از «آقامون جنتلمنه» نوشتید، از «سلام فرمانده» هم بنویسید

ایرنا نوشت: جامعه دانشگاهی، اهالی پژوهش و فعالان رسانه‌ای ایران، جرأت احتمال‌دهی، تأمل‌ورزی و اندیشه‌سازی را از دست داده‌اند.گمان می‌برند دیر یا زود در هاضمه فکری جهان حل خواهیم شد و اساساً قائل به نگاه تمدنی و تمایز فرهنگی نیستند.

«بدنو ببین، جون بابا، خودتو بلرزون بابا» می‌خواندند و تأسف می‌خوردند و سر تکان می‌دادند که کودک و نوجوان ایرانی تباه شده و جمهوری اسلامی دچار شکاف نسلی عمیقی شده که دیگر پر کردنی نیست. ارزش‌ها و هنجارهای انقلاب اسلامی را بر باد رفته می‌دیدند و به اندک تلاش‌های مخلصانه بسیجیانی که مخلصانه و بی‌مزد و منت در حال تربیت نسل و برپایی حلقه صالحین و برگزاری اردوی جهادی بودند، پوزخند می‌زدند که چه نشسته‌اید که سیل همه‌تان را غرق خواهد کرد. اما امروز که یک سرود کاملاً ابتدایی و تقریباً بی‌هزینه روی لب ده‌ها هزار کودک و نوجوان ایرانی نشسته، سکوت کرده‌اند و لب نمی‌جنبانند که نکند ماله‌کش و همدست و حکومتی خوانده شوند.

«سلام فرمانده» شهر به شهر می‌چرخد. نمی‌توان انکارش کرد. نمی‌توان حکومتی دانستش. چیزی دارد که خریدنی نیست. نمی‌توان اتوبوس و مینی‌بوس گرفت و این همه دختر و پسر نوجوان را جمع کرد و در میدان‌های اصلی شهر، لب‌خوانی کردش. نمی‌توان همه رسانه‌های فراگیر را به خط کرد و این چنین هماهنگ به خانه‌ها فرستادش. «سلام فرمانده» در متن جامعه پیچیده، با همه مشکلات و دشواری‌ها و رنج‌ها و زخم‌هایی که این جامعه دارد و زیر بار آنها کمر خم کرده. اما هر چه بیشتر خوانده می شود، کمتر در موردش نوشته می‌شود.

گویی کلیشه‌هایی وجود دارد که روشنفکر و دانشگاهی و اهل کتاب و دانشگاه ایران نمی‌خواهد از آنها جدا شود. موضوع این نیست که این سرود از نظر عده‌ای «چیپ» است یا خیر، موضوع این است که بخش‌هایی از جامعه نخبگانی ما جرأت مقاومت در برابر فکر و نگاه غربی را از دست داده‌اند، وگرنه «چیپ» هم تحلیل می‌شود، اگر از آن سوی آب‌ها آمده باشد!

ویدئوهایی که از همخوانی «سلام فرمانده» در شهرهای مختلف منتشر می‌شود، نشان می‌دهد این سرود از نظر ایجاد موج اجتماعی و ساخت همدلی موفق بوده است. ارزیابی میزان این موفقیت باید مبتنی بر معیارهایی کاملاً مستند و معتبر باشد. اما هر پژوهشی از یک حدس عالمانه آغاز می‌شود و حدس عالمانه این است که «سلام فرمانده» فراگیری بالایی ایجاد کرده آن هم در جامعه‌ای که لایه‌ها و اقشارش روز به روز از یکدیگر فاصله می‌گیرند. این فراگیری هم در سطح و هم در عمق رخ داده، هم از حیث شمار موجی که ایجاد شده و هم از نظر تنوعی که ساخته. نمی‌توان گفت فقط چادری‌ها، فقط بسیجی‌ها، فقط مذهبی‌ها «سلام فرمانده» را لب‌خوانی می‌کنند و حاضرند برایش تجمع کنند و شعرش را حفظ کنند. این حدس عالمانه یا فرض محتمل را لااقل بررسی کنید!

جامعه دانشگاهی، اهالی پژوهش و فعالان رسانه‌ای ایران، جرأت احتمال‌دهی، تأمل‌ورزی و اندیشه‌سازی را از دست داده‌اند. گمان می‌برند دیر یا زود در هاضمه فکری جهان حل خواهیم شد و اساساً قائل به نگاه تمدنی و تمایز فرهنگی نیستند. انقلاب اسلامی ایران، همان انقلابی که آن همه وصف و تعبیر و شگفتانه از دوست و دشمن، سیاستمدار و امنیتی، اقتصاددان و جامعه‌شناس در موردش رفته است، بیش و پیش از آنکه تجمع و تظاهراتی باشد، صورت‌بندی مسأله چرایی عقب‌ماندگی ایران بود.

انقلاب در قلب‌ها ریشه زد. ذهن‌ها را پرسشگر کرد. «نه شرقی و نه غربی» قبل از آنکه به یک برنامه کلان در سیاست خارجی تبدیل شود، یک باور ملّی و هنجار دینی است. اگر نخبه جامعه ایران، باور به امکان استقلال نظری در برابر جهان فریبنده غرب و شرق را از دست بدهد، تمدن‌سازی چگونه ممکن می‌شود؟ اگر نخبه جامعه ایران، مرتباً روی آسیب‌ها و اشکالات متمرکز شود و فرصت‌ها و دارایی‌ها را نبیند، آینده‌سازی چگونه میسر می‌شود؟

«سلام فرمانده» مهر باطلی است بر گزاره پرتکرار ناامیدی و دین‌ستیزی مردم و به ویژه غرب‌گرایی مطلق کودکان و نوجوانان ایرانی.

هر اندازه با محتوا و مضمون این سرود مشکل داشته باشیم و دلیل اثربخشی و فراگیری آن را درک نکنیم یا نسبت به بت‌سازی عوامل و طراحان و مجریان این سرود هشدار بدهیم و از موج‌سواری رسانه‌های پرادعا اما کم‌اثر حکومتی روی این کار مردمی خشمگین شویم؛

نمی‌توانیم انکار کنیم «سلام فرمانده» به اصطلاح رسانه‌ای‌ها «گرفته» یا فراگیر شده و نشان داده که «امکان» مقاومت فرهنگی در برابر ساخته‌های مبتذل امثال ساسی مانکن که به شکل طراحی شده‌ای، نسل‌ جدید را هدف گرفته، وجود دارد.

دومین ویژگی یعنی طرح «امکان» مقاومت از نخستین ویژگی یعنی «فراگیری» مهم‌تر است؛ حتی اگر هیچ دانشگاهی، پژوهشگر یا اهل رسانه‌ای بدان نپردازد. کاش یک دهم آسیب‌شناس‌ها، دستاوردشناس داشتیم.

نویسنده: محمد رستم‌پور

۵۷۵۷

کد خبر 1632486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 86
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 356
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  حالا همه نمی‌دونن، اما ما که بچه مدرسه‌ای داریم که می‌دونیم چقدر تبلیغ شده برای این شعر ..
  • Sherlock IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   چیشده بهتون برخورده؟ باشه شما راست میگی تبلیغ شده، برا امام زمان تبلیغ کنن بده؟ دیگه نمیتونین منکر این بشین که برا امام زمان خوندنش حالا دو تیکشم میگه سلام فرمانده که اونم رهبر نائب امام زمان و فرمانده کل قواس! بعدشم تو مدارس به مورد فرهنگی تبلیغ شده بقیه جاها چی؟ 40000 نفر جمع کردن با این تبلیغ میشه یا دل های آماده جذب شعر شدن؟
  • شهروند IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   سلام بله منم بچه مدرسه ای دارم و مدرسه گفتن که کلیپ باید درست کنیم و بفرستیم .ولی واقعااا پسرم و دوستای هم مدرسه ایش با جون و دل میخونن و زمزمه میکنن و نمیشه که کل مدرسه با اجبار باشه بیشترشون با جون و دل شرکت میکنن.
  • IR ۰۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   خب تبلیغ بشه اشکالش چیه
  • IR ۰۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   حالا خوبه که همه میدونن شما غربگراها و اصلاح طلبا ۳۰ سال با همین تبلیغات بر کشور حکومت کردید و سرمایه های ملت رو نابود کردید
  • IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   شما برو همون بی بی سی چاخان گو و دیگر رسانه های مواجب بگیر رو ببین. روزی که آقامون بیاد از خواب خرگوشی بیدار میشید که البته دیگه دیره.
  • سید یاسین IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   چرند نگو ماکه بچه مدرسه ای هستیم خودمون به مربی پرورشی اصرار کردیم ما هم تو مدرسه سلام فرمانده بخونیم خودمون قبلش حفظ کرده بودیم هیچ تبلیغی نبود
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   بعد از دیدن این خبر سرود را گوش دادم، زیبا بود. فرض کنیم حرف شما درست باشه و خیلی براش تبلغ شده باشه، چه ایرادی داره؟ فکر میکنید در برابر اینکه بعضی از مردم از صبح تا شب گوش و چشمشون تابع انواع شبکه های ماهواره‌ ای با بودجه ‌های کلان هست، این تبلیغ خیلیه؟!
  • شکیبا IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   چه تبلیغی،چرا چرت وپرت میگی
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   حالا چرامیسوزی، باید افتخار کنی
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   بچه های ما که عاشقانه میخوانند ،بچه ها ضمیر پاک و الهی دارند اگر در این راستا قرار گیرند تربیت الهی میشوند و اینجور برنامه ها اونها رو به ضمیر پاکشان سوق میدهد
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   بله مدارس تاثیر مستقیم دارند در تربیت،و آهنگ های قبل همگی در درون مدارس بود اما این آهنگ در بطن جامعه و هیچ اجباری هم نزاشتن برای شرکت ،مهم همین است
  • منتظرالمهدی IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   5 0
   اتفاقا من بچه مدرسه ای دارم، ولی تو مدرسش نگفتن که بخونید، اما از خیلی وقت پیش ها قبل از اینکه تو مدرسه ها تبلیغ بشه، قبل از اینکه شهر به شهر تبلیغ بشه، خداروشکر پسر من آنقدر که تو خونه می خوند حفظش کرده بود، هنوز هنوزه هم عاشق این سرود زیبای امام زمان هستش، من افتخار می کنم بچه ی من امام زمانیه❤️ الهم عجل لولیک الفرج بحق حضرت زینب کبری سلام الله علیها 🌼❤️🌼
  • امیر IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   6 0
   چرا همش به فکر جزییات هستید بده برای امام زمان تبلیغ بشه بهتر از اینه جنتلمن رو بخونن خجالت هم خوب چیزیه 🤏🤏🤏
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  درود بر شهید حاج قاسم سلیمانی
  • FR ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   0 2
   چه مربوط به سلیمانی ربطی نداره ... یک بار گوش کن بعد
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  چی بگم؟؟؟
  • IR ۰۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   چی داری که بگی؟؟؟
 • IR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  سرود زیبایی است
  • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   همه ی بدبختی ما از همین ناقص عقلانی است که گرایش به غرب بودن یه عده کم عقله به خودتون بیان از بهترین دانشمندان دنیا از شما ایرانیها هستند که در غرب کسانی به راحتی همانندشان نیست خود غرب اعتراف میکنه ک ایرانی باهوشه در مورد این سرود دسشون درد نکنه خوبه ولی خیلی کمه باید خیلی زودتر از اینها وبیشتر بیشتر کار بشه در همچی مواردی
 • علی IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  بگین که وزیر آموزش و پرورش دستور داده که این سرود در مدارس اجرا بشه. وقتی دستور وزیر باشه قطعا اجباری میشه و مدیران ملزم به اجرای دستور هستند.
  • سرباز ولایت IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   5 0
   کجا دستور دادن که ما نفهمیدیم؟؟ نکنه شما جزو اون گروه بچه های بالایی که اطلاعات زیاد داری😑
  • محسن IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   4 0
   یعنی وزیر آموزش و پرورش دولت نمیتونه برای ترویج مفاهیم مذهب رسمی کشور (که اصلی از قانون اساسیه) دستور صادر کنه؟ این عدالت و انصاف نیست که هیچ تفاوتی بین خوندن امثال این شعر و خوندن امثال شعرهای ساسی مانکن قائل نشیم. باید کار درست رو تشویق و ترویج کرد.
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   1 0
   دستور داده بشه همه ی بچه‌ها نمی خونن فقط اونایی که دوست داشته باشند می خونن
 • مشکات IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  سرود زیبای است و صدای خواننده اش آدم را اقوا در وطن دوستی می کند
 • روح الله یزدانی IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  ماشاء الله وسبحان الله خسته نباشید با این سرود و سلام که زبانحال بسیاریست و شمایان نغمه ای بهشتی سردادید تا فرد بفرد و کوی بکوی وشهربشهر وکشوربکشور جهان را درنوردد که تقدیم بصاحب الزمان و جهان هاست که قول بهشتیانست بفرموده حق سبحانه و تعالی در قرآن مجید ( قولا سلامأ سلامت ) و احسنتم.
 • لیلا IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  خیلی زیبا بود اما متاسفانه تو متن شعر سیاست وارد شده گویی برای یار امام زمان و مهدوی بودن شرط هایی گذاشته شده یعنی اگر این شرط ها رو نداشته باشی جز یاران و و به خصوص به خصوص عاشقان امام زمان نخواهی بود
 • DE ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  سلام فرمانده هدیه ب ساحت مقدس حضرت ولیعصر والزمان عج اللهم صلی علی محمد وال محمد وعجل فرجهم ان شاءالله میباشد پناه بر حضرت حق
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  هرآنچه از دل بر آید لاجرم بر دل نشیند واقعاً زیبا اجرا شده تشکر
  • IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   1 0
   احسنت که با یک جمله تمام کردی تمام معنی و حرف دل همه را
 • زهرا IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  تاثیر شعر رو نباید نادیده گرفت. احسنت بر ایده پرداز این ترانه زیبا. بیا فرمانده.
 • امیرعلی IR ۰۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  عالی بود بسیار زیبا و دلنشین به خودم که یک ایرانی ام ورهبرم آقاسیدعلی خامنه ای هست افتخارکردم باشنیدن این سرود زیبا به فرزندان پاک این سرزمین میبالم و احساس غرور میکنم
 • IR ۰۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  از خبرآنلاین بعیده! شماها بیشتر به ضد فرمانده شباهت دارید تا سلام فرمانده. غربگرایان مغز شستشو شده
 • اسدی IR ۰۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  سلام متاسفانه امروزه هرچی حرف بی ریشه و مخالف زده بشه ، به حساب روشنفکری گذاشته میشه بی بند و باری و خوشگذرونی ،آزادی تلقی میشه کسی جرات نداره از این کلیپها دفاع و یا حتی تعریف کنه
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  46 76
  راهنمایی ها و دبیرستانی ها رو باید دریابید
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  السلام علیک یا صاحب الزمان درود بر نویسنده این متن آقای رستم محمد پور سلام فرمانده شیوایی سلام به حضرت صاحب الزمان را در جانم متبلور ساخته است فوق العاده است جهانی شده است تا نابود شود که نتواند دید ان شاا....
 • م _ منصوریان IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  🇮🇷امیدوارم که این اشعار و این کار ها ادامه دار باشد 🇮🇷
 • علی IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  دروبرامام زمان علیه السلام دروبررهبرانقلاب اسلامی درودبرشهیدان درود بر ده نودیا ادامه دهنده راه حاج قاسم درود برحاج قاسم سلیمانی شهید سرافراز
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  سرود بسیار زیبائیست دست شاعرش طلا و تن خواننده های این شعر که فرشته های کوچک زمینی هستن سلامت داد اللهم عجل لولیک الفرج
 • مهدی IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  تبلیغی بالاتر از نمایش ۱۰ها بار در تلویزیون، البته که خوبه ولی نمی‌توان آن رو غیر حکومتی نامید.
  • محسن IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   3 0
   یعنی تلویزیون نباید اندیشه دینی رو تبلیغ کنه؟؟ به این انصاف یا عدالت نمیگن. باید کار درست رو تبلیغ و تشویق کرد.
 • ارتش سرخ IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  خیلی شعره زیباییه
 • محمدرضا IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  21 39
  دقیقا
 • ایرانی IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  تا کور شود هر آنکه نتواند دید...
 • نرگس IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  97 73
  خیلی از آهنگ ها و سرودها به خاطر ریتم زیبایی که دارن روی لب جاری میشن و شخص اصلا به محتوا فکر نمیکنه. مگه آدم زیر لب آهنگ زمزمه میکنه و میگه یارم رفت، یار داشته که بره؟!! سلام فرمانده هم همینطوره. ریتم قشنگ و دلنشینی داره و آدم دوس داره تکرار کنه
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  یعنی تو هر ماشینی بشینی راننده و سرنشین ترجیح میدن اینو بذارن.یعنی بچه ها و بزرگترها اونو‌زیر لب ناخودآگاه زمزمه میکنن.اگه اینطوریه که خیلی هم خوبه.البته من شخصٱ تا حالا اونو‌نشنیدم و از اطرافیان هم نشنیدم کسی بخونه .کلا خانوادگی اهل موسبقی و گوش دادن به رادیو و یا تماشای تلویزیون نیستیم شاید ده ساله که دیگه به چرت و پرتهای این رسانه گوش نمی‌دیم .توصیه میکنم همه امتحان کنم متوجه خواهند شد اعصابشون چقدر آروم میشه یه وسیله گران و به درد نخور گوش میدم .چون نشنیدم در موردش اظهار نظری نمیکنم .بعلاوه موسیقی شناس هم نیستم
 • سلام IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  اگه میشد این شعر سلام فرمانده را طوری تنطیم کنند که سال تولد مطرح نباشد و همه با هرسنی با هم بخوانند خیلی جالب میشود
 • نظری IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  اگه شما بچه مدرسه داری که بعید میدونم ما هم داریم فرق ما با تو اینکه تو سوختی والا هیجا تبلیغش نشده دست به دست چرخیده هرجا هم که دوست داشتن خوندند خیلی جاها هم هنوز نخوندند
 • سید IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  کسی که با سلام فرمانده مخالفه یعنی با امام زمان و خدا مخالفه
  • محمد IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   0 0
   البته من به قربان رهبرم میروم...اما شما طبق کدام ایه و حدیث مستند این فتوا را صادر می کنید؟!!!!!!!
 • یکی IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  زور نزن . تبلیغات نمیخواد . اگه خوب باشه ، خودش رواج پیدا میکنه
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  حتما موردنظر آقا امام زمان ع بوده که اینقدر بر دل نشسته خیلی چیزها تبلیغ میشه اما اگر انجام هم بشه بر دل نمینشینه ودل نمی لرزه انشاالله اعمال ما هم مورد رضایت آقا قرار گیرد
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  عالی بود .سلام فرمانده اتحاد تمام بچه های این ملت را نشان داد اتحاد بر اساس صلح ومدینه ی فاضله ای که با آمدن آقامون امام زمان عجل الله شکل خواهد گرفت .بسوزد چشمی که نمیتواند ببیند .
 • DE ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  71 5
  نه شرقی نه غربی را خوب اومدی.
 • ع IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  49 3
  چرا نوشته من ثبت نشد؟
 • آرش IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  این سرود بسیار زیباست و مفهوم بلندی داره و کودکان باید با باورهای ایرانی انقلابی بزرگ شن نه با ساسی مانکن و این مزخرفات که باعث گراهی و به فساد کشیدن بچ ها میشه اونایی که درباره این سرود نمینویسن و فقط دنبال شعرهای چرت و پرت و صد من یه غاز خواننده های کوتاه فکر و فاسدن درواقع خائن به مملکت و ایران و ایرانی هستن
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  خداروشکر تا جهان بداند منتظر امام زمان هستیم ویاوران بسیار دارد.خداخیر شاعر ومداحش بده .غوغا بپا کرد.
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  تو ایران زندگی نمیکنی ها ؟
 • امیرعلی IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 1
  کور شود هر ان که نتواند دید ... اون ور ابیا چه میسوزن , پاتک فرهنگی خوردن , افتخار میکنم به این سرود و خواننده هایش
 • محمد IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 0
  بچه من ۴ سالش کشته من را تا این شعر را براش بزارم حفظ کنه کلش راهم حفظ کرده دوست داره خیلی آقای ابوذر روحی زحمت کشیده خدا خیر دو دنیا بهش بده
 • FR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 1
  ملودیش قشنگه ولی اصلا معنی و محتوا نداره و خیلی بی سر و ته ه
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  0 0
  سلام بر همگی،
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 1
  سلام پسرمن باعشق میخونه هرهفته یکجایی اجرا آورند خیلی عالی آن شاءالله فرمانده زود ظهور کنن و کوری چشم دشمنان مولا امام زمان و رهبری
 • باران IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 1
  سرود بسیار دلنشینی هست. نویسنده مقاله به نکته های زیبایی اشاره کردن. چند روز پیش شقایق دهقان فیلم دانش آموز دختری رو که تو مدرسه می‌رقصید رو تو پیجش گذاشته بود و کلی تعریف و تمجید و زیر سوال بردن دین و نظام و نفرین که چرا نمی‌ذارن بچه ها شاد باشن یکی نیست به این ذوب شدگان در فرهنگ غرب بگه عزیز من اگر شادی اینه که شما میگه چرا متاسفانه داغون ترین زندگی ها رو شما دارین پر از خیانت و جدایی و افسردگی و ما شادی واقعی تو شماها ندیدیم به غیر از کثافتکاری
 • نیما IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  0 0
  خخخ چه جالب نظرماهم‌ثبت نشد
 • زیبا IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 0
  س در خوبیه جای این سرودها در مدارس خالیه
 • محمد IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 0
  جهان به دست منجی به آرامش و خوشبختی حقیقی میرسه، هزارو اندی ساله که سر این موضوع عده کثیری سر جنگ و عداوت دارند اما وعده خدا محقق میشه چه بخوایم چه نخوایم، جهان بدست معصوم امام مهدی آباد میشه، ای کاش مردم رو انقدر درگیر سیاست های غلط نمی کردن تا اصل رو در حاشیه بگذارند و به فرعیات بیش از بیش بپردازند. ما یک فرمانده، یک امام، یک ولی امر مسلمین، یک نجات بخش از فقر و ظلم و ستم و بر پایی حکومت حقیقی عدل جهانی داریم اون هم منجی مهدی موعود است. اللهم عجل لولیک الفرج.
 • امیر IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 2
  درود بر رزمندگان اسلام درود بر سازنده این شعر زیبا کور شه چشم حسودان👌👏👌👏👌👏👌👏👌
 • علوی IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 0
  جدیدا داره از خبرآنلاین خوشم میاد منصفانه مینویسه
 • وجدان IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 0
  سرودفوق العاده زیباییه وفرمانده حضرت مهدی فاطمه ارواحنافداه هست آخرین امام معصوم ما پس خواهشاً سیاسیش نکنید سرود رو که سیاسی کردید شعربایدخالص باشه برای امام معصوم ما عاشق امام معصوم مون هستیم نه عاشق کسی دیگه که سیاسیش کردید
 • ولی‌زاده IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 0
  تشکر از خبرآنلاین ودیگر رسانه‌های داخلی و خارجی محور مقاومت در سراسر جهان که سلام فرمانده رو پوشش خبری دادند.این نوع کارها فراتر از نگاه‌های جناحی حزبیه؛همه باید مخلصانه در نشر معارف دینی و انقلاب اسلامی در میدان باشیم. پاداش شما با امام زمان.(روحی له الفدا)
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 0
  سرود سلام فرمانده نشان داد که نوجوانان و وارثان آینده این انقلاب از قبل هم انقلابی تر خواهند بود به لطف امام زمان .
 • علی IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 0
  سلام فرمانده عالیه، خداوند کسانی را که آمریکا و دولت فاسدش را دوست می دارند را به راه راست هدایت کند.
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 0
  سلام، احسنت بر نویسنده این مطلب، کاملاً درست فرمودند، ما نباید خود تحقیر باشیم، رسانه های غربی وحشت کرده اند که ایرانی ها به خود باوری و استقلال در سیاست خارجی و بین المللی رسیده اند و می توانند برای دیگران یک الگو باشند، از این رو تهاجم فرهنگی همه جانبه شدید بر علیه ما می کنند، باید پشتیبانی رهبر باشیم وبرای عزتمندانه زندگی کردن باید بهایش را با مقاومت در برابر استکبار جهانی و دشمنان داخلی بپردازیم،به امید ظهور امام زمان
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 0
  سلام انصافامتن سرودعالیه خواننده وبچه هایی که همراهی می کنن خیلی خوب خوندن واقعابردل میشینه خداراشکرکه بچه های آینده زبان ودلشون به نام حضرت حجت عج میچرخه انشاالله که همه ی مردم ایران تک تکشون خوشبخت عاقبت بخیرشوندازهمه ی این بحرانهاباظهورامام زمان عج بیرون بیاییم
 • یاس IR ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 0
  اتفاقاً دیروز تو دریاچه شهدای خلیج فارس برگزار شد بسیار بسیار باشکوه و زیبا هیچ اجباری هم در کار نبود همه با جون و دل اومدن سلام دادن به آقا امام زمان توفیق میخواد
 • Majid IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 0
  قطعه ای عالی و امیدوارکننده از محصولات فرهنگی امیدوارم ادامه دار باشه
 • Irani badbakht IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  0 1
  کاش بدون فیلتر همه نظر ها رو پخش میکردید
 • محسن IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  2 0
  #سلام_فرمانده در قلب ها نشست
 • IR ۰۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  2 0
  باااخره یک کار فرهنگی درست و حسابی ساخته شد و پول تو جوب نرفت و اونخم همین سرود بود
 • IR ۰۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  2 1
  سرود خوبی هست، شعر قوی داره ، ملودی و همخوانی خوبی هم داره ، حتی کلیپ خوبی هم داره . البته صداوسیما هم به خوبی پخش و تبلیغش کرد و به همه گیریش کمک کرد
 • مهتاب IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  2 0
  سلام فرمانده سلام از این نسل غیور جامانده سید علی دهه ی نودی هاشو فراخواننده
 • ح IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  0 1
  خدایی کی گذاشت چنین فردی بیاد مقاله بنویسهه
 • . IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  درود عالی بود بازم از این آهنگا بخونید تا آمریکا و دشمنان امام زمان بیشتر بترسن
 • .. IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  اولین باری که این آهنگ به مناسبت ولادت امام زمان پخش شد من عاشقش شدم و هیچ تبلیغی در ‌کار نبود عاشق امام زمان بودن تبلیغات نمیخواد
 • ایرانی AE ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  2 0
  داریم توی ایران زندگی می‌کنیم وهمه چیز رو می‌بینیم ومیشنویم ولمس میکنیم