از ده هزار تومان برساند چرا که قیمت نیم باگت طبق محاسبات ما به ۵ تا ۶ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

او با تاکید بر اینکه هیچ استان دیگری در این وضعیت نیست، ادامه داد: می‌گویند گیلان را به عنوان پایلوت انتخاب کرده‌اند. در حالی که این اقدام صنف ما را زمین می‌زند و اعتراضمان هم با بی‌اعتنایی رییس اداره غله در استان روبروست .
وی تاکید کرد: پیشنهادی ارائه شده بود تا دوباره اتحادیه نان حجیم از آرد یارانه‌ای دو بهره‌مند شود تا مصوبه جدید ابلاغ گردد اما در حال حاضر با چنین قیمت عجیبی برای خرید آرد روبرو هستیم .

وی گفت: رییس جمهوری دستور داده پشت پرده گرانی‌ها مشخص شود، همین جا معلوم است که دولت خود مقصر گرانی است.
۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1623607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 7
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شوخیهای فری IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۱
  15 0
  این که چیزی نیس الان گرانی ران در سطح شهر هم کلید خورده
  • IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۱
   0 4
   باشه
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۱
  16 0
  اصلا بشه نانی یک میلیون تومن
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۱
  0 1
  راه نجات چیه