تولد آهوهای دوقلو در پارک ملی کلاه قاضی اصفهان

تولد نخستین دوقلوها از نوع آهو، در پارک ملی کلاه قاضی اصفهان طی سال جاری ثبت شد که با توجه به خشکسالی های اخیر این منطقه امیدوارکننده است.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش «کلاه قاضی» اصفهان به موجب شرایط خاص، از دیرباز زیستگاه وحوش بوده است و قدمت تاریخی زیادی دارد.

این منطقه حفاظت شده زیستگاه گونه‌های مختلف از گیاهان، پستانداران، پرندگان و خزندگان است که برخی از آنها در معرض خطر انقراض هستند.

بنا بر اعلام اداره کل محیط زیست اصفهان، تولد نخستین دوقلوها از نوع آهو، در پارک ملی کلاه قاضی اصفهان و در سال جاری تسط محیط بانان ثبت شده است.

در مناطقی مانند کلاه قاضی که تقریبا بیابانی است و شرایط خشکسالی در ان اتفاق می افتد امکان دوقلوزایی گونه های جانوری کمتر است و بر این اساس تولد این دوقلوها در سال جاری در این منطقه، با توجه به خشکسالی های اخیر خبر خوب و امیدبخشی است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در این ارتباط با اشاره به اینکه حدود دو هزار راس آهو در پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی اصفهان زیست دارند، اظهار کرد زادآوری این آهوها بطور معمول در فصل بهار و بویژه نیمه دوم اردیبهشت اتفاق می افتد.

حسین اکبری با بیان اینکه دوقلوزایی در بین گونه های جانوری مانند آهو و کل و بز به شرایط زیستگاهی، پوشش گیاهی و آب و علوفه بستگی دارد، افزود: تولد نخستین دوقلوها از نوع آهو، در پارک ملی کلاه قاضی اصفهان طی سال جاری ثبت شد که با توجه به خشکسالی های اخیر این منطقه امیدوارکننده است

وی بیان کرد: اگر مناطقی سرسبز و دارای پوشش گیاهی و منابع آبی خوبی باشند به طور معمول گونه هایی مانند آهو دوقلوزایی قابل توجهی تا حدود ۵۰ درصد دارند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تغییر اقلیم و خشکسالی را تهدیدی برای حیات وحش دانست و افزود: در زمان حاضر تهدید خاصی مانند بیماری در پارک ملی کلاه قاضی وجود ندارد.

گزارشی در ارتباط با شیوع طاعون نشخوارکنندگان نداشتیم

اکبری به شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک از زمستان سال ۹۸ در بین گونه کل و بز در پارک ملی کلاه قاضی اشاره و خاطرنشان کرد: شیوع این بیماری در سال ۹۹ به اوج خود رسید و تلفات قابل توجهی داشتیم اما با اقدامات حفاظتی، این بیماری کنترل و مهار شد و در سال گذشته و از ابتدای امسال تا کنون گزارشی درباره آن نداشتیم.

کد خبر 1631799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =