آمادگی برای صعود ۵۰ هزار نفری به ارتفاعات "بازی‌دراز"

ایسنا نوشت: مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه از آمادگی شهرستان سرپلذهاب برای صعود ۵۰ هزار نفری هموطنانمان به ارتفاعات بازی‌دراز به مناسبت سالروز "عملیات بازی‌دراز" خبر داد.

سردار ناصر باباخانی با بیان اینکه امسال بعد از دو سال وقفه به دلیل شرایط کرونایی سالگرد عملیات غرورآفرین بازی دراز در شهرستان سرپلذهاب کرمانشاه برگزار خواهد شد، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته آمادگی حضور ۵۰ هزار نفر در ویژه برنامه‌های سالروز این عملیات مهم را داریم.

باباخانی اضافه کرد: سال ۱۳۹۸ که برای آخرین بار صعود هموطنانمان به ارتفاعات بازی دراز را داشتیم و در مجموع حدود ۳۰ هزار نفر از سراسرکشور در این مراسم حضور پیدا کردند.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه اشاره ای هم به ویژه برنامه‌های سالروز عملیات بازی دراز در شهرستان سرپلذهاب داشت و افزود: برگزاری یادواره سرلشگر خلبان شهید علی اکبر شیرودی در محل یادمان این شهید در عصر روز ۱۵ اردیبهشت، برگزاری یادواره شهدای عملیات غرورآفرین بازی‌دراز در جوار بقعه احمدبن اسحق بعد از نماز مغرب و عشا در روز ۱۵ اردیبهشت و در نهایت صعود به ارتفاعات بازی دراز در روز ۱۶ اردیبهشت را خواهیم داشت.

باباخانی در ادامه سالروز عملیات بازی دراز را جزو رویدادهای ملی برشمرد و افزود: بجز مراسم اربعین، در هیچ مراسم دیگری این حجم از حضور مردمی را در کرمانشاه نداریم، لذا باید از این فرصت برای معرفی رخدادهای دوران دفاع مقدس و بیان جانفشانی‌های رزمندگان اسلام استفاده کنیم.

وی با اشاره به اهمیت بالای عملیات بازی دراز از نظر نظامی، گفت: این عملیات یکی از عملیات های شاخص دوران دفاع مقدس و در واقع مقدمه ای برای پیروزیهای بزرگ رزمندگان دفاع مقدس بود.

وی با بیان اینکه ارتفاعات بازی دراز از نظر استراتژیک نقش مهمی در امنیت منطقه داشت، یادآور شد: این ارتفاعات اهمیت نظامی بالایی دارند، چون از یک سو بر دشت و شهر سرپل ذهاب و پادگان ابوذر به عنوان مهمترین پادگان مرزی در جبهه غرب و راه‌های ارتباطی آن کاملاً تسلط دارند و از سوی دیگر یک مانع طبیعی عالی هستند.

وی با بیان اینکه در جریان عملیات بازی دراز قسمت‌های مهمی از ارتفاعات بازی دراز از دشمن بازپس گرفته شد، گفت: در این عملیات دو قله مهم ۱۰۵۰ و ۱۱۰۰ ارتفاعات بازی دراز از دشمنان بازپس‌ گرفته شد و بعدها هم پس از پیروزی های بزرگ رزمندگان در جبهه های جنوبی، دشمن بخاطر پراکندگی که در جبهه ها داشت مجبور به ترک جبهه های غرب شد و قله ۱۱۵۰ صخره ای هم آزاد شد.

باباخانی یادآور شد: در عملیات بازی‌دراز ضمن انهدام تیپ سه پیاده کوهستانی و وارد نمودن تلفات به تیپ ۲۲ کوهستانی دشمن، بیش از ۱۵۰۰ نفر از صدامیان کشته و زخمی شده و تعداد زیادی از آنها به اسارت درآمدند.

عملیات بازی‌دراز اردیبهشت ۱۳۶۰ با همکاری مشترک ارتش و سپاه و با هدف بازپس گیری ارتفاعات بازی دراز از رژیم بعث صدام طراحی و اجرا شد. در جریان این عملیات مهم "علی اکبر شیرودی" خلبان برجسته و "حسین ادبیان" فرمانده شجاع گردان تکاور مالک اشتر به مقام شامخ شهادت نائل آمدند.

کد خبر 1626740

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =