نماینده ارومیه: اگر سفر رئیس جمهور به آذربایجان‌غربی، صرفا افتتاح پروژه‌های دولت قبل باشد، بیهوده است

ایلنا نوشت: نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: سفر رئیس جمهور به آذربایجان‌غربی اگر کمکی به رفع مشکلات این استان نمی‌کند، بیهوده خواهد بود.

روح‌الله حضرت‌پور گفت: ما در دوره‌های قبلی و در ریاست جمهوری‌های گذشته نیز شاهد سفر نفر اول دولت به آذربایجان‌غربی بودیم اما آیا گرهی از مشکلات استان ما گشوده شد؟ مصداق بارز این مساله نیز وضعیت آذربایجان‌غربی از لحاظ شاخص‌های توسعه است که در بین استان‌های انتهایی و محروم کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی متاسفانه در سال گذشته در فلاکت‌بارترین وضعیت ممکن قرار گرفت، افزود: سفر آقای رئیسی به این استان باید در راستای رفع محرومیت‌های فعلی باشد چنان که همین محرومیت‌ها باعث شده آذربایجان‌غربی در نرخ بیکاری، نرخ سواد، نرخ بهداشت و حتی در نرخ تورم جزو استان‌های ضعیف کشور به حساب می‌آید.

نماینده مردم ارومیه در محلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مردم آذربایجان‌غربی در بخش‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مطالباتی دارند، خاطرنشان کرد: من نمونه‌هایی از این مطالبات را طی نطقی که در مجلس داشتم بیان کردم و اکنون نیز بر همان‌ها تاکید دارم؛ تداوم عملیات احیای دریاچه ارومیه ، لزوم سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ دولتی در بخش صنعت به ویژه صنایع مادر این استان و بهره‌برداری اصولی از ظرفیت‌های بالقوه کشاورزی این منطقه و توسعه مکانیزاسیون در این بخش از مطالبات مردم آذربایجان‌غربی است.

حضرت‌پور با تاکید بر اینکه استان ما در بخش معادن ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارد که متاسفانه دولت برای سرمایه‌گذاری در آنها هیچ اقدامی نکرده است، یادآور شد: با سرمایه‌گذاری در بخش استخراج مواد معدنی و همچنین فرآوری این محصولات جهت جلوگیری‌ از خام‌فروشی، می‌توان نرخ بیکاری در این استان محروم و غریب را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش داد.

وی با اشاره به فعالیت معدن طلای زره‌شوران تکاب، گفت: این معدن که یکی از بزرگترین معادن طلای خاورمیانه محسوب می‌شود، جز محرومیت و تخریب منابع طبیعی و زیست محیطی چه عایدی برای مردم منطقه داشته است؟ غیر از این است که زیرساخت‌های موجود در آن از جمله راه‌ها نیز توسط بهره‌برداران معدن تخریب شده است؟ نمی‌شد با اختصاص درصدی از منابع حاصل از استخراج طلای این معدن به خود منطقه، در راستای رفع محرومیت‌های آن گام برداشت؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آقای رئیسی در جزئیات فعالیت معدن زره‌شوران تکاب قرار دارد، اظهار کرد: منطقه آزاد شدن سرو ارومیه، تکمیل آزادراه ارومیه - تبریز، افزایش اعطای تسهیلات به بخش کشاورزی استان برای تغییر نوع آبیاری، افزایش حمایت‌ها از کشاورزان با خرید تضمینی محصولات کشاورزی آنان از مطالبات جدی ماست.

وی تاکید کرد: آقای رئیسی در سفر به استان‌ مازندران دستور آزادسازی سواحل دریای خزر که توسط ارگان‌های دولتی تسخیر شده بود را صادر کردند که با تعیین ضرب‌الاجل تحقق یافت؛ لذا انتظار ما این است ایشان با چنین دستوراتی، برای گره‌گشایی از مشکلات آذربایجان‌غربی نیز اقدام کنند.

حضرت‌پور با اشاره به اینکه اگر سفر آقای رئیسی به آذربایجان‌غربی صرفا بهره‌برداری از پروژه‌هایی است که در دولت قبل اجرا شده، سفری بیهوده و بی‌ثمر خواهد بود، گفت: ایشان در دوره ریاست بر قوه قضائیه به استان سفر کردند و از ریز مشکلات اطلاع دارند بنابراین انتظار ما این است که سفر پیش روی ایشان همراه با مصوباتی باشد که گامی اساسی در راستای محرومیت‌ها و کاهش رنج مردم این دیار باشد.

46

کد خبر 1632281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =