اعتراض به کتاب‌سازی درباره آثارِ استاد مطهری

انتشارات صدرا اعلام کرد هیچ ناشری حق ندارد آثار استاد مطهری را قطعه قطعه کند و مطابق میل خود کنار هم قرار دهد و با یک نام جعلی، آن را منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، انتشارات صدرا، در اعتراض به کتاب‌سازی درباره آثار و افکار آیت‌الله شهید مرتضی مطهری، اطلاعیه‌ای را منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است:

«نظر به این‌که امسال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برخی کتاب‌های جعلی با عناوین جعلی به نام استاد مطهری مشاهده شد، به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند کتاب‌های استاد شهید آیت‌الله مطهری صرفاً توسط انتشارات صدرا که خود آن شهید در سال ۱۳۵۷ برای تمرکز و انتظام یافتن آثارشان تأسیس کردند، منتشر می‌شود.

مشاهده شده است که برخی افراد غیرمسئول دست به کتاب‌سازی زده و تحت عنوان «دوره مطالعاتی بینش مطهر» هر چند صفحه از یک کتاب را به سلیقه خود و گاهی با حذف و تقطیع، در کنار بخش‌هایی از کتاب‌های دیگر قرار داده و با یک نام جعلی به نام استاد مطهری منتشر کرده‌اند و متأسفانه مسئولان مربوط غافل‌گیر شده‌اند.

مثلاً بخشی از کتاب «عدل الهی» را به طور ناقص و تقطیع‌شده در کنار بخشی از کتاب «انسان و سرنوشت» قرار داده و کتابی با نام جعلی «عقل و قدَر» به نام استاد منتشر کرده‌اند. یا با تقطیع و مثله کردن کتاب‌های «مسئله حجاب» و «نظام حقوق زن در اسلام»، کتابی با نام جعلی «حقوق زن و مرد» به نام استاد منتشر نموده‌اند. بدیهی است که کسی حق ندارد آثار یک مؤلف را ولو سال‌ها از انتشار آن گذشته باشد، قطعه قطعه کند و مطابق میل خود کنار هم قرار دهد و یک نام برای آن جعل کند. این یعنی نقض حقوق معنوی مؤلف.

این کتاب‌سازی‌ها علاوه بر نقض حقوق معنوی استاد مطهری، آسیبی جدی به نظم موجود در آثار ایشان می‌زند و موجب سردرگمی مردم و فراموشی آثار اصلی استاد که به شدت مورد تأکید امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بوده است می‌شود.

این انتشارات همواره مشوق طرح‌های دوره مطالعاتی آثار استاد مطهری بوده است و اکنون نیز با طرح‌های مطالعاتی که منابع آن‌ها آثار اصلی آن متفکر شهید است، همکاری نزدیک دارد، همچنان که اپلیکیشن رایگان آثار استاد با مجوز انتشارات صدرا تولید شده است که می‌تواند علاوه بر کتاب‌های کاغذی در این دوره‌های مطالعاتی مورد استفاده قرار گیرد. به این برادران نیز توصیه می‌کنیم که آثار واقعی استاد را منبع قرار دهند تا ان‌شاءالله نیازی به اقدام قانونی نباشد.

بدین‌وسیله به آگاهی ملت شریف و علاقه‌مندان آثار آیت‌الله مطهری می‌رساند کتاب‌های مجعول مذکور معتبر نیست و آثار اصلی و اصیل آن اسلام‌شناس فرزانه صرفاً توسط «انتشارات صدرا» که خود استاد شهید مؤسس آن بوده‌اند، منتشر می‌شوند.

۵۷۵۷

کد خبر 1631544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =