۰ نفر
۱۲ شهریور ۱۳۸۸ - ۰۹:۰۷

اگر به جستجوی نامتان در گوگل معتاد شده‌اید، بهتر است به پایگاه تازه‌تاسیس پرسوناز هم سر بزنید تا بفهمید اینترنت، شما را چه‌طور می‌بیند؟

بهنوش خرم‌روز: تاکنون اسم خود را در اینترنت جستجو کرده‌اید؟ وسوسه نشده‌اید که چند بار و کجاها نامتان در دنیای اینترنت آمده است؟ شاید هم این‌قدر در این کار غرق شده‌اید که به جستجوی اسمتان در گوگل معتاد شده باشید! در این صورت، پیشنهاد می‌کنیم به پرسوناز (Personas) هم سر بزنید، زیرا این سایت فقط برای پاسخ به این پرسش تاسیس شده که اینترنت، شما را چطور می‌بیند.

به گزارش نیوساینتیست، پرسوناز توسط یکی از دانشجویان دوره دکتری ام.آی.تی (انستیتو فناوری ماساچوست) به نام آرون زینمن ساخته شده و برای اسم شما، جستجوی یاهو را به کار می‌گیرد و جمله‌هایی را که در مورد شما هستند؛ از نتایج بیرون می‌کشد. سپس کلمات این جمله‌ها به الگوریتمی به نام Latent Dirichlet Allocation داده می‌شوند که آن‌ها را در 28 موضوع متداولی که زینمن تعریف کرده قرار می‌دهد: مثل آنلاین، سفر، تحصیلات و حرفه.

تصویر نهایی که از فرد ارائه می‌گردد اغلب خوش آب‌ورنگ اما گیج‌کننده است. اگر کاربران اینترنت روی یاهو نام پیتر الدهاوس( نویسنده این مقاله) را جستجو کنند،‌ خیلی سریع در می‌یابند که وی یک روزنامه‌نگار علمی است، ‌اما پرسوناز هم‌چنین تحصیلات و مدیریت را هم به عنوان موضوعاتی که وی در آن‌ها تسلط دارد عنوان می‌کند. در حقیقت پرسوناز عنوان شغلی وی را درج می‌کند، ‌اما چون در موضوعات طبقه‌بندی شده خود کلمه علمی را ندارد،‌ نزدیک‌ترین کلمه،‌ یعنی تحصیلات را نشان می‌دهد.

البته پرسوناز اشتباهات فاحشی هم دارد. برای مثال، ‌وقتی در ادامه نام پیتر، تیتر یکی از مقاله‌های او، سوخت زیستی رویایی تمام شده است، ‌می‌آید،‌ پرسوناز می‌نویسد: پیتر،‌ سوخت زیستی رویایی تمام شده است.

استخراج تصادفی

اگر اسم متداولی داشته باشید یا این که اسمتان با یک فرد معروف مشابه باشد، در آن صورت نتایج حتی بی‌ربط‌تر هم خواهند بود. شاید به نظر برسد که زینمن ابزار نسبتا بی‌مصرفی ساخته است، ‌اما اصل ماجرا دقیقا همین جاست. پرسوناز بخشی از یک نمایش به نام متروپث (Metropath(ologies است که چنین تعریف می‌شود: برنامه‌ای نصب شدنی در مورد زندگی در دنیایی لبریز از اطلاعات و روابط بی‌پایان. این نمایش در حال حاضر در موزه ام.آی.تی در کمبریج در معرض دید قرار گرفته است.

خود زینمن پرسوناز را انتقادی به استخراج داده توصیف می‌کند که می‌خواهد ایمان بی‌موردی را که برخی تحلیل‌گران به نتایج تحلیل‌های رایانه‌ای به دست آمده از مجموعه‌های بزرگ داده می‌دهند،‌ نمایان سازد. وی می‌گوید: « این موضوع همیشه خیلی آمرانه نشان داده شده در حالی که آن چه در حقیقت در پشت صحنه اتفاق می‌افتد، یک افسونگری کنترل شده است.»

اما آیا این انتقاد منصفانه است؟ گریگوری پیاتتسکی شاپیرو، رئیس یک دفتر مشاوره استخراج داده در بوستون به نام کی‌دی‌ناگتز(KDnuggets)،‌ می‌گوید: « پروژه جذابی است. با این حال پژوهشگران استخراج داده و تحلیل‌گران حرفه‌ای به خوبی نسبت به خطر تشکیل پیوندهای نادرست آگاهند. انتقاد از استخراج داده به دلیل ناتوانی افراد در جداسازی ارتباطات نادرست، مثل این است که کلا اینترنت را به دلیل وجود صفحه‌های بد زیر سوال ببریم.»

منصفانه یا غیرمنصفانه، پروژه زینمن غرق در پاسخ‌هایی شده است که از سراسر دنیا دریافت می‌کند. وی می‌گوید:‌ « این مسئله در ذات خودش خودشیفتگی است و مردم از آن خوششان می‌آید. این موضوعی است که به آن علاقه دارند.»

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 16265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =