فعال سیاسی : دست های پشت پرده ؟! آدرس غلط ندهید، برجام را احیا کنید

نامه نیوز نوشت : نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت : آقای رییسی و همکارانش در دولت، همچنین هیات رییسه مجلس باید صادقانه بگویند که ما تصورات اشتباهی داشتیم و تازه متوجه شدیم که ریشه حل مشکلات چیست. حتی اگر نمی‌خواهند این را بگویند، سریعا دست به کار شده و برجام را احیا کنند.

«بانیان وضع موجود» عبارتی است که اخیر سر زبان دولتمردان افتاده و مدام از ضرورت برخورد با آن می‌گویند. هر وقت که حرف از گرانی یا مشکلات موجود و نارضایتی‌ها می‌شود ، یاد بانیان وضع موجود می‌افتند و اصلا هم معلوم نیست که منظور دقیقا چیست؟ برخی معتقدند که این نوعی فرافکنی و انداختن مشکلات گردن دولت قبل است. برخی هم تصور می‌کنند که قرار است با این حرف زمینه پاکسازی همین تتمه نیروهای باقی مانده از دولت قبل در سطوح مدیریتی و کارشناسی فراهم شود.

علی‌محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران تاکید بر «بانیان وضع موجود» را نوعی آدرس غلط دادن می‌داند. او گفت: «در این اوضاع عجیب و غریب کشور شاهد طرح صحبت‌های عجیب و غریبی هم هستیم و همین تطبیق مسائل با هم و رسیدن به یک جواب درست را دشوار کرده است.

وی افزود: «اکنون حدود ۹ ماه است که دولت شروع به کار کرده و نه‌تنها وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم بهبود پیدا نکرده، بلکه گرانی بیشتر شده و قیمت‌ها بالاتر رفته است. مردم نیز معترض هستند لذا آقای رییس‌جمهور یک جا از مافیا می‌گوید، یک جا از دست‌های پشت‌پرده و یک جا هم از شناسایی بانیان وضع موجود می‌گوید! درحالی که در این کشور فقط قوه مجریه مسوول نبوده که اکنون صرفا مسوولان این قوه در دولت قبل را هدف بگیرند.»

دولت آدرس غلط می‌دهد

بیشتر بخوانید:

نمازی در ادامه گفت: «می‌دانیم که قوه مجریه با کمترین اختیارات به کار می‌پردازد، آقای رییسی هم چون با قوای دیگر هماهنگ است، دست بازتری دارد. ما به خاطر داریم که مجلس در دولت قبل هرازگاهی مشکل درست کرده و به دولت هجمه وارد می‌کرد. دیگران و نشریات همسو با آنها نیز همین ‌طور. لذا اینطور نبود که دست روحانی کاملا باز بوده باشد که حالا او و دولت قبل را بانی وضع موجود بدانیم. شرایطی که اکنون بر کشور حاکم است محصول عملکرد مجموعه مسوولان و دولتمردان است. آقای رییسی اگر می‌خواهد واقعا بانیان را معرفی کند باید ببیند که چه کسانی در کار دولت دخالت می‌کردند.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: آقای رییسی اکنون در راس قوه مجریه و با اختیارات بیشتر و حمایت‌های بی‌دریغ بخش‌های مختلف نظام قرار دارد لذا باید بداند که کلید اصلی حل مشکلات کشور حل مسائل سیاست خارجی است. باید تنش‌زدایی و اعتمادسازی صورت گرفته و در راس همه اینها پرونده هسته‌ای ایران حل شود و با پیوستن به FATF امکان مبادلات اقتصادی با دنیا فراهم شود. اثر این مشکلات است که بر وضعیت داخلی هویدا شده است. کار سختی نیست اگر بخواهند مسائل را حل کنند. نیازی به گشتن دنبال بانیان وضع موجود نیست. بانیان همان‌هایی هستند که اجازه نمی‌دهند این مسائل حل‌وفصل شود.»

او در پاسخ به اینکه هدف از تمرکز رییس‌جمهور و دولت بر صحبت از بانیان وضع موجود به جای تلاش برای حل مسائل اصلی کشور، چیست؟ گفت: «اینکه فکر کنیم آقای رییسی نمی‌داند ریشه اصلی مشکلات کجاست، درست به نظر نمی‌رسد چون او رییس‌جمهور شده و باید درک سیاسی لازم برای حداقل‌ها را داشته باشد. البته او سابقه کار اجرایی ندارد و عمر خود را در دستگاه قضایی گذرانده است لذا شاید برخی از مسائل را هم نداند. با این حال اگر می‌داند و آدرس غلط می‌دهد حتما کار بدتری می‌کند. به نظر می‌رسد اولین انگیزه‌ از دادن این آدرس‌ها و صحبت از مافیا و دست‌های پشت پرده و بانیان وضع موجود، ناتوانی در حل مشکلات کشور است. اینها قبلا بیرون از گود بوده و شعار و وعده می‌دادند اما حالا که وارد گود شده‌اند با مشکل مواجه شده و می‌بینند که کار ساده نیست. انگیزه دیگر آنها هم این است که به هرحال باید پاسخی برای مردم داشته باشند. قطعا نمی‌توانند بگویند که ما اشتباه می‌کردیم و حالا که در قدرت هستیم می‌بینیم کار سختی باید انجام شود لذا دست به فرافکنی زده و آدرس غلط می‌دهند. ممکن است در این بین به فکر پاکسازی‌هایی هم در دستگاه‌ها باشند اگرچه که دیگر کسی برای جابه‌جایی نمانده و از سطح بخشداری به بالا را هم عوض کرده‌اند!»

عضو حزب کارگزاران تاکید کرد: «این نوع برخوردها و صحبت‌ها، این آدرس غلط‌دادن‌ها وضعیت را بدتر کرده و فرصت‌ها را هم از بین می‌برد. به نظر من آقای رییسی و همکارانش در دولت، همچنین هیات رییسه مجلس باید صادقانه بگویند که ما تصورات اشتباهی داشتیم و تازه متوجه شدیم که ریشه حل مشکلات چیست. حتی اگر نمی‌خواهند این را بگویند، سریعا دست به کار شده و برجام را احیا کرده و با تمرکز بر سیاست خارجی مسائل را حل کنند تا به سوی آبادانی کشور برویم.»

217

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1627836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =