کیهان: اگر امام علی ، با بدعت های خلفا مقابله می کرد یارانش از او جدا می شدند

کیهان نوشت:گاه مصلحت اقتضا می‌کند که حاکم اسلامی برای حفظ وحدت و اتمام حجت و روشنگری به رغم میلش دست به اقدامی بزند که در شرایط مطلوب هرگز چنین نمی‌کرد. چنان‌که حضرت امام خمینی(ره) به رغم این‌که بنی صدر را برای ریاست جمهوری ایران مناسب نمی‌دانست. برای حفظ مصلحت جامعه اسلامی به انتخاب او رضایت داد.

تحمل برخی از بدعت‌های خلفا
سنت‏های نادرستی که توسط خلفای پیش از امیرمؤمنان(ع) به خصوص دو خلیفة‏‏‍ نخست پایه‌ریزی گردید، بعد از مرگ‌شان به یکی از معضلات حکومت آن حضرت مبّدل شد؛ به‌طوری که مقابله با آنها موجب جدایی یاران آن ‏‏‏بزرگوار از ایشان می‏شد. این مطلب چیزی نیست که تنها با تحلیل زندگانی امیر‏مؤمنان(ع) قابل اثبات باشد، بلکه خود بدان تصریح فرموده است.

سلیم‌بن‌قیس هلالی گوید یک بار حضرت در جمع اهل‏بیت(ع) و یاران خاص و شیعیانش فرمود: «قبل از من خلفا اعمالی را انجام داده ‏اند که در آن با رسول‌خدا(ص) مخالفت ورزیدند و در این مخالفت تعمّد داشته ‏اند و عهدشان را با آن حضرت شکستند و سنّت آن (حضرت) را تغییر داده‏ اند؛ حال اگر من مردم را وادار به ترک آن اعمال کرده و آن سنت‏ها را به سنن پیشین و آنچه در دوران رسول‏خدا(ص) مرسوم بوده باز‏گردانم، سربازانم از من جدا می‏شوند؛ به طوری که تنها من و یا عدّة ‌اندکی از شیعیانم که به برتری من عارفند و پیشوایی مرا با استفاده از قرآن و سنّت رسول‏خدا(ع) پذیرفته ‏اند، باقی می ‏مانند.»

سپس امیر‏مؤمنان حدود 30 مورد از سنّت‏های نو‏ظهور مخالف سنّت پیامبر(ص) را برشمرد و فرمود: «قسم به خدا به مردم دستور داده بودم در ماه رمضان جز برای (نمازهای) واجب نماز جماعت برپا نکنند و به آنها اعلام کردم اجتماع برای نمازهای نافله بدعت است؛ ولی برخی از سپاهیانم، از کسانی که همراه من می‏جنگیده ‏اند فریاد زدند: ای اهل اسلام سنّت عمر تغییر داده شده، ما را از نماز مستحبی در ماه رمضان نهی می‏کند (سپس حضرت می‏فرماید: وضع به گونه ‏ای آشفته شد) که من ترسیدم در ناحیه ‏ای از اطراف لشکرم شورش شود.
(آنگاه از مردم و امت خود شکوه کرده می‏فرماید) از تفرقه این امت و تبعیت‌شان از امامان گمراه‌کننده و دعوت‌کنندگان به سوی آتش چه نکشیده ‏ام.»
همان‌گونه که حضرت تصریح فرموده برای حفظ وحدت و جلوگیری از شورش در جامعه اسلامی می‌بایست برخی از انحرافات را تحمل کند، با صبر و بردباری و دندان روی جگر گذاشتن و دعوت کردن نیروهای حزب‌اللهی و ولایت مدار به صبر و تحمل، جامعه اسلامی را از بحران‌ها و فتنه‌ها عبور می‌داد، البته این در جایی است که حفظ مصالح اسلام و حکومت اسلامی در گرو صبر و بردباری در برابر انحرافات باشد و گرنه اگر صبر موجب از بین رفتن اسلام و حکومت اسلامی‌شود در آن صورت مبارزه و قیام ولو به قیمت ایجاد تفرقه در جامعه ضرورت دارد.

23302

کد خبر 1628596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =