عصبانیت اردوغان از درخواست عضویت سوئد و فنلاند در ناتو؛ شما خانه تروریست‌ها هستید!

یورونیوز نوشت: یک روز پس از اعلام درخواست فنلاند برای عضویت در ناتو، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از مخالفتش با پیوستن فنلاند و سوئد به این پیمان امنیتی جمعی خبر داد.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، افکار عمومی و احزاب فنلاند و سوئد گرایشی بی‌سابقه برای عضویت در ناتو پیدا کرده‌اند به گونه‌ای که مقامات دولت فنلاند روز گذشته از تمایل فنلاند برای عضویت در این پیمان خبر دادند. قرار است که فردا یکشنبه نظر رسمی فنلاند منتشر شود سوئد نیز گفته است که فردا یکشنبه تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

فنلاند بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد و با عضویتش در ناتو میزان مرزهای مشترک روسیه و ناتو دو برابر می‌شود. سوئد اما بر خلاف فنلاند مرز مشترکی با روسیه ندارد. روسیه روز گذشته به هر دو کشور اسکاندیناوی فنلاند و سوئد هشدار داد. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تهدید کرد که روسیه ناچار خواهد شد تا دست به اقدامات تلافی جویانه بزند.

چرا اردوغان ساز مخالف می‌زند؟

اردوغان که کشورش از اعضای قدیمی ناتو است، از عضویت فنلاند و سوئد ناخشوند است. او امروز و پس از نماز جمعه استانبول به خبرنگاران گفت: «ما نظر مثبتی نداریم. کشورهای اسکاندیناوی مانند مهمانخانه سازمان های تروریستی هستند.» از سخنان اردوغان اینگونه استنباط می‌شود که ترکیه از حضور گروه‌های و احزاب کرد مخالف آنکارا در کشورهای اسکاندیناوی ناراضی است.

دولت ترکیه معمولا گروه‌های کرد مخالف خود را «تروریستی» معرفی می‌کند.

اردوغان در سخنان خود همراهی ترکیه با عضویت یونان در ناتو را نیز یک «اشتباه تاریخی» توصیف کرد. یونان در کنار قبرس، دو کشوری هستند که از مانع‌های بزرگ بر سر راه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا هستند. ترکیه نیز در عوض سالهاست که مانع پیوستن قبرس به ناتو می‌شود.

به نظر می‌رسد که ترکیه شرایط را برای گرفتن یک امتیاز سیاسی از فنلاند و سوئد مناسب تشخیص داده است.

در سالهای گذشته نیز یونان به خاطر اختلاف بر سر نام «مقدونیه» مانع عضویت این کشور تازه استقلال یافته به اتحادیه اروپا و ناتو می‌شد تا اینکه در نهایت مقدونیه نام رسمی خود را به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر داد. یکی از استان‌های یونان «مقدونیه» نام دارد و یونان نگران بود که کشور کوچک تازه استقلال یافته، بخشی از هویت تاریخی یونان را به نام خود گره بزند.

«سیاست درهای باز» ناتو چه می‌گوید؟

سوئد و فنلاند دو کشور اروپایی هستند که همکاری نزدیکی با ناتو دارند و از لحاظ نظامی نیز در جایگاه مناسبی قرار دارند و از این رو انتظار می‌رود که دو کشور پس از ارائه رسمی درخواست بتوانند برخلاف برخی از کشورها که سالهای طولانی پشت درهای ناتو ماندند، به سرعت وارد پیمان ناتو شوند.

بر اساس پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - هر کشور اروپایی می‌تواند عضو این پیمان شود اما هرگونه تغییر از جمله پدیرفتن عضو جدید مستلزم پذیرش توسط همه امضاکنندگان و اعضای کنونی این پیمان است.

آخرین کشوری که عضو ناتو شد، جمهوری مقدونیه شمالی بود که در مارس ۲۰۲۰ و پس از به توافق رسیدن یونان و مقدونیه، توانست عضو این باشگاه نظامی امنیتی شود. در نشست اعضای این پیمان در سال ۲۰۰۸ در بخارست نیز اعضا با پذیرش درخواست عضویت اوکراین و گرجستان موافقت کردند.

بوسنی و هرزگوین نیر از سال ۲۰۱۰ مذاکرات و پروسه عضویت در ناتو را آغاز کرده است.

311311

کد خبر 1630785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 53
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  47 34
  اردوغان خودش یک رئیس‌جمهور دورویی هست
 • مهران فر IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  30 23
  حتما می خواهد یک بازی از فنلاند و شوید بگیرد بعد آنها را نیز مانند بن سلمان و اسراییل در آغوش بفشارد.
 • کورش IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  55 49
  اردوغان تو خودت رهبر همه تروریست های تکفیری و داعش هستی،
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  46 41
  اردوغان تو خودت ذات ‌‌‌‌و جوهره ترور و تروریستی، توهم رویای امپراتوری عثمانی رو می پروری و در این راه از هیچ کار مشروع و نامشروعی ابا نداری! کردها را قتل عام میکنی و حالا مدعی هستی که دیگران تروریست هستند! شرم و حیا هم خوب چیزی است، که البته افرادی همچون تو بکلی از آن تهی هستید.
 • ابی IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  30 28
  اگر کشور جهان سومی را که کل خاکش در اروپا به سختی ۲۰ هزار نمیشه را عضو اتحادیه نکنید که خط ونشان نمیکشد
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  38 40
  بسیار جالبه اقای اردوغان ودولتش رسما از تروریستهای داعش وشام پشتیبانی میکند وکل تسلیحات وهزینه ی انها را میدهد ومتاسفانه دولتهای ابر قدرت ومخصوصا امریکای جنایتکار صداشون در نمیاید واکنون در نهایت بیشرمی ووقاحت به فنلاند وسوید ایندو کشور ازاد اتهام میزند اصولا من نمی فهمم ترکیه چرا وبچه دلیل باید بتواند عراق وسوریه ولیبی و.....را اشغال کند وصدایی از ابر قدرتها بر نیاید ؟؟؟؟
 • چ FR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  49 13
  چندین سال قبل هنگامی که در ترکیه بر علیه اردوغان کودتا شکل گرفت ، روزنامه کیهان با خوشحالی نوشت اردوغان رفتنی است اما نمی دانست نرفتنی است و اما اردوغان گاهی با روس ها و گاهی با آمریکایی ها کشمکش می کند اما سیاستمدار خوبی استخخخخخخختتتتتهاهاهاااااا
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  39 30
  خوشم میاد این آدم همیشه حرف حق رو میزنه چه دوست چه غریبه
 • IR ۰۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  15 22
  اردوغان شارلاتان این یه حرفش درسته
 • ع ا ز CA ۰۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  20 20
  این کسترش ناتو به شرق اروپا عاقبت بدی حتی برای خود اروپا دارد بالاخره روسیه بدون تلافی این کار اروپا را نخواهد گذاشت که ناتو امنیت ملی روسیه را به خطر بیندازد و روسیه هیچ کاری نکند .
 • محمد IR ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  32 34
  رجب حرف زیادی میزنه ...جدی نگیرید
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  11 28
  کشورهای.فاقداستقلال.واقتصاد.به.ناتوملحق.میشوند
 • محمدرضا IR ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  19 14
  بخدا این آقای اردغان ازاون آدمهای هست که شناختنشون سخته!! حرفها وکارهاش عجیب وغریب وبسیارمتقیرهستند.ولی خدائیش دمش گرم این حرفش درست ودلچسبه اوندوتاکشورفقط دارند بنزین روآتیش میریزندو بازیچه دست آمریکا شدند اگرهم به حماقتشون ادامه بدندوعضوناتوبشندمردم بیچارشونوبدبخت میکنند.
 • IR ۰۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  30 36
  خیانتی که تو کردی ،نباید در مورد تروریست حرفی داشته باشی،توبا ریس تروریست‌ها)اسرائیل کودک کوش دست دوستی دادی،بس حرف نزن لطفا
 • IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  6 22
  ناتو یک پیمان نظامی بلوک غرب (اروپای غربی وامریکا بانظام سرمایه داری)بود ودر مقابل پیمان نظامی بلوک شرق با نام پیمان ورشودر (اروپای شرقی وارتش سرخ شوروی )صف آرایی می کرد حالا با تحولات تاریخی ومنحل شدن پیمان ورشو درحقیقت پیمان ناتو یک پیمان مرده است که فقط نامی بزرگ را یدک می کشد که امریکا با ایجاد تشویش واضطراب وهراس وتوهم مصنوعی در مقابل روسیه وفریب کشورهای اروپایی مقاصد توسعه طلبانه وامپریالیستی وپرهزینه را به این کشورها تحمیل کرده وگر نه نظامیان این کشورهای وارفته غربی در این پیمان به جز خوشگذرانی وآدامس جویدن گمان نمی کنم عرضه اقدامات اثر گذاری در جهان را داشته باشند.
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  46 38
  تروریست خود اردوغانه
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  13 34
  مرگ و لعنت بر ناتو
 • TR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  26 24
  اردوغان داره اشتباه می کنه!‌ (طبق معمول). اسکاندیناویا جزو خودی ترین منطقه های غرب حساب میشه!‌ همان سوئد به تنهایی از ترکیه اقتصاد بزرگی دارد و بسیار صنعتی و لیبرال است. این خود ترکیه است که همیشه عضو اضافی و ابزاری ناتو در نظر گرفته شده است! اگر استفاده ناتو از ترکیه ابزاری نبود، داخل اتحادیه اروپا راش می دادن! اما بر خلاف مقاله بالا بزرگترین موانع پیوستن ترکیه به اتحادیه، دو کشور آلمان و بخصوص فرانسه هستند! فرانسه چند بار به طور عمومی مخالفتش رو اعلام کرده نمی دونمن چرا از قلم انداختید!
 • US ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  27 20
  به همه چیز فضولی در میکنه