عملیات آبخیزداری احداث بند های سنگ و ملات در حوزه آبخیز آستانه شهرستان دامغان

رپیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان از احداث بندهای سنگ و ملات درحوزه آبخیز آستانه شهرستان دامغان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان علی اکبر عباسی راد گفت: در راستای رسیدن به اهداف آبخیزداری، عملیات احداث بندهای سنگ و ملات با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 696 میلیون ریــال از محل اعتبارات ملی سال 1400 در منطقه آستانه دامغان در حال اجرا می باشد
وی افزود: در این طرح بمنظور حفظ و احیای عرصه های منابع طبیعی احداث تعداد دو بند سنگ و ملات با حجم عملیات 750 مترمکعب در حال انجام و امید است تا نیمه خرداد ماه خاتمه یابد
وی خاطر نشان کرد: هدف از احداث این بندها مهار سیلاب و کنترل فرسایش و تغذیه سفره های آب زیر زمیـــــنی منطقه می باشد که با توجه به حجم مخازن ایجاد شده قادرند هر بار مقدار قابل توجهی سیلاب را ذخیره نموده و ضمن تغذیه سفره های آب زیرزمینی از خسارات احتمالی سیلابهای فصلی در پایین دست جلوگیری بعمل آورند.
عباسی راد یادآور شد: اجرای این پروژه تاثیر بسزایی در حفاظت از منابع آب و خاک و جلوگیری از اثرات مخرب وقوع سیل داشته و همچنین با کاهش سرعت جریان سطحی موجب افزایش نفوذ آب به لایه های زیرین خاک شده و از ورود رسوبات به داخل سد دامغان جلوگیری می نماید.
لازم بذکر است 4/1489692 هکتاراز مجموع 4/1544673 هکتار مساحت شهرستان دامغان را عرصه های منابع طبیعی دربرگرفته است. که 4/96 درصد از کل مساحت شهرستان را شامل می شود.

کد خبر 1632689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =