۱ نفر
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
داور انگلیسی که برای ایران بد یمن بود!/عکس

ایران در دهه ۶۰؛ 2 بار در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا مغلوب عربستان سعودی شد.2 نبردی که یک داور داشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ جورج کورتنی یکی از داورهای برجسته فوتبال انگلستان است که از بهترین‌های این عرصه در جهان محسوب می‌شد.

او در دو دوره رقابت های جام ملتهای آسیا ۱۹۸۴سنگاپور و ۱۹۸۸ قطر یکی از داوران تورنمنت بود که از قضا قرعه قضاوت ایران در دیدارهای نیمه نهایی برابر عربستان به نام او زده شد.

بازی اول در دیداری تلخ و آزار دهنده و در حالی که ایران درآستانه شکست عربستان در زمان وقت های قانونی بود در ضربات پنالتی به نفع عربستان به پایان رسید و در دیدار دوم نیز ایران ۱-۰ مقابل حریف شکست خورد. در آن مسابقه گل مرتضی کرمانی مقدم با پرچم کمک فرانسوی او میشل ووترو قبول نشد اما درحالیکه عربستان با به دست آوردن یک ضربه پنالتی می‌توانست فاصله خود را با ایران دو برابر کند، او ضربه اول را تکرار داد تا اینبار عابدزاده ضربه دوم ماجد عبدالله را مهار کند و بازی همان ۱-۰ به پایان برسد.

در تصویر کورتنی را در دیدار ایران و عربستان در جام ملتهای آسیا در سال ۱۹۸۴ می بینیم. لحظه تعویض دقیقه ۱۱۷حافظ طاحونی با بهروز سلطانی برای حضور طاحونی در ضربات پنالتی در درون دروازه ایران که نتیجه ای نداشت تا ایران در عین ناباوری مغلوب عربستان شود.

نکته قابل توجه درباره کورتنی، قضاوت مردم ایران به دلیل عدم دسترسی به تصاویر بازی در شبکه های اجتماعی و مرور آن درباره قضاوت کورتنی در دیدار ایران و عربستان در جام ملت‌های آسیای سال ۸۸ است، بسیاری از هواداران او را عامل شکست مقابل عربستان می‌دانستند درحالیکه چنین نبود و تیم کارلوس آلبرتوی برزیلی با شایستگی به فینال رسید.

عربستان در این دوره هم با شکست کره در بازی پایانی قهرمان شد.

داور انگلیسی که برای ایران بد یمن بود!/عکس

بیشتر بخوانید:

کد خبر 1632528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =